Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Stálá expozice umění 20. a 21. století

2007-06-11 19:42

Stálá expozice umění 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních dvou staletí. Rozsáhlé výstavní sály funkcionalistické budovy umožnily dát na ploše 13 500 m2 prostor pro více než 2000 exponátů. Expozice představuje práce klíčových autorů českého výtvarného umění v monografických profilech nebo ve výběru stěžejních děl, ale také práce autorů zahraničních. Obraz doby dokreslují ukázky architektury, nábytku, uměleckého řemesla, módy, designu a scénografie. Nechybějí ani fotografie, kresby a grafiky, soustředěné v grafických kabinetech. Vedle osobností osvědčených jsou představeni také umělci dosud opomíjení nebo neobjevení. České umění je ukázáno v těch kvalitách, které je odlišují od světového, a činí je jedinečným. Celému záměru nacházení nových souvislostí napomáhá invenční architektonické řešení jednotlivých sálů.

Stálou mezioborovou expozici připravili společně pracovníci Národní galerie v Praze, Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Národního technického muzea, Národního muzea, Národního filmového archivu a Ministerstva kultury ČR.

Součástí expozice je také Sbírka francouzského umění 19. a 20. století a Stálá expozice zahraničního umění 20. století.

Bezbariérový přístup.
Spojení: tram 5, 12, 15, 17, st. Veletržní.
Vstupné: základní 200 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 300 Kč (od 16 h 100/50/150 Kč).Vstupné na aktuální výstavy je určováno jednotlivě. Prohlídku lze přerušit, vstupenka platí po celý den.
V přízemí je možné navštívit internetovou kavárnu a restauraci.
Otevřeno: Denně kromě pondělí od 10 - 18 hodin.

--------------------------------------------------------------------

Národní galerie v Praze /Sbírka moderního a současného umění (Veletržní palác)

1. PATRO Zahraniční umění / G. Klimt, E. Schiele, E. Munch, O. Kokoschka, J. Miró, H. Moore, J. Beuys, F. Starck, F. Gehry.
2. PATRO České umění 1930–2000 / J. Štyrský, Toyen, V. Preissig, K. Lhoták
3. PATRO České umění 1900–1930 / F. Kupka, E. Filla, B. Kubišta, J. Zrzavý, J. Čapek, Francouzské umění 19. a 20. století / E. Delacroix, P. Picasso, G. Braque, A. Rodin, H. Rousseau, P. Bonnard, H. Toulouse-Lautrec
4. PATRO - od 6.5. uzavřeno
5. PATRO Krátkodobé výstavy 
----------------------------------------

1. patro. expozice zahraničního umění 20. a 21. století:
Tip pro návštěvníka - zahraniční zápůjčka: Die Brücke (Ernst Ludwig Kirchner, Karl Schmidt-Rottluff, Emil Nolde). Tři díla německých expresionistů z vídeňské Albertiny. Do 13. 7.

Hlavní výstavní projekt NG roku 2008 - všechna patra:

Díla předních představitelů německého expresionismu a členů drážďanské umělecké skupiny Die Brücke (založené v roce 1905) Ernsta Ludwiga Kirchnera, (Dva akty v pokoji, 1914) Karla Schmidta-Rottluffa, (Zátiší se žlutým tulipánem, 1912) a Emila Nolda, (Měsíční světlo, 1914) do Národní galerie v Praze zapůjčila jako reciprocitu ze svých sbírek Galerie Albertina ve Vídni. Cílem tvorby německých expresionistů bylo těsnější spojení života a umění. Na jejich práci měla vliv německá gotická dřevořezba, později i dřevořezby z Afriky a Oceánie, dále autentičnost a expresivita V. van Gogha, P. Gauguina, E. Muncha, a barevnost současných fauvistů. Charakteristickým rysem je pro tyto umělce právě zjednodušená kresba, předimenzované tvary a zřetelné kontrastní barvy.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>