Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Opera
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Rusalka v Šárce 2007

2007-08-30 12:31

"U nás v lese straší šlakovité moci, lesem divní braši chodí o půlnoci..."

* Datum konání: 02.09.2007 od 14:00
* Místo konání: přírodní divadlo v Šárce
* Pořadatel: Originální hudební divadlo Praha, MČ Praha 6
* Další informace: http://www.musictheatre.cz/sarka  

Ojedinělé představení opery Antonína Dvořáka Rusalka do původního místa přírodního divadla v Šárce! Vystoupí sólisté opery a baletu Národního divadla v Praze a Státní opery Praha!

Nenechte si ujít jedinečnou příležitost pro rodinný výlet do přírody spojený s nezapomenutelným uměleckým zážitkem. Nebude chybět ani dobré občerstvení. Deky na sezení, eventuálně deštníky a pláštěnky s sebou. Vstup zdarma!

Už třetím rokem zazní v někdejším přírodním divadle v Divoké Šárce v Praze 6 opera. Po dvou úspěšných ročnících obnovené tradice, kdy v údolí na okraji metropole uvedli pěvci Národního divadla Smetanovu Prodanou nevěstu, se tentokrát uskuteční představení Dvořákovy Rusalky s Helenou Kaupovou v titulní roli. Loňské a předloňské představení pokaždé zhlédlo kolem pěti tisíc lidí.

Vodníkem bude v této odpolední inscenaci basista Luděk Vele, princem tenorista Aleš Briscein. V dalších rolích vystoupí například pěvci Yvona Škvárová, Ivana Šaková, Oldřich Kříž, Martina Bauerová a Zdeněk Harvánek. Orchestr a sbor opery Národního divadla v Praze bude řídit dirigent Jan Chalupecký. Původně se měl taktovky opět ujmout František Preisler, který však 30. července v Itálii tragicky zemřel. Balet Státní opery Praha připraví choreograf Pavel Šmok, který se letos v říjnu dožívá 80 let.

Šárecké přírodní divadlo, kde se hrálo v letech 1913 až 1922, založili divadelní podnikatel Antonín Fencl, sólista opery pražského Národního divadla Emil Pollert a dramatik a režisér Jaroslav Kvapil. Kapacita amfiteátru byla až 18.000 míst. V půvabné scenérii se hrály opery, operety i výpravná činoherní dramata se stovkami účinkujících a komparzistů - první byla velkolepá inscenace opery Prodaná nevěsta. Až do roku 2005 byla však tato scéna, kde zpívala i Ema Destinnová, téměř zapomenuta a někdejší jeviště i hlediště pokryly stromy a keře.

Spolupořadatelem akce je i letos městská část Prahy 6, záštitu nad ní převzal starosta městské části Tomáš Chalupa. Vstup do areálu bude jako obvykle zdarma.

Jak se k divadlu dostanete?
Autem
Po Evropské ve směru letiště u benzínové pumpy ESSO doprava - ul. Vokovická, pak druhou ulicí doleva – ul. Ve středu až na konec k parkovišti koupaliště Džbán. Dál už pěšky po vyznačené cestě.

Tramvají
Tramvají č. 20 nebo 26 – stanice Nádraží Veleslavín a odtamtud opět po vyznačené trase: ul.Vokovická, Ve středu a dál označenou cestou k divadlu. Počítejte s cca 20 minutami chůze. Z konečné tramvají 20 a 26 a stanice autobusu 119 Divoká Šárka (od McDonald‘s) do Šáreckého údolí (buď přes hradišťata nebo údolím kolem koupaliště, zahradní restaurace Dívčí skok a u Čertova mlýna lesní cestou do strmého kopce cca 200 m). Cesta bude viditelně značena. 

Zdroj MČ Praha 6

Praktické rady při výpravě na představení čtěte zde.


Antonín Dvořák 1841-1904 - RUSALKA
Lyrická pohádka o třech jednáních 

Libreto: Jaroslav Kvapil
Dirigent: František Preisler ml.
Režie: Jana Divišová, Renée Nachtigallová
Kostýmy: Josef Jelínek
Choreografie: Pavel Šmok
Odborná spolupráce: Taťána Součková 

PRINC .......................Aleš Briscein
CIZÍ KNĚŽNA ...........Ivana Šaková
RUSALKA ..................Helena Kaupová
VODNÍK ....................Luděk Vele
JEŽIBABA .................Yvona Škvárová
HAJNÝ ......................Oldřich Kříž
KUCHTÍK ..................Martina Bauerová
LESNÍ ŽINKA ............Jana Sibera
JINÁ ŽÍNKA ..............Libuše Vondráčková
TŘETÍ ŽÍNKA ...........Jana Levicová
LOVEC ......................Zdeněk Harvánek 

Družina princova, pážata, kuchtíci, hosté, lesní žínky a mužíci, rusalky
Orchestr Národního divadla v Praze
Sbor opery Národního divadla v Praze
Balet Státní opery Praha
Asistenti režie a inspicienti: Lukáš Barborka, Michaela Černíková, Petr Černík,
Michal Hančil, Dušan Kočí, Petr Kozák, Lucie Pehrová, Josef Vošmik 

Přestávky – cca 15 min po prvním a druhém jednání 

Autor libreta Rusalky, Jaroslav Kvapil, ve své knize „O čem vím“ píše: „Ve vlasti Andersenově, na dánském ostrově Bornholmu, kde jsem strávil roku 1899 prázdniny, připomněl jsem si z dětských let andersenovskou pohádku o mořské
panně, která z lásky k člověku podstoupila muka němoty i kletbu zatracení, když ji miláček opustil, aniž se odhodlala vykoupiti jeho krví svoje osvobození. Počal jsem z tohoto motivu osnovati operní text erbenovského tónu. Myslím,
že je libreto Rusalky hodně české a že právě jeho šťastný osud byl rozhodnut duchem Erbenovým, pro nějž měl Antonín Dvořák tolik pudového pochopení.“ 

Přírodní divadlo v Šárce – 1913 – 1922
Založili divadelní podnikatel Antonín Fencl, sólista opery Národního divadla v Praze Emil Pollert, dramatik a režisér Jaroslav Kvapil.
V půvabné scenérii Šárky se hrály opery, operety i výpravná činoherní dramata se stovkami účinkujících a komparzistů – první byla velkolepá inscenace Prodané nevěsty.
Hlediště divadla bylo pro 10 000 sedících a asi 8 000 stojících diváků.
V rámci oslav Dne Prahy 6 v roce 2005 se tradice šáreckého divadla obnovila: 3. září tu byla znovu uvedena Prodaná nevěsta. Po velkém úspěchu viděli diváci Smetanovu operu i v následujícím roce.
Rusalka se v Šárce nikdy nehrála a tak Vás letos zve Městská část Praha 6 a Originální hudební divadlo Praha na její zdejší první uvedení.
Celkový pohled na jeviště a hlediště v Šárce v roce 1913

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>