Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Šperky Emy Destinnové, 1880-1900

2007-06-11 19:42

Z pokladů Národního muzea II.

Šperky Emy Destinnové, 1880-1900

unikátní osobní šperky používané při mimořádných vystoupeních

10. 5. – 5. 8. 2007

Cyklus komorních výstav „Z pokladů Národního muzea“ pokračuje druhou částí. Šperky Emy Destinnové patří k nejvzácnějším předmětům ze sbírky divadelního oddělení Národního muzea. Jde o dar Společnosti československého červeného kříže ze dne 25.11.1946, který doplnil pozůstalost Emy Destinové v majetku Národního muzea. Oba šperky jsou součástí celku, který umělkyně nejspíše nosila jako osobní ozdobu při koncertních vystoupeních.

Ema Destinnová byla jednou z nejvýznamnějších československých operních pěvkyň, která se zapsala do srdcí posluchačů svým nezaměnitelným hlasem, ale i osobním postojem v době vznikající Československé republiky. Narodila se 26. února 1878 jako Emilie Paulina Jindřiška Věnceslava Kittlová a byla nejstarší z pěti sourozenců. Otec Emanuel Kittl byl velký příznivec a mecenáš umění, matka Jindřiška v mládí studovala zpěv. Oba rodiče podporovali v dětech lásku k hudbě. Dříve, než se Ema věnovala sólovému zpěvu, hrála na housle a klavír.

Po odmítnutí pražským Národním divadlem přijala angažmá berlínské Dvorní opery, kde poprvé zpívala 19. července 1898 v Krollově opeře roli Santuzzy v Mascagniho Sedláku kavalírovi. Ihned měla velký úspěch a tisk jí předpovídal skvělou kariéru. Tehdy odložila rodné jméno a na počest své učitelky zpěvu přijala umělecké jméno Emmy Destinn.

K jejím nejvýraznějším rolím v Beyreuthu, Paříži, Londýně a New Yorku náležely Carmen, Mignon, Alžběta (Tannhäuser), Nedda (Komedianti), Markétka (Faust a Markétka), Madeleine (Andre Chénier) nebo Čo-čo-san (Madam Butterfly). Počet rolí, které zpívala, čítá sedm desítek.

V královské opeře Covent Garden vystoupila poprvé 2. května 1904 jako Donna Anna v Mozartově Donu Giovannim. Londýnské opeře věnovala celkem dvanáct tzv. jarních sezón v letech 1904-1919. V Covent Garden vystoupila v osmnácti rolích celkem 225 krát. Ze všech jejích působišť si jí nejvíce cenil Londýn. Byla jmenována čestnou členkou Royal Opera Covent Garden. V letech 1908-1916 absolvovala v USA osm plných sezón, během nichž vystoupila v Metropolitní opeře v jedenadvaceti rolích celkem 249 krát. Nejvýraznějším pěveckým partnerem byl Emě Enrico Caruso, jejichž společné operní výkony byly natolik výjimečné, že novináři je označili za „božskou dvojici“.

Každé léto se Destinnová vracela do Čech na prázdniny, které trávila zprvu na zámcích Soutice, Trnová a Domousnice. Nejvíce si však oblíbila venkovský zámek v jihočeské Stráži nad Nežárkou. V tomto zámku je nyní instalována stálá expozice, věnovaná životu Emy Destinnové, kterou připravilo Národní muzeum.

Diadém Emy Destinnové

Prolamovaný diadém (ozdoba hlavy) z pozlaceného stříbra s pěti vztyčenými paprsky je zdobený ametysty podkládanými fólií, indickými granáty (almandiny) rovněž podkládanými fólií, barokními perlami a bílým vypalovaným emailem s malovaným černým ornamentem. Kovové části jsou zdobeny rytím, spodní část diadému je zesílena drátem ve tvaru perlovce. Puncovní značka ryzostní je pravděpodobně na pravé přední části na konci uchycení k šňůrce, je však nečitelná.

Jedná se o novorenesanční práci, která je v původním identickém stavu bez viditelných oprav, jde nesporně o ruční práci, označenou RR.

Náhrdelník Emy Destinnové

Náhrdelník je vyroben z pozlaceného stříbra zdobený ametysty podkládanými folií, indickými granáty (almandiny) rovněž podkládanými fólií, kovovými řetízky s říčními perličkami a bílým černou malbou zdobeným vypalovaným emailem. Náhrdelník se skládá ze tří větších rozet oddělených čtyřmi menšími, obdobně zpracovanými rozetami. K nim jsou přivěšeny vždy dva kapkovité závěsy s perletí a jeden kapkovitý ametyst se šesti perličkami. Jedná se o napodobeninu renesančního šperku. Náhrdelník je značen na uzávěru rakousko-uherským puncem – psí hlavou – na menší stříbrné zboží ryzosti 800/1000, který platil v Čechách od roku 1866 do 1918 (v Rakousku do 1920).

Oba šperky jsou vystaveny spolu s několika předměty z pozůstalosti Emy Destinnové pietně uchovávané v divadelním oddělení Národního muzea.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>