Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Soubor veřejné plastiky

2007-06-11 19:42

Soubor veřejné plastiky

Soubor veřejné plastiky ve správě Galerie hlavního města Prahy odráží ve svém celku vývoj sochařské dekorace ve veřejném prostoru v Praze; jeho součástí je i jedna z nejstarších památek sochařství v Čechách - románský figurální reliéf, původně umístěný při Juditině mostu. Základem souboru jsou však především vynikající barokní sochařské památky. 

Z bohatého souboru zejména vrcholně barokních dekorací nelze opomenout především soubor soch a sousoší světců na Karlově mostě nebo mytologické plastiky a zahradní vázy Matyáše Bernarda Brauna pro Vrtbovskou zahradu a soubor váz a plastik v zahradě zámku Troja.

Kolekce 19. století je již více zaměřena na pomníky především národních osobností a vrcholí mohutnými díly z počátku 20. století, jako např. pomníkem Jana Husa na Staroměstském náměstí nebo sv. Václava na Václavském náměstí. Ve 20. století kromě pomníků a společenských zadání vznikala i řada dekorací do nově budovaných urbanistických celků, mezi nimiž se objevují i kvalitní realizace soudobých tvůrců - veřejná plastika je trvalou a zažitou estetickou součástí městského interiéru.

Galerie o svěřené plastiky systematicky pečuje a zajišťuje jak běžnou údržbu, tak i rozsáhlé restaurátorské zásahy (viz Restaurátorské práce v menu O galerii), které obnovují materiálové i výtvarné kvality exponovaných děl.

databáze na webu :
V současnosti obsahuje celkem 228 uměleckých děl ze souboru veřejné plastiky GHMP. U každého díla naleznete (mimo jiné) jeho autora, název, popis a umístění (lokaci). Databáze umožňuje vyhledávání jednotlivých položek podle různých kritérií.

www.ghmp.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>