Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Životní inventura za půldruhé hodiny

2008-09-01 06:32

Hořká, jemně ironická komedie o obavách ze stárnutí, pocitu zbytečnosti a tak nějak (ne)promarněném životě. Daniela Kolářová a Milan Lasica jako manželé nastavují zrcadlo, ve kterém uvidíte sami sebe v době minulé, současné nebo budoucí. Představení Půldruhé hodiny zpoždění uváděné v rámci METROpolitního léta hereckých osobností můžete navštívit od 4. do 7. září ve Švandově divadle. Foto uvnitř.
Francouzská hra Géralda Sibleyrase a Jeana Della, v českém nastudování v režii Patrika Hartla, je hra nadčasová a bez hranic, minimálně v rozsahu evropské i celé západní kultury.
Zápletka je jednoduchá, ale můžete si být jisti, že hlavní nebo alespoň vedlejší role v obdobné etudě z rodinného života vás s největší pravděpodobností nemine. Ať už jako partnera, rodiče nebo dospívající dítko, které tuhle inventuru vztahů odstartovalo.
Stárnoucí manželský pár se připravuje na večírek u letitých přátel. Nu, připravuje, není to správné sloveso. Manžel je připraven dávno, taky co z toho dělat vědu, když na sebe stačí hodit běžný oblek. Manželka je vlastně, co se garderoby týče, připravená také. Kde však není připravena ani trochu, je její hlava. Nejenže nemá na pravidelnou oslavu náladu, ale najednou neví, proč by tam vůbec měla jít. Právě si hýčká svůj splín a její drahá polovička by se k ní měla přidat, a ne být nad věcí či snad dokonce spokojená v představě, že ji čeká nejklidnější rodinné období.
Laurence se totiž hroutí svět, děti postupně odcházejí z domova a právě odjel na studie i její nejmladší a nejmilejší syn, který byl pro ni jakýmsi pilířem rodinného života. Laurence je tak vržena do situace, kdy už většinu svého zájmu nemůže obracet k synovi a musí si najít novou životní náplň. Jenže, jak to bude mnohá zasloužilá matka znát, jde to zatraceně těžko a hlavně se jí do toho ani nechce. Mladické nadšení a optimismus dávno zadupal životní stereotyp. A k tomu ten její necita, který tu sedí se sklenkou v ruce a usmívá se při vyhlídce na poklidné stárnutí, kdy mu výrostci v podobě vlastních dětí nedělají v domácí pohodě průvan.
Ale to se Pierre přepočítal, ještě je tu Laurence, která ho rozhodně v klidu nenechá. Jestliže chce svoji vizi uhrát, bude muset oželet návštěvu večírku, na který se mu ostatně zase tak moc nechce, a provést s manželkou kompletní životní inventuru, analýzu současného a budoucího vztahu a dozvědět se i říct mnohé, co zůstávalo skryto a nemělo nikdy vyjít na světlo, ale spíš muselo, jinak by se nepročistil vzduch, který je tolik potřeba k tomu, aby rodinný krb znovu chytil tah a vydával svoje teplo.
Výčitky a sebelítost, ale i přesně mířené rány ostrého jazyka, proti nimž stojí ironické glosování, věcné shrnutí i určitá odevzdanost osudu. Laurence a Pierre, zosobňují ženský a mužský princip - jing a jang. Daniela Kolářová a Milan Lasice jsou nejen Laurence a Pierrem, ale po čas, kdy spolu stojí na jevišti, obecným manželským párem, řešícím onu obávanou i vysmívanou krizi středního věku. Na rozdíl od mnohých ji v této hře dokáží zdárně zahnat.
Zřejmě jen ten, kdo si tohle martýrium zažil na vlastní kůži, dokáže ocenit jak je hra dobře napsaná, zrežírovaná a jak uvěřitelní jsou její protagonisté. Ač nejsem Laurence a můj muž se zas moc nepodobá Pierrovi, nemohli jsme se "nepoznat", zvlášť, když načasování návštěvy divadla přišlo na den, kdy náš, dosud jen doma u počítače vysedávající, potomek opustil rodné hnízdo a vydal se na první samostatný let za svou vyvolenou. Můj muž zřejmě bude dlouho vděčný Milanu Lasicovi, že velkou část téhle namáhavé psycho dřiny odvedl za něho, a já Daniele Kolářové, že jsem Laurence byla snad jen trochu a jen na krátkou chvíli.
Máte-li rádi komorní představení a k tomu o obyčejných lidských trablech, určitě si nenechte toto brilantní představení Studia Dva ujít. Dost možná tu najdete recept, jak se s takovou situací v reálném životě vyrovnat nebo jak pochopit ty, kteří se o to vedle vás pokoušejí.
Text : Zuzana Ottová
Foto z představení: Viktor Kronbauer

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>