Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

STIMUL FESTIVAL - Keiji Haino (JP), My Cat Is An Alien (IT), Trapist (AT/CAN)

2007-09-28 19:18

Hudební festival STIMUL se od roku 2005 v českém hudebním prostředí etabloval jako výrazná hudební akce s jasně určenou a vymezenou dramaturgií. Festival se snaží prezentovat hudbu, která u nás běžně není dostupná. Programové zaměření festivalu, které je nyní nově propojeno s A2 kulturním týdeníkem, se snaží reflektovat znění progresivní elektroniky, noisu, současného jazzu a všechny podoby improvizované hudby, včetně jejich prolnutí a nejrůznějších mezižánrových přesahů.

Keiji Haino (JP)
Pokud by se měl sestavit pomyslný panteon japonské nezávislé hudby vzešlé z jazzové improvizace a undergroundu, na předních místech by jistě figurovala jména charismatického kytaristy a vokalisty Keiji Haina. Veterán "jiné" hudby, známý především z kapel Fushitsusha nebo Vajra, ale i z mnoha spoluprací s elitou improvizované hudby, vždy znovu překvapuje svou expresivní kombinací energického kytarového noisu se spontánní improvizací i s odchylkami k psychedelii nebo k meditativnímu tichu. Jeho tradiční devízou je především prudký spád skladeb, neustále přerývaných rytmickými zlomy a náhlými erupcemi extrémní energie. K Hainovu hudebnímu projevu neoddělitelně patří jeho charakteristický vokál.


My Cat Is An Alien (IT)
Po vydání prvního dema si těchto mladých italských bratrů okamžitě všimli Sonic Youth a nabídli jim roli předskokanů na svém evropském turné. Maurizio a Roberto Opaliovi improvizují na kytary a "vesmírné hračky" - svítící paprskomety apod. Jejich táhlé skladby (ctící staré dobré psychedelické pravidlo: 1 strana desky = 1 píseň) jsou křehké, elektrizující a specificky melancholické. Objev na vzestupu, o kterém se čím dál víc mluví!


Trapist (AT/CAN)
"Kdyby si spoluskladatelé Morton Feldman, John Cage a David Tudor chtěli založit improvizující rockovou kapelu, zněla by jako Trapist," poznamenal trefně o této skupině Peter Marsh z BBC. Skupina Trapist sdružuje dvě nejvýznačnější postavy současné rakouské improvizované scény: Martina Brandlmayra na bicí a Martina Siewerta na kytaru a elektroniku. Doplňuje je Joe Williamson z Kanady na basu. Jejich pestrobarevný hudební výraz osciluje mezi mnoha vlivy, avšak zůstává osobitý a zvukově nezaměnitelný: invenční směs improvizovaného minimalismu, space rocku, folkem ovlivněné psychedelie i noisu se pohybuje na úzké hranici mezi komponovanou rockovou skladbou a volnou improvizací.


STIMUL festival

Web: www.stimul-festival.cz

MySpace: http://www.myspace.com/stimulfestival


Vstupné: předprodej 290 CZK / na místě 350 CZK / sleva Archa.klub 200 CZK. Volné sezení.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>