Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Představení
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Sevillský svůdce aneb kamenný škleb

2007-06-11 19:42

SEVILLSKÝ SVŮDCE ANEB KAMENNÝ ŠKLEB

Tirso de Molina / studio Šteier

studio Šteier 1915 - Divadelní klub Českokrumlovská scéna, PIKI Volyně, Černí šviháci Kostelec na Orlicí a Městský dům kultury Sokolov

Překlad: Vladimír Mikeš

Režie: René Vápeník

Výprava: Martin Routa a Martin Sršeň

Hrají:

Milan Perger st.

Jana Procházková

Lucie Tousecká

Annabelle Fárová

Vendula Koželuhová

Dalibor Návara

Roman Mařík

Jan Vozábal

Jaroslav Kubeš

Vladimír Voldřich

Jiří Pokorný

Jiří Zikmund

Jaroslav Jílek

Václav Slanař

Olga Zikmundová

Milan Bauer

Setkání herců z různých neprofesionálních souborů Vás zavede do komedie, kde dochází k mnohým nedorozuměním, která vedou až k souboji na život a na smrt, kde viník je zaslouženě potrestán a hrdinovi je postaven pomník pro věčné varování.

Tirso de Molina (1584-1648) napsal komedii Sevillský svůdce aneb Kamenný host (El burlador de Sevilla y convidado de piedra) v roce 1630. Je to komedie, ve které byla poprvé v celé dramatické hloubce zobrazena postava Dona Juana. Autor patří do „zlatého věku španělské literatury“ (Miguel Cervantes y Saavedra, Lope de Vega a Calderon de la Barca). Tirso de Molina napsal přes 300 her, dochovalo se asi 90 (náboženských a historických her, zápletkových komedií). Vystudoval teologii, vstoupil do řádu milosrdných bratří, vykonával misijní činnost na karibském ostrově Santo Domino. Pro svou světskou tvorbu se neshodoval s církevní vrchností. Jeho tvorba vychází z Lope de Vegy, jehož postupy Tirso de Molina uplatňuje ryze individuálním způsobem.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>