Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Radek TOMÁŠEK

2007-06-11 19:42

Zpěvák a kytarista Radek Tomášek zažil dobu největší slávy Rangers (1966-1973), pak dlouho vystupoval s vlastní skupinou (stručný přehled včetně zmínek o různých názvech a některých muzikantech následuje). Dnes se na pódiu objevuje nejčastěji se svým synem Radkem jr. V komorním pořadu sestaveném z nejznámějších hitů zpívá za doprovodu akustické kytary své posmutněle romantické písničky jako „Duhová kulička“, „Jižní vítr“ či „Srdce“. Nejen pamětníky potěší rangersácké evergreeny „Kingstontown“ nebo „Prázdné nádaží“ ke kterým napsal své první texty. V posledních asi 10 letech zařazuje Radek víc písniček ovlivněných španělskou a latinskoamerickou melodikou, kterými se hlásí ke svým starým hudebním láskám - z repertoáru José Feliciana si vypůjčil „Cikána“ (v náročném kytarovém sólu se blýskne Radek mladší) a také chytlavou „Maríu Isabel“. V jeho repertoáru se ale stále častěji objevují písničky dalo by se říci ze života - třeba novinky "Kymácivý měsíc", "Je prázdno všude kolem" nebo slibný duet "Malý město". Posluchači by Radka samozřejmě nikdy nepustili z pódia bez závěrečné „Žádné jiné“.

Úplné začátky Skupiny Radka Tomáška

Přibližně rok po odchodu od Plavců dal Radek Tomášek dohromady svou první doprovodnou kapelu složenou vesměs z kamarádů a v r. 1975 s ní poprvé vystoupil veřejně na prknech Semaforu. Ve skupině hráli Jiří Bureš (baskytara), Petr Reitermann (bicí), Rudolf Hrubý (kytara), Karel Hovorka (kytara, zpěv).

Slavná éra v Řeznické

Domovskou scénou se pro Radka a jeho skupinu stal v příštích letech studentský klub v Řeznické. Novým bubeníkem byl od r. 1976 Jiří Myslivec, po všestranném Jiřím Burešovi (odešel v r. 1978 za hranice) se baskytary ujal Jiří Dospěl.

Když se zpíval rokenrol

Písnička Zpíval rokenrol nic víc, kterou Radek nazpíval pro Supraphon, se stala hitem. Zněla několikrát za den z rádia a na singlu se jí prodalo přes sto tisíc. Vydání velké desky u Pantonu se bylo připraveno členy ve staronové podobě: Karel Hovorka, Radek Tomášek, Luděk Verner (baskytara od r. 1981), Jiří Matějček (kytara, zpěv, 1980-1983), Richard Bardon (bicí od 1980), Rudolf Hrubý. Tuto sestavu zažili pamětníci pravidelných vystoupení na dvou dnes již neexistujících scénách: v divadle E. F. Buriana Na Poříčí nebo ve vinohradském klubu Dvojka.

Konečně deska!

V r. 1985 vyšla konečně u Pantonu dlouho očekávaná deska, místo slibovaného elpíčka ale obsahovala jen čtyři písničky (Dům na nároží, Rok, Zimní les, Muži mládnou).

Bolid

Ve druhé polovině 80. let vznikla skupina Bolid ve které kromě Radka Tomáška a Richarda Bardona hráli Karel Heidenreich (kytara), Vladimír Levický (klávesy). Radek komentoval, jak přišel na vůbec první název své skupiny (do té doby ho vždy doprovázela Skupina Radka Tomáška): "Před nedávnem mě doslova osvítila Múza v podobě meteoritu, který přeletěl nad částí našeho území a podle zpráv z tisku byl výjimečnou událostí. Zastihl mě na dovolené, na Vysočině. Byl večer a já se díval na oblohu, zářivější než jaká bývá ve velkoměstě. Zaujalo mě světlo letícího tělesa, o kterém jsem se pak dozvěděl, že se nazývá bolid, a že před tím než zanikne, prudce zazáří. Tahle definice mě pobavila a přivedla k trochu symbolickému pojmenování kapely. Cožpak z něj nevyplývá, že to nejlepší máme vlastně ještě před sebou?"

Simpleband

Skupina Simpleband vznikla v r. 1988 a kromě Radka Tomáška v ní hráli Karel Heidenreich (kytara), Josef Kůrka (baskytara), Martin Roušar (klávesy, tenorsaxofon), Zdeněk Slezák (el. kytara, perkuse), Karel Hošek (bicí) a Michal Žára (housle, mandolina, foukací harmonika).

Springtime

Do Evropy, která se náhle otevřela, hlavně do Francie a Německa, vyjížděl Radek Tomášek pět let s uskupením Springtime: Vladimír Zázvůrek (kytara, zpěv), Jiří Bartoš (kytara, zpěv), Pavel Doleček (baskytara), Milena Benešová (zpěv, perkuse)

Radek Tomášek & Friends

Radek Tomášek otec přizval ke spolupráci svého mladšího syna, Radka (Rae) Tomáška, se kterým vystupuje dodnes především v klubových pořadech. Zpěvačka Jana Šteflíčková a basista Tomáš Lorenc se rádi připojují jako hosté.

Momentálně vystupuje Radek Tomášek v doma i v zahraničí (především v Německu) se skupinou Simply The Four složenou ze samých ostřílených profesionálů:František Václav Zikmund - kytara, zpěv, Luděk Koutný - foukací harmonika, kytara, zpěv, Richard Bardon - bicí, Richard Tomíček - baskytara. K prvním úspěchům kapely patří platinová Česká dvanáctka, kterou posluchači Radiožurnálu loni odměnili jejich novou nahrávku Radkova hitu Žádná jiná.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>