Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Sochy Zimbabwe

2007-06-11 19:42

Sochy Zimbabwe

Článek o zimbabwském sochařství čtěte zde.

21.6.2007 - 16.9.2007

Africké sochy se po roce na léto vracejí na venkovní expozici, denně 9 - 19 hodin.

"Pravděpodobně nejvýznamnější moderní umělecká forma, která vznikla v Africe," tak americký časopis Newsweek v 80. letech minulého století ocenil moderní zimbabwské sochařství. Když před čtyřmi desítkami let začali vesměs negramotní a umění neznalí sochaři na několika místech tehdejší Rhodesie (dnes Zimbabwe) neuměle tvořit své první sochy, jistě nečekali, že jejich díla budou oceňována galeriemi od Tokya po New York a že odborníci po celém světě budou o jejich dílech i dílech řady jejich mladších následovníků mluvit v superlativech. První generace sochařů, z níž drtivá část tvořila především v malé kolonii Tengenenge, dala dnes vyrůst uměleckému hnutí, které se rozšířilo po celém Zimbabwe, kde dnes tvoří několik tisíc sochařů.

Dnes už hovoříme o vznikající čtvrté generaci umělců a jediným místem v Zimbabwe, kde se můžeme stále ještě setkat jak s „otci-zakladateli“ tak nejmladšími sochaři je stále Tengenenge – výjimečná multikulturní komunita umělců a zemědělců, muslimů a křesťanů, celosvětově známých umělců i učedníků svého oboru. Právě díla autorů z Tengenenge tvoří páteř letošní výstavy v Botanické zahradě v Tróji. Návštěvníci ale budou moci shlédnout i sochy z dalších center zimbabwského sochařství – Národní galerie v Harare, ale také ze Sochařského parku Chapungu nebo řady improvizovaných galerií a studií v hlavním městě a jeho okolí.

Od 28. června 2007 můžete moderní zimbabwské sochařství shlédnout také ve Veletržním paláci Národní galerie.

Výstava Sochařství Zimbabwe je koncipována generačně: tedy v každé části prostoru jsou zastoupeni „vrstevníci“ doby, ve které díla vznikla. A protože dnes hovoříme o začínající čtvrté generaci, je patrné, kolik má částí...
Pokud budou chtít návštěvníci trojské sochařské výstavy shlédnout i tu „veletržní“, po předložení vstupenky při vstupu do Národní galerie mají nárok na 50% slevu!

Určitě o Zimbabwské republice (Republic of Zimbabwe) víte:
• 390 tisíc km2 (5x větší než ČR)
• 13 miliónů obyvatel:
Šonové - 80 procent obyvatel
Ndebelci - 16 procent obyvatel
Evropané - méně než 1 procento obyvatel
• Oficiální jazyk: angličtina
• Hlavní město: Harare
• Prezident: Robert Gabriel Mugabe (od 1987)
• Sousední státy: Jihoafrická republika (jih), Botswana a Namibie (západ), Zambie (sever) a Mosambik (východ) 

Výstava je prodejní. V případě, že si budete chtít sochu zakoupit, kontaktujte přímo vystavovatelku, PhDr. Miroslavu Sodomkovou, Ph.D. na telefonu 602 97 05 19 nebo e-mailu africkesochy@centrum.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>