Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

RUDOVOUS + PEPA LÁBUS & SPOL

2007-06-11 19:42

RUDOVOUS + PEPA LÁBUS & SPOL

RUDOVOUS

Martin "Bonzo" Čížek - bicí, zpěv

Jaromír Linhart - klarinet, basklarinet, hoboj

Veronika Maerzová - akordeon, zpěv

David Macháček - kytara, zpěv

Martin Černý - baskytara, zpěv

Rudovous je jedna z mála kapel, která nesjíždí současné ethno, techno, super-sound trendy. Nástrojové obsazení, pojící bicí s akordeonem, baskytarou a kytarou, přiznává jediný tak trochu globalizační moment - a to, do pětice, břeskný klarinet. Svébytný zvuk Rudovousích koncertů a aktuálního CD "S Čížkem po funuse" jistí, že náš národní svéráz ještě nepošel. A kdyby i pošel, tak tahle deska ho svižně nakopne, tak jako nakopává dnešní výliskovou hudební produkci.

Rudovous jede svoje beaty v rytmu večerníčku, šansonu, šramloidního rokenrolu i punku. Punkovou duši, permanentně zlobnou a v koutku duše něžnou, sytí leader kapely Bonzo. Bonzův ryze postwaitsovský zpěv a jeho činel zarytý v bláně dunícího kotle ti do ucha vypálí kérku věčného knajpridera. A nikdy nevíš, jestli ta tvoje kérka není ta poslední...

Tento "rock´n´schrammel shrapnel chanson band" vystupuje od roku 1994. Do jeho obsazení často sáhnou pro občerstvení personálu i kapely zvučnějších jmen (Echt!, DG 307, Tři Sestry, Nana Zorin, Chaprál Crazy-Plesk), ale přestože každý koncert je zároveň jeho poslední, vybafne na vás příště tam, kde ho nejmíň čekáte. Hezkou zábavu!

------------------------------

PEPA LÁBUS & SPOL

Ačkoli folk-rockový základ je zřejmý po úvodních taktech, co objevovat je po celý zbytek koncertu či poslechu alba. Od osobitosti původní tvorby, která však neskrývá svou inspiraci např. skandinávskou world music, přes prožité texty nebo třeba netradiční nástroje, jako niněra či galicijské dudy.

Pepa Lábus vystupuje od roku 1984, zpočátku zejména po klubech a festivalech, věnovaných folku a příbuzným žánrům. Občas si jej zvou jako hosta do svého pořadu Kantoři, občas Pavel Dobeš. V roce 1988 rukuje a posléze se vrací do okolností, které na pár let přerušují jeho koncertování. Vznikají ale nové písně a následuje návrat na pódia. Na konci roku 1996 vychází ve vydavatelství Lenkow Records Pepovo debutové album "Morana". K písni "1.6.1434" se točí i videoklip. Od dubna 1997 s Pepou vystupuje houslista Slávek Forman, který začínal už v roce 1978 s Pepou Nosem. Hrál také několik let s Jakubem Nohou a řadou dalších, hostuje na mnoha albech našich předních folkařů. S Lábusem účinkují jako Duo Lábus -Forman.

Na jaře 1998 se k nim připojuje baskytarista Tomáš Nýdrle, který již před tím účinkoval jako host na Pepově debutu. V květnu 1999 vychází druhé album "Zrcadlo mistra Matyáše". Kapelu lze několikrát vidět v hudebních televizních pořadech, slyšet na mnoha rádiích a vídat na klubových i festivalových akcích.

Od prosince 1999 s kapelou hraje perkusista Honza Jaroš, který po čase mění perkuse za bicí soupravu. Sestavu dále rozšiřuje hráč na elektrickou kytaru, foukací harmoniky a brumle Jaromír Ticháček, který hostoval už na albu Zrcadlo mistra Matyáše. Zvuk kapely "houstne" a směřuje k originálně pojatému folk-rocku. V této sestavě kapela natáčí jedenáct nových kousků. Kromě autorských písní Pepy Lábuse zní studiem i skladba "Štěstí s Bídou", kterou napsal Lubomír Nohavica (ex Abraxas, M. Gombitová,…). Tato kolekce vychází jako další autorské album pod názvem "Bezčasá a nehnutá" na konci března 2002, tentokrát už u Indies Records. V červnu 2003 dochází ke změně na postu bubeníka, Honzu Jaroše střídá ostřílený rocker Michal Drašar. Začátkem roku 2004 odchází houslista Slávek Forman, jehož nahrazuje hráč na elektro - akustickou niněru a galicijské dudy Dan Kahuda. Kapela zase trochu přitvrzuje a ještě více se posouvá k folk-rocku se severskými vlivy. V roce 2006 vyjde u Indies Records další, v pořadí čtvrté album.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>