Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Respect plus: Jonianet / Albania

2009-02-12 09:02

26. 3. - Hlahol, Masarykovo Nábřeží 16, Praha 1, 20:00 / Respect Plus

ALBÁNSKÉ POLYFONIE - Unikátní vystoupení souborů Jonianet,Saze Ensemble a Gerda Dalipaj z Albánie. Albánie je v dnešní Evropě poslední oázou nedotčené tradiční hudby. V barech v izolovaných horských vesničkách slyšíte archaickou polyfonii, lišící se od známější polyfonie korsické hřímajícím "bordunovým" souzvukem, jehož kořeny sahají až do byzantské hudby. Mohutné hlasy se prolínají ve třech vrstvách, evokují dávné formy evropské hudby a dokumentují tak fascinující ale ohrožený hudební druh, který UNESCO roku 2005 zapsalo na seznam Nehmotného kulturního dědictví lidstva.


 

Albánské svatební kapely hrají s výdrží i nasazením typickým pro Balkán - ale na rozdíl od Gorana Bregoviće jejich věhlas nepřekročil hranice regionu. Na turné k nám poprvé přijíždějí dvě špičkové albánské skupiny - polyfonní sbor Jonianet a instrumentání Saze-Ensemble, fascinující virtuozové spojující vlivy z Řecka i Turecka.

"Zpěváci se dostávají do stavu totální extáze. Hluboko ponořeni do zpěvu ignorují své okolí. Někdy dokonce ztratí schopnost dokončit melodickou linku..." popisuje setkání s albánskou polyfonií iniciátor turné, německý muzikolog Eckehard Pistrick. "Ale na rozdíl od šamanských zpěvů se nejedná o rituál. Ti lidé to dělají pro vlastní potěšení." O svých albánských expedicích Pistrick píše v knize Skryté hlasy: "Po serpentinách sjíždíme do údolí, v euforii vyvolané ohnivými tóny klarinetu, melodie se kroutí jako had. Taxikář si přihne rakije a láhev odhodí pod přední sklo. Jsem v Kusturicově filmu? Všechno je ale skutečné."

Předprodej Ticketpro:
Ceny v předprodeji: Do 1.3. zvýhodněné vstupné 200,- Kč; Od 2. 3. 260,- Kč

Hudební ukázky: http://www.respectmusic.cz/cz/events/2009-03-26-jonianet.php?id=103

Více informací: www.respectmusic.cz


Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>