Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Skleník FATA MORGANA (1)

2007-07-11 18:29

Skleník Fata Morgana 

Tropický skleník Fata Morgana se nachází mimo areál venkovních expozic botanické zahrady, na prosluněném jižním svahu trojské stráně. Moderní stavba s neobvyklým esovitým půdorysem je zapuštěna do skalnatého terénu. Přirozeně členitého povrchu skály, která tvoří zadní stěnu skleníku, je zde důmyslně využito k terasovité výsadbě rostlin. Vzniká tak pozoruhodná expoziční plocha o rozloze cca 1750 metrů čtverečních, která svým originálním řešením činí z Faty Morgany evropský unikát.

Interiér skleníku je rozdělen do tří samostatných částí s rozdílnou teplotou a vlhkostí vzduchu, v nichž se návštěvník postupně seznamuje s rostlinstvem tropického a částečně i subtropického klimatického pásma. Výsadby jsou členěny podle významných fytogeografických oblastí a jsou uspořádány tak, aby navodily představu přirozených rostlinných společenstev. Na rozdíl od jiných skleníků se zde setkáváme s mnoha druhy rostlin, které jsou v příslušných oblastech běžné a zahradnicky zdánlivě jen málo významné. Jedná se i o lokalizované rostliny pořízené při expedičních sběrech, které podnikli pracovníci botanické zahrady. Kolekce těchto druhů představuje velice cenný studijní materiál.

Úvodní část expozice je věnována suchomilné vegetaci aridních (suchých) tropů a subtropů. Návštěvníka nejprve uvítá suchý australský buš a ukázka vzácné flóry z ostrova Madagaskar. Dále se seznámí s xerickou (suchomilnou) vegetací jižního Mexika a několika oblastí Afriky, mezi nimiž nejvíce zaujme kapský Namaqualand a Little Karoo. Prostřední a současně největší část skleníku představuje nížinný deštný les humidních (vlhkých) tropů. Se sukulentní částí je spojen podzemní štolou raženou ve skále, na jejímž konci se po obou stranách otevírá pohled do dvou velkých sladkovodních akvárií obydlených množstvím tropických ryb a jiných živočichů. Největší část tropického lesa je tvořena rostlinným společenstvem Jižní Ameriky a vybraných středoamerických lokalit, další části jsou vyhrazeny flóře Austrálie a Oceánie, Afriky a Madagaskaru, Vietnamu, Sundských ostrovů a Filipín. Návštěvník se může znovu potěšit pozorováním života v tropických jezerech, tentokrát shora nad jejich hladinou, nebo se může na chvíli pozastavit na vyhlídkové terase a za zvuku blízkého vodopádu vstřebávat atmosféru pralesa. Poslední, chlazená část skleníku přibližuje drsné prostředí vysokých hor. Zastoupeny jsou zde rostliny amerických And, horských oblastí pevninské i ostrovní Asie a subtropické jižní Afriky. Centrální část expozice je věnována vzácné vegetaci stolových hor Venezuely, formaci tzv. tepuí.

Výlet tropickou přírodou je už snem, který si lze v Tróji splnit celoročně. Pozoruhodné tvary rostlin, roztodivné barvy a zajímavé struktury porostu se neustále mění; rozkvétají rozmanité typy květů, a dokonce přibývají i nové druhy rostlin. Procházka přes exotické hory, lesy a polopouště tak může v jakoukoliv roční dobu potěšit každého zvídavého návštěvníka.

Všechny přístupy a cesty ve skleníku jsou bezbariérové!
---------------------------------------------------------------------------------------
Klima ve skleníku
                                 Sukulentní část -- Nížinná část  -- Horská část
Denní teplota [°C]          20-30                    22-30               18-25
Noční teplota [°C]          16-20                     20-26               10-15
Vlhkost vzduchu [%]      35-55                     90-95                80-90
-----------------------------------------------------------------------------------------

Jednorázové vstupné
Společné vstupné = Fata Morgana + venkovní expozice
- 120 Kč dospělí
- 60 Kč důchodci, děti 6 – 15 let a studenti, ISIC a TEACHER karta
- 1 Kč Senior - pas DP
- zdarma děti do 6 let, ZTP, ZTP průvodce, pedagogický dozor
- 300 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti 6 - 15 let)

Průvodcovská služba:
Do skleníku i na venkovní expozice si lze objednat průvodcovskou službu (vstupné + 250 Kč/hodina výkladu v českém jazyce, v cizím jazyce za 500 Kč/hodina výkladu. Průvodcovskou službu nutno předem telefonicky objednat na tel. 603 582 191 nebo e-mailem: veronika.trmalova@botanicka.cz.
Kromě základního výkladu o nejzajímavějších rostlinách skleníku (venkovních expozic) nabízíme i provázení na témata "Masožravé rostliny" ve sbírkách botanické zahrady a "Užitkové rostliny" ve skleníku Fata Morgana.

Poradenská služba:
V případě zájmu o poskytnutí odborných informací a rad je možné využít informační službu botanické zahrady, a to prostřednictvím e-mailu: info@botanicka.cz. Nově lze informace získat i na mobilním tel. 737 284 270 (telefonická odpovědna je k dispozici 2 dny v týdnu: pondělí + středa v čase od 10 do 16 h).

Komentáře (1)

Ladislav Urbanek 2010-11-12 10:45:38
Zajima mne,kdo, ktery architekt, nebo atelier, navrhl sklenik Eata Morgana. Dekuji, Slava Urbanek

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>