Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Respect Festival - BASSEKOU KOYATE & NGONI BA /Mali/

2007-06-11 19:42

RESPECT FESTIVAL 2008 BASSEKOU KOYATE & NGONI BA / Mali
1.6.2008 19:30 Neděle, Velký sál, Koncert
Nejnovější objev na poli africké hudby, bývalý spoluhráč Ali Farky Toure se svým projektem. Vítězové BBC World Music Award v kategorii nejlepší africká kapela roku a nejlepší africká nahrávka roku!!!

“Basekou je genius. Potvrzuje, že blues pochází z malijského kraje Segou,” tvrdí Taj Mahal o muzikantovi, který stál dlouhou dobu v pozadí - ale v roli spoluhráče se přitom objevil na těch nejvýznamnějších západoafrických nahrávkách: na posmrtném albu Savana kytaristy Ali Farky Toureho, i na prvních nahrávkách jedné z největších hvězd malijské kory, Toumani Diabateho.

Ale zatímco jednadvacetistrunná loutna kora se stala hudebním symbolem celé Afriky, ve vnitrozemském kraji Segou, odkud Kouyate pochází, je dominantním nástrojem zvukově daleko syrovější ngoni, které velikosti připomíná ukulele a je předchůdcem dnešního banja. Jeho lakonické, rytmicky výrazné tóny mluví stejným jazykem, jako elektrické kytary Tinariwen ze Sahary.

Kouyatého první album Segou Blue je zároveň debutem jím vedené skupiny Ngoni Ba, což v jazyce Bambara znamená Velké ngoni. Nahrávku produkovala britská muzikoložka Lucy Duran, album se koncem loňského roku umístilo na prvním místě prestižní ankety kritiků časopisu fRoots a Bassekou byl spolu s Tinariwen nominován na letošní ceny BBC.

Loni vystupoval s Ngoni Bai v Rudolstadtu, Roskilde, na Le Mar de Musicas festivalu ve Španělsku se k nim připojil Youssou N'Dour, na jehož albu Bassekou hostoval. "Bassekou hraje na ngoni s virtuozitou Jeffa Becka nebo Jimi Hendrixe," napsal El Pais.

více na www.respectmusic.cz


Odkaz:
http://www.respectmusic.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>