Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Slet bubeníků

2007-09-28 19:32

12.11.2008 20:00 - Mezinárodní setkání hudebníků a hudebních stylů. 7. ročník Sletu bubeníků je věnován konfrontaci evropských a japonských tradičních bicích nástrojů. Japonské bubny taiko, činely, etnické bubny a elektroniky, lidské hlasy, gongy, perkuse, barely a řada hostů mj. Pavel Fajt (CZ), Honda Junko (Japonsko), Steve Eto (Japonsko), Jim Meneses (USA) a další.

Slet bubeníků vstupuje již do 7. ročníku. Svým pojetím je tento projekt naprosto ojedinělý a unikátní a získal si velké renomé v celém hudebním světě. Název Slet bubeníklů není náhodný, protože hudebníci se opravdu sletí doslova z celého světa. Ti se vždy napřed na mnoho dní uzavřou před světem na odlehlém místě v Jizerských horách, kde společně vyzývají hledačství a hudební inspiraci. Každý hudebník vnáší do společné dílny své muzikální zkušenosti, vlastní kulturní tradici, hudební vzdělání; každý do společné tvoření přichází s vlastními nápady. Výsledek tohoto globálního tavícího bubenického kotle je vždy fascinující. Dochází k prolnutí všech možných hudebních směrů, vlivů a etnických kořenů. Každoročně vznikají nové skladby, které jsou pak živě předvedeny na koncertě.

Slet Bubeníků v roce 2008 je zaměřen na setkání 2 hudebních stylů - Evropská klasika versus japonská tradice. Jednoduše řečeno - na jednom podiu se setkají hráči na klasické bicí nástroje, používané především v oblastech vážné hudby a rodilí japonští hudebníci, znalí stylu hry na tradiční japonské bubny a perkuse. Hlavní roli Sletu bubeníků 2008 obstará japonský buben taiko.

Pavel Fajt, vůdčí umělecký duch projektu, vysvětluje pojetí letošního ročníku: „Po dlouholeté spolupráci s japonskou zpěvačkou Yumiko, známou především z tokijské techno scény, mě začal zajímat její hudební a společenský background a měl jsem potřebu se tentokrát přiblížit více jejímu hudebnímu světu a tradici, ze které pochází. Také mě lákala určitá rituálnost tradiční japonské hudby, která má dle mého soudu velkou spojitost právě s evropskou klasickou instrumentaci a s její závažností.“

Po třech ročnících africko-karibského stylu, kdy dominovaly djembe a conga, se zvuk rozšíří také o bicí nástroje, které patří do naší evropské tradice jako tympány, gongy, sady tomtomů, vibrafon, laděné bicí nástroje a další. Vše bude podpořeno bicími soupravami, elektronikou a industriálnimi zvuky.
Pavel Fajt upřesňuje: „Je to výzva jak vystavět rytmickou hudbu a taneční veselí s nástroji, které se používají v jinych hudebních oblastech.“

Celkem se na pódiích rozezní až dvě tuny nástrojů - bicích souprav, činelů, mnoha etnických bubnů a elektroniky, ale i lidské hlasy, gongy, perkuse, barely a především tradiční japonský perkusní nástroj „taiko“.


Slet bubeníků 2008 – sletová letka:

Pavel Fajt (CZ) - drums electronic, loops, www.fajt.cz  
Honda Junko (Japonsko) - percussion http://www.fok.cz/clenove-orchestru/junko-honda.html  
Steve Eto (Japonsko) - oildrumm http://steve.vc/video.html  
Yumiko - (Japonsko) - vocal http://www.myspace.com/papayaparanoia  
Milos Vacik (CZ) - percussions http://www.tamtam-orchestra.cz/  
Jim Meneses (USA) - drums, sounds, objects http://www.jimmeneses.com/  
Pavel Koudelka (CZ) - drums
Petr Zeman (CZ) – classic percusion

Odkazy:
Web - www.sletbubeniku.cz  
MySpace - www.myspace.com/thegatheringofdrummers  

Vstupné: 350,- Kč. Všechna místa k stání.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>