Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Skupina Máj 57

2007-07-06 18:03

Skupina Máj 57

Akce: 17.08.2007 - 06.01.2008

Místo konání: Císařská konírna

Skupina Máj 57 sdružovala v druhé polovině 50. a první polovině 60. let 20. století mladé výtvarné umělce, kteří odmítli oficiální diktát totalitní moci v oblasti umění a svobodně rozvíjeli moderní výtvarný projev. Mezi ně patřili např. Zbyněk Sekal, Robert Piesen, Jiří Balcar, Zdeněk Palcr, Stanislav Podhrázský, Andrej Bělocvětov, Jan Švankmajer atd., jejichž díla jsou dnes považována za vrchol českého moderního umění 20. století.

V roce 1957 se těmto umělcům podařilo poprvé vystoupit na veřejnost. Výstava Mladé umění – skupina Máj 57 byla první soubornou výstavou českého soudobého moderního umění po roce 1948 a měla pro české umění velký význam. Přestože toto vystoupení bylo tehdejší dobovou oficielní kritikou přijato negativně, skupina v následujících letech realizovala několik dalších výstav, během nichž se proměňovalo složení skupiny i výtvarný projev jednotlivých tvůrců. Umělci vycházeli z modernistických tradic českého i světového umění, u některých se mísily vlivy surrealismu a čím dál výrazněji se prosazovaly prvky abstrakce. Skupina byla aktivní do roku 1964, kdy politické a kulturní uvolnění otevřelo umělcům možnosti pokračovat individuální cestou, a další vývoj jen potvrdil jejich umělecké kvality.

Umělecká skupina Máj 57 svým návratem k hodnotám umělecké svobody a tvůrčímu vidění světa stojí na počátku rozvoje českého umění v šedesátých letech.


Výstava v prostoru Císařské konírny Pražského hradu bude výběrem přibližně sedmdesáti děl, která byla prezentována na výstavách skupiny, a bude soustředěna zejména na poměrně neznámé období 50. let. Ukáže také různorodost výtvarných tendencí, které skupina představovala a které i ukazují její programovou otevřenost.

K výstavě je plánována doprovodná publikace, která přiblíží pozadí vzniku skupiny, její kulturně historický význam, a nastíní její výtvarné tendence.

Autorka: Adriana Primusová

Vstupné: plné 120,- Kč, snížené 60,- Kč, rodinné 180,- Kč, školní skupiny 350,- Kč, novináři 10,- Kč

-----------------

komentovaná prohlídka s autorkou výstavy Mgr. Adrianou Primusovou
datum: ve středu 14.11. od 17.00
cena: zdarma k platné vstupence
místo setkání: u pokladny v Císařské konírně
délka: 60 min

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>