Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Skupina MÁJ 57 - komentovaná prohlídka

2007-11-08 01:38

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA s autorkou výstavy Mgr. Adrianou Primusovou
datum: ve středu 12.12. od 17:00
cena: zdarma k platné vstupence
místo setkání: u pokladny v Císařské konírně
délka: 60 min

--------------------------------
Císařská konírna

Výstava: Skupina Máj 57

17. 8. – 15. 12. 2007
Vstupné: plné 120,- Kč, snížené 60,- Kč, rodinné 180,- Kč, školní skupiny 350,- Kč, novináři 10,- Kč

Skupina Máj 57 sdružovala v druhé polovině 50. a první polovině 60. let 20. století mladé české výtvarné umělce, kteří odmítli oficiální diktát totalitní moci v umění padesátých let a kladli důraz na svobodný umělecký projev. Mezi ně patřili např. Zbyněk Sekal, Robert Piesen, Jiří Balcar, Miloslav Chlupáč, Zdeněk Palcr, Stanislav Podhrázský, Jan Švankmajer ad., jejichž díla jsou dnes považována za vrchol českého moderního umění druhé poloviny 20. století.

Výstava ukáže malířská a sochařská díla umělců, kteří tvořili jádro skupiny. Předvede výběr přibližně sedmdesáti děl, typově odpovídající těm, která byla prezentována na výstavách skupiny v letech 1957 – 1964, s důrazem zejména na poměrně neznámá díla období padesátých let. K historickým souvislostem odkáže dokumentační materiál – katalogy výstav skupiny, jejichž obálky mají vynikající grafické zpracování, fotografie a recenze v dobovém tisku.

Do širšího kulturně politického kontextu a výtvarného směřování diváky uvede doprovodná publikace (texty A. Primusová, M. Klimešová). Přiblíží pozadí vzniku skupiny, její kulturně historický význam, a nastíní její výtvarné tendence. V plánu je také dokumentární film, který zachytí tváře a výpovědi autorů a pamětníků (autorka Jana Chytilová).

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>