Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Balet
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Stars and Steps (Dortmund Ballett)

2008-08-14 23:45

Ballett Dortmund se představí 14. září v Národním divadle v Praze se svým kontrastním programem „STARS AND STEPS“. Jedná se o složený večer, ve kterém jeden taneční soubor krátce po sobě představí naprosto rozdílné taneční styly dvou významných choreografů: „Who cares?“ George Balanchina a “Rossini cards” italského choreografa Maura Bigonzettiho. Mezi oběma tvůrci leží téměř dvě generace a mezi vznikem obou děl uplynulo 34 let. Přesto mají něco společného. Co? Přijďte se podívat.

BALLETT DORTMUND
Ředitel baletu: Xin Peng Wang

Who cares?
Hudba: George Gershwin
Choreografie: George Balanchine
Scéna a kostýmy: Dorin Gál

„Hudba je země, na které tančíme.“
George Balanchine

S jeho více než čtyřista dvaceti pěti choreografiemi psal dějiny tance. Rozený gruzínec Georgij Balančivadze (1904 – 1983), který si později jméno upravil na George Balanchine, patří mezi nejvýznamnější a nejoriginálnější choreografy 20. století. Svou kariéru zahájil jako tanečník u Sergeje Ďagileva v jeho legendárním „Balletts Russes“. Později, už ve svých vlastních souborech „Les ballets“ a „American Ballet“, které založil, osvobodil tehdejší baletní formu z jejich dobových pout a dopomohl jí k soběstačnosti a sebevědomí. V roce 1970 vytvořil Balanchine v New Yorku jednu ze svých nejznámnějších choreografií „Who cares?“ na hudbu George Gershwina, kterou si pak patřičně okomentoval: „Krok za krokem, sázíme trumf za trumfem...“

Rossini Cards
Hudba: Gioacchino Rossini
Choreografie: Mauro Bigonzetti
Scéna a kostýmy: Helena de Medeiros

Mauro Bigonzetti, italský tanečník a choreograf, do roku 2007 umělecký šéf baletu Aterballeto v severoitalském Reggio Emilia. Jako choreograf pracuje a tvoří v renomovaných tanečních souborech po celém světě, jen namátkou z dlouhého seznamu: Anglický národní balet, Národní balet v Marseille, Stuttgartský balet, Balet německé opery v Berlíně, Balet státní opery v Drážďanech, Newyorský City ballet, dále Řím, Ankara, Toulouse, Milano, Verona, Lisabon, Sao Paulo a Dortmund. Práce Maura Bigonzettiho se vyznačují rozmanitostí stylů a výrazových forem. Estetické zlomy zakotvují Bigonzettiho kreace do dnešního roztříštěného vnímání světa. Bigonzetti pracuje vždy zároveň s několika uměleckými obory. Spojuje výtvarné umění, činohru, poezii a hudbu ve svůj jedinečný taneční výraz. Ve svém baletu Rossini cards se nechal inspirovat hudbou svého krajana, který stejně jako Bigonzetti viděl v umění symbiózu zábavy a katarze. Jeho zvláštní humor a sebeironizující pohled na svět, si s určitostí najde cestu k podobně naladěné duši českého diváka.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>