Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Mistrovské dílo hostem v Praze: Rembrandt - Muž s fousy a baretem

2007-06-25 18:51

Místo: Šternberský palác

13.06.2007 - 31.01.2008

Podobná zobrazení jako londýnské dílo se v dobových pramenech označovala za tronie. U tohoto typu nešlo o podobizny na zakázku, ale o obrazy hlav nebo polopostav anonymního ateliérového modelu. Sběratelé oceňovali tyto práce jako studie výrazu tváře nebo jako studie rolí ve smyšlených kostýmech.

V inventáři z roku 1844 je vousatý muž na tomto obraze poprvé označen jako rabín. Lze si představit, že byl žid podobně jako některé Rembrandtovy pozdní modely – v letech 1639 až 1659 žil umělec v bezprostřední blízkosti amsterodamské židovské obce. Doklad o tom, že jde o rabína nebo že jeho kostým je židovský, ovšem chybí.

Stejným staromódním baretem se Rembrandt přizdobil na některých vlastních podobiznách z padesátých let. Starší muž sloužil umělci jako model prokazatelně od roku 1653 do 1661, jak to dokazuje jeho výskyt na dalších prominentních Rembrandtových pracích, např. na obraze Aristoteles v kontemplaci o bustě Homéra.
(New York, The Metropolitan Museum of Art).

Rembrandt zřejmě pracoval na této podobizně přímo podle skutečnosti – maloval model v životní velikosti a velmi ukázněnou malířskou technikou, jen s ojedinělými pastózními partiemi. Jediná patrná korektura rozvrhu se týká obrysové linie pravé paže, kterou malíř ještě jednou přepracoval poté, co obraz označil signaturou Tak se stalo, že poslední číslice letopočtu je částečně překrytá. Ze stylistických důvodů se zdá být nepravděpodobnější datování rokem 1657.

V padesátých letech vytvořil Rembrandt větší počet polopostav tohoto druhu pro volný trh. Je pro ně charakteristické nedefinovatelné temné pozadí, hnědavý kolorit s mizejícími konturami a slabé, jen lokální osvětlení obličeje. Současně s tím je spojena obsahová neurčitost a hádankovitost, která v případě londýnského obrazu dosahuje mužovým hloubavým, introvertním výrazem svého vrcholu: ponořen do svých úvah hledí mimo diváka do prázdna. Přemítavá, meditativní tvář poskytuje vzrušující srovnání s pražským Učencem v pracovně.Tento Rembrandtův obraz z roku 1634, jediné umělcovo dílo v českých sbírkách, se nachází ve stejném sále.

Šternberský palác hostí toto významného Rembrandtovo dílo díky laskavosti londýnské Národní galerie v době, kdy Portrét Jaspera Schade od Franse Halse reprezentuje pražskou Národní galerii na výstavě Holandské portréty. Doba Rembrandta a Franse Halse v londýnské Národní galerii a v Mauritshuisu v Haagu od 27. 6. 2007 do 13. 1. 2008.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>