Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Albrecht z Valdštejna pokoří Vyšehrad

2008-08-06 13:27

Je již téměř tradicí, že vyšehradská scéna v létě na čas ožívá vznešeným cinkotem šermířských kordů, palaší i dalších obávaných zbraní. Také letos, a to každý srpnový čtvrtek vždy úderem páté, zde vystoupí šlechetní páni a paní z divadla scénického a historického šermu Rebel, aby divákům zase trochu přiblížili kus dávné historie.
Tentokráte je prostřednictvím svého nejnovějšího představení s názvem Valdštejnova hvězda zavedou do dob, kdy Evropou zmítala třicetiletá válka.Této války se účastnil také známý císařský vojevůdce Albrecht z Valdštejna, jenž si v ní dosyta prožil svoji slávu i životní zmar. Kdo ví, možná si je vysloužil vlastními schopnostmi či naopak bezbřehou a sobeckou touhou po moci, snad za ně mohl nezvratný osud, ale je také možné, že mu je přivodila jedna tajemná černá hvězda... A právě o ní se na prknech letní scény bude vyprávět.
„Já nemám škatulky moc rád, ale popsal bych to jako skutečný historický příběh s mystickými prvky“, naznačuje žánrové ladění hry člen divadla Erik Blumentritt. A dodává, že stejně jako tato, i všechny zbývající hry z jejich repertoáru jsou společným dítětem všech členů souboru a že tedy nikdy pouze nekopírují literární předlohy. Nebojí se prý ani improvizace, zvlášť hrají-li pro děti, které se často rády do hry zapojují.
Pár slov o Rebelu
Ačkoli jde o poloprofesionály, kteří v „běžném“ životě chodí do – s šermem nijak souvisejícího – zaměstnání, věnovali zkouškám na blížící se představení kromě individuální přípravy až tři dny v týdnu. Na otázku, zda se i po tak intenzivní přípravě něčeho bojí, odpovídá pan Blumentritt se smíchem: „Tak samozřejmě, že máte v každém představení pasáže, které jsou v něčem obtížné, ale ty se přece předem neříkají, aby to diváci nepoznali.“ On sám v Rebelu aktivně působí dva roky, i když s jeho členy spolupracoval i dříve. Jak přiznává, na historickém šermu je nejnáročnější a zároveň to nejkrásnější ono propojení divadelního umění a šermířské techniky. „To je něco, co se ve sportovním šermu nikdy nezažije, tam jde o úplně něco jiného,“ podotýká pan Blumentritt.
Rebel působí na šermířské scéně – byť s nemalými členskými obměnami – již dvacet tři let. Vystupují po celé republice a ve svém inventáři uchovávají jak pohádky, tak reálně-historické hry, ohňovou show i pásma krátkých příběhů. Vždy se ovšem pohybují v dávné minulosti, vedle doby třicetileté války a baroka se v čase posouvají až do renesance.
Premiéra Valdštejnovy hvězdy se uskuteční již tento čtvrtek, tj. 7. srpna, celé představení trvá necelou hodinu a vstupenky budou k zakoupení přímo na místě.
Foto: archiv divadla scénického a historického šermu Rebel
Lucie Černá

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>