Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

SCARABEUS + STAŘENKY

2008-03-03 01:43

SCARABEUS + host STAŘENKY

pohodový večer s melodickým doprovodem
-----------------------------------------------------------

SCARABEUS - http://scarabeus.ic.cz

Ladislav Barták – zpěv, kazaa , brumle, leader skupiny
Jiří Konečný – zpěv, sólová kytara
Jaroslav Minář – zpěv, basová kytara
Anna Jírová (Schwugrová) – zpěv, doprovodná kytara
Bohustav Navrátil – zpěv, flétna, doprovodná kytara, harmonika, housle
Michal Voigts – zpěv, bicí

Folk a country skupina Scarabeus je jedna z prvních, která hrála moderní trampskou písničku. Prakticky tak zasáhla do vášnivých dobových debat a polemik na téma tradice kontra moderna a dokázala, že ani vývoj trampské písně se nedá zastavit. Scarabeus hraje vlastní skladby, písně převzaté od autorů country hudby i české lidové písničky. Ale jak to vlastně začalo?

Na Portě 1969 se stali vítěznou skupinou v oblasti trampské písně. Soubor tehdy hrál moderní trampskou píseň a spolu se skupinou Hoboes byl jejím průkopníkem. Rok nato na Portě 1970 se úspěch opakoval. Tentokrát však už jen s vlastními písněmi a původními adaptacemi skladeb Hanka Williamse. Skupina natáčela pro Čs. Rozhlas v Českých Budějovicích, s televizí spolupracovala na Dobrodružství šesti trampů, její písně se objevily v pořadu Modorevue, vystoupila na Floře Olomouc a jezdila koncertovat po celé republice. U Pantonu jí také vyšla gramofonová deska s živými nahrávkami z Porty 1969.

Vývoj Scarabeů však pokračoval. V jejich repertoáru se kromě Williamsových objevilo i několik skladeb jiných autorů. Nahrávali ve studiích v Praze, Ústí nad Labem a v Brně, nadále spolupracovali s Československou televizí na pořadech Poštovní schránka, Vzpoura na lodi Primátor Dittrich a Televizní klub mladých, pro druhý program nahráli samostatný půlhodinový medailon Hraje vám Scarabeus. Panton jim vydal další gramofonovou desku – EP s osmi písněmi. Zúčastňovali se Folk a country festivalů v Praze, měli samostatné celovečerní programy v pražské Malostranské besedě, o jejich vystoupení byl všude mimořádný zájem. Přesto však v roce 1974 ukončili svoji existenci.

V roce 1998 se skupina po čtyriadvaceti letech schází v původním obsazení a po období zkoušení začíná v současné době znovu koncertovat.
-----------------------------

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>