Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Seznamte se s botanickou zahradou: Léčivé a magické rostliny

2007-06-11 19:42

Seznamte se s botanickou zahradou: Léčivé a magické rostliny

Sraz v 16 h u pokladny Areálu Jih (venkovní expozice). Provázení.

komentovaná prohlídka

---------------------------------

Pokud se domníváte, že nejlepší afrodiziakum je pěkná porce šťavnatého bifteku, do Botanické zahrady hl. města Prahy ve čtvrtek 19. června 2006 rozhodně nechoďte.

Od 16 hodin jsou v trojské zahradě vedle těch seriózních návštěvníků vítáni i neméně seriózní novodobí čarodějové (čarodějnice) a mágové. Iveta Bulánková, kurátorka hlíznatých a léčivých rostlin, všechny „jedumilovné“ provede a seznámí se všemi taji botanické sbírky. Na programu je další pokračování z cyklu Seznamte se s botanickou zahradou – tentokrát na téma Léčivé a magické rostliny. Sraz u pokladny venkovní expozice.

Sbírku léčivých rostlin umístěnou na ploše několika desítek metrů čtverečních naleznete v těsném sousedství vchodu do Japonské zahrady za centrálním trvalkovým a letničkovým záhonem. Léčivé rostliny jsou velice rozmanitou skupinou a mohly bychom do ní zařadit i mnoho farmakologicky významných druhů pěstovaných v ostatních částech botanické zahrady. „Vlastní sbírka léčivých, kořeninových a jedovatých rostlina je rozdělena do pomyslných oddílů, to podle původního areálu rozšířeni rostlin nebo podle uplatnění v tradičních medicínských systémech,“ upřesňuje Iveta Bulánková, kurátorka sbírky. Nalezneme zde léčivky používané ve střední Evropě, léčivky tradiční čínské medicíny, rostliny Dálného východu, severoamerických Indiánů, léčivé rostliny ajurvédské, nebo léčivky původem z jižní Afriky. Samostatné oddíly představují jedovaté rostliny a dále pravidelná úprava ve středu celé sbírky, která je reminiscencí na středověké klášterní zahrady. Sbírka celkem zahrnuje asi 350 druhů léčivek.

Víte, že: 
+ Kopřivou naplněný sáček dokáže odrazit prokletí? 
+ Jasanové dřevo odpuzuje hady? 
+ Jablko je symbolem nesmrtelnosti? 
+ Blín tupí bolest a vymazává vzpomínky a droga připravená z rostliny způsobuje šílenství nebo i smrt? 
+ Netřesk střešní je v magii považován za jednu z nejsilnějších obranných rostlin? 
+ Pampeliška lékařská je rostlina Slunce a života a čaj z jejich listů podporuje věštecké schopnosti?
+ Okvětní lístky růže se dají použít do nápoje určeného k připoutání váhajícího nápadníka? 
+ Šeřík odhání zlo? 
+ Z květů a listů třezalky tečkované se vyrábí červený olej vhodný na pohmožděniny, křečové žíly, rány, vředy a sluncem popálenou kůži? 
+ Plody durmanu obsahují halucinogenní toxin a několik kapek šťávy z plodů přidaných do „létací masti“ navodí několikahodinové vidiny? 
+ Kaštan (jírovec) zabalený v bankovce a nošený v sáčku nosí peníze a přináší úspěch? Neplodným ženám pomáhá počít dítě?

-----------

Vstupné:
Společné vstupné = Fata Morgana + venkovní expozice: 120 Kč dospělí, 60 Kč děti 6 – 15 let, studenti, ISIC a TEACHER karta, důchodci, 1 Kč Senior - pas DP, zdarma děti do 6 let, ZTP, ZTP průvodce, pedagogický dozor, 300 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + děti 6 - 15 let)
Upozornění: Klima ve skleníku není vhodné pro velmi malé děti a osoby s kardiovaskulárními chorobami!
Venkovní expozice - do 13.3.2008 (včetně) vstup zdarma, pak: 50 Kč dospělí, 25 Kč děti 6 – 15 let, studenti, ISIC a TEACHER karta, důchodci, 1 Kč Senior - pas DP, zdarma děti do 6 let, ZTP, ZTP průvodce, pedagogický dozor, 125 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + děti 6 - 15 let), 20 Kč psi

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>