Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Simonetta Šmídová - výstava (1)

2007-09-21 03:26

Simonetta Šmídová
studio Aréna
www.simonetta.cz

Simonetta Šmídová olejomalba, kombinovaná technika

http://www.simonetta.unas.cz/

Odkud a kam vede cesta matky sedmi dětí, manželky a malířky Simonetty Šmídové z malé vesničky Hrádku u Sušice?

Narodila se 20.10.1962 v Brně, kde vyrůstala do svých šestnácti let. Zde se svými prvními „uměleckými" pokusy úspěšně zapojovala do různých výtvarných soutěží, ale více než umělecká tvorba ji oslovovala a přitahovala oblast medicíny a lékařství, jehož studiu se od dětství chtěla věnovat. Ještě ale během středoškolských studií poznává svého budoucího manžela a po maturitě na gymnáziu v Praze jej následuje až k podhůří Šumavy.
Po narození pátého dítěte dlouhodobě onemocní. Začíná se malováním a individuálním studiem výtvarného umění zabývat intenzivně, kromě klasické olejomalby zkouší různé kombinované techniky a dostává první nabídku k vystavení svých děl v pražské Galerii DWO.
Když vážně onemocní její manžel, se kterým má v té době už šest dětí, přestává být její tvorba pouhou zálibou a stává se pro ni jakýmsi způsobem sdílení, kterým vyjadřuje nejen svůj vnitřní boj se strachem a úzkostí, ale ještě více své poselství o klopotném hledání a nalézání světla, jež v oné nejasné temnotě vábí, dává naději a povzbuzuje… Kdo si byť jen letmo prohlédne její obrazy, nemůže si nevšimnout kontrastů tmy a světla či motivů cest, jež pozorného diváka zvou nejen k pozemskému putování za světlem, ale často jej vedou až někam za obzor, k tušenému cíli cesty, neboť snad právě někde tam je ukryt zdroj, ze kterého Simonetta čerpá sílu pro všední i mimořádné těžkosti, zdroj, který se podle jejích obrazů nabízí všem pokorným hledačům smysluplné cesty.
V životě Simonetty má nezastupitelné místo nejen její, ale lidská rodina vůbec, takže žádný z jejích obrazů, třebaže zdánlivě opuštěný, bez figurálních prvků není bez vztahu člověka k člověku. Stopu lidské přítomnosti v nich prostě nelze přehlédnout, stejně jako touhu po vzájemné soudržnosti, touhu být spolu, být spolu až za zmíněný obzor, až k cíli cesty. Vstoupíme-li do této atmosféry a vydáme-li se na cestu Simonetty Šmídové, můžeme ji nejen aspoň kousek doprovázet, ale spolu s ní také třeba hledat a nalézat odpověď na úvodní otázku...

Vybráno z úvodních projevů PhDr. Aleny Poláčkové v Kamenicí nad Lipou, r. 1999 a Ing. Václava Volence v Kulturním centru Novodvorská v Praze 4.

otevřeno úterý – čtvrtek od 14 do18 hod., pátek od 11 do 17 hod., sobota a neděle od 13 do 17 hod.

Komentáře (1)

ˇCermínová 2013-07-21 01:13:30
Viděla jsem v Sušici výstavu obrazů paní Simonetty. Moc se mi líbily, vyzařuje z nich klid a pohoda.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>