Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

ŠPERK A KROJ

2007-08-31 01:53

ŠPERK A KROJ
20. 9. 2007 – 3. 2. 2008 
Výstava je věnována lidovým šperkům a bižuterii Čech, Moravy a Slezska a krojovým lidovým textilním součástkám zdobených šperky. Pojednává o nejvýznamnějších centrech produkce lidových šperků a bižuterie – např. Jablonecko, Chodsko, Broumovsko či Těšínsko.
Návštěvníci si mohou prohlédnout ukázky českých granátků, barevných sklíček, korálků, různých druhů šperků – např. jehlice do vlasů, náhrdelníky s mincemi, spínátka ke košilím, hřebeny do vlasů aj.
Technologii výroby šperků zastupují vystavená kovadlinka, odlévací formy aj. Výstava se věnuje i motivům používaným na špercích a ukázkám výzdoby oděvu různými šperky, úpravy účesu pomocí jehlic, jehliček či hřebenů. Celek je doplněn krojovanými figurínami v lidových oděvech, na kterých šperk jako součást oděvu plní funkci nejen estetickou, ale i praktickou.

Vstupné: základní 80 Kč
snížené 40 Kč
děti do 6 let zdarma
rodinné 100 Kč
školní skupiny
nad 5 osob à 30 Kč

----------------------------

výstava 
Šperk a kroj
ze sbírek Národního Muzea, Historického muzea, Národopisného oddělení

20. 9 .2007 – 3. 2. 2008

MUSAION – Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5 – Smíchov

V září 2005 byla slavnostně otevřena v Letohrádku Kinských nová národopisná expozice Národního muzea – Musaion. Výstavní činnost se zaměřuje na několik tematických okruhů. Vedle klasických sbírek jsou to témata, která vycházejí ze soudobých trendů etnologie, orientace na krajany v zahraničí, české umělce, kteří se ve své tvorbě inspirují tradicí. Musaion postupně představuje i sbírky pocházející z jiných muzeí v České republice, ale i z ostatních evropských zemí.

Výstava Šperk a kroj je věnována šperku a textilním součástkám krojů a doplňkům ze sbírek Národního muzea. Jedná se o šperky pocházející z různých regionů Čech, Moravy a Slezska. Na vystavených exponátech chce výstava ukázat nejen řemeslné zpracování, výzdobu lidových šperků, ale i to, že tento šperk měl významné místo v tradiční duchovní a hmotné kultuře. Neplnil jen funkci estetickou, ale plnil i důležitou funkci v tradičních lidových zvycích, obřadech, magických a léčebných úkonech.

Ze šperků jsou zastoupeny jednotlivé druhy, které byly vyrobeny nejen samouky, řemeslníky, zlatníky, ale také šperky bižuterní produkce. Nejpočetnější skupinu jednotlivých regionů tvoří oblasti Jablonecka, Chodska, Broumovska, Chodska, Litomyšlska a především z těšínského Slezska.

Technologii výroby zastupují jednotlivé formy na odlévaní prstýnků, přezek, knoflíků a různých ozdob.

Výrobci šperků v lidovém prostředí nejsou většinou známi. Dochovalo se jen velmi málo zmínek o určitých výrobcích. Nejvíce známí jsou výrobci krojového šperku ve Slezsku. Zlatníci v Těšíně zhotovovali šperky především ze stříbra, které i pozlacovali a v jejich dílnách vznikaly unikátní práce. Především se jedná o ženské stříbrné pásy, zdobené bohatými filigránovými rozetami a řetízky, ale i pásy s odlévanými články. Na výstavě je vystaven unikátní ženský stříbrný pás od zlatníka Emila Wotkeho se sponou zdobenou tzv. maskaronem.

Vybrané textilie a krojové součástky ukazují, kde se určité šperky uplatňovaly nejen ve funkci ozdobné, ale i praktické.

Krojované figuríny přibližují návštěvníkovi, jak lidé chodili oblečeni ve sváteční chvíle svého života a jaké šperky byly součástí slavnostního oblečení.


Autor výstavy: Mgr. Monika Tauberová
Odborná spolupráce: PhDr. Jiřina Langhammerová
Komisař výstavy: Mgr. Monika Tauberová
Výtvarník a architekt: Jiří Řehák
Aranžérka: Ludmila Jungwirthová
Restaurátoři: František Wišniewski – šperky, pásy s přezkami, šperkovničky, truhličky,
kolovrat
PhDr. Marie Štěpánková – textil a šperkové doplňky, boty, čepení a čepce
Jitka Mattisová – textil a šperkové doplňky, boty, čepení a čepce
Public relations: Dr. Radka Schusterová
Na výstavě se podílejí: Národopisné oddělení a oddělení výstav a údržby expozic Národního muzea – Historického muzea
Kontakt: Mgr. Monika Tauberová, autorka a komisařka výstavy, tel. 257 328 414

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>