Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

SOFT MACHINE (UK)

2007-08-22 22:02

PALÁC AKROPOLIS
Kubelíkova 27, Praha 3
www.palacakropolis.cz

SOFT MACHINE (UK)
support: Jeff Aug
čtvrtek 04.10., 19.30 hLEGENDA SOFT MACHINE POPRVÉ V PRAZE

Ve čtvrtek 4. října přijede do Prahy další z kapel, která ztělesňuje velký kus rockové i jazzové historie. V Paláci Akropolis zahrají legendární Soft Machine!
Vznikli v roce 1966 v britském Canterbury a v jejich zakládající sestavě se objevila později velmi zvučná jména: Například bubeník a zpěvák Robert Wyatt, který se výrazně prosadil i po odchodu z kapely v roce 1971. Dodnes působí jako velice osobitý rockový zpěvák, klavírista a autor fantaskních zvukových ploch, navzdory zranění, které jej v roce 1973 upoutalo na vozík. Dalším byl o 7 let starší beatnik původem z Austrálie, kytarista, zpěvák a poeta Daevid Allen. To on vymyslel pojmenování Soft Machine podle knížky Williama Burroughse. Odešel již po roce a v Paříži pak rozvíjel další proslulý projekt Gong.
Talentované muzikanty spříznilo nadšení pro ulítlý free jazz i řízný rock´n´roll a z tohoto spojení vyrostla první britská psychedelická kapela. Soft Machine brzy zapadli do londýnského podzemí a neobešla se bez nich žádná klíčová hippie akce.
V roce 1968 zabodovali i v USA, kde vystupovali společně s Jimi Hendrixem. Nad jejich objevnou kombinací psychedelického rocku s nepředvídatelnými jazzovými improvizacemi se dodnes tají dech. Předznamenali progresivní rockovou scénu 70. let, jednu z podob jazzrockového páření a postupem času rozšiřovali stylový záběr o další experimenty, o minimalistické plochy a zvukové nápady. Časopis Melody Maker ocenil jejich šesté LP v roce 1973 jako nejlepší britské jazzové album a o rok později je vyhlásil nejlepší skupinou roku.
Soft Machine se rozpadli v roce 1981 a v roce 1984 ještě uspořádali jeden koncert. Legendu oživili před třemi roky čtyři z nejvýznamnějších členů kapely, zpočátku pod názvem Soft Machine Legacy.
Hugh Hopper pamatuje absolutní začátky skupiny – hrával s Allenem a Wyattem ještě před založením skupiny Soft Machine, jejímž baskytaristou byl v letech 1969-73. John Marshall byl nejdéle sloužícím nástupcem Wyatta u bicích od roku 1972 až do jejího rozpadu. Kytary se v obnovené skupině ujal John Etheridge, člen sestavy z let 1975-78. Jeho tehdejší dráhu v Soft Machine ukončila úžasná nabídka od houslového virtuóza Stéphana Grappeliho, v jehož skupině pak setrval až do roku 1981. Posledním členem se v roce 2004 stal legendární saxofonista Elton Dean (v Soft Machine hrával v letech 1969-72), který však bohužel v únoru loňského roku zemřel. Na jeho místo byl povolán Theo Travis, respektovaný londýnský saxofonista a skladatel, účastník i autor mnoha projektů. V některých z nich se už v minulosti setkal s Marshallem i Etheridgem, takže jeho vstup do spolupráce byl plynulý a přirozený.
Zatím poslední deska The Steam navazuje na starší tvorbu kapely propojením propracovaných komponovaných ploch s volně improvizovanými pasážemi. Mezi autory se po boku Hoppera a Etheridga zařadil i nováček Travis. Někdejší dominující klávesový sound nahrazují digitální samplovací techniky a postupy, umožňující mnohem bohatší práci se zvukem. Travis například vrství v reálném čase během koncertu zvuky saxofonů a fléten přes sebe, a tak ve spojitosti se sónickou rozmáchlostí Etheridgovy kytarou máte dojem, že slyšíte mnohem víc muzikantů než jen čtyři.
Budeme svědky psychedelie, jazz rocku, improvizace i experimentů, osvětlených současnými přístupy a technologiemi. Vedle úplně nových skladeb se samozřejmě dostane i na ohlasy klasických studiových prací ze starých elpíček. Konkrétně se můžeme těšit třeba na Facelift, Kings & Queens, Slightly All The Time, As If ("5") nebo na Chloe And The Pirates.

(Aleš Opekar, srpen 2007)

Legendární průkopníci psychedelie, živelné improvizace i modernistických zvukových konstrukcí ovlivnili v letech 1966-81 řadu kapel na celém světě. Lze bez nadsázky prohlásit, že bez Soft Machine, někdejších souputníků Pink Floyd, by dnes rocková hudba zněla úplně jinak.
Od roku 2004 jsou Soft Machine opět aktivní ve složení: Hugh Hopper, Theo Travis, John Marshall, John Etheridge.
Na koncertě představí jak skladby z nového alba Steam, tak časem prověřené opusy ze 70. let.

vstup : předprodej 395,- Kč / na místě 450,- Kč

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>