Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Prostituce ve staré Praze

2007-08-14 23:31

Na konci 19. století bylo jen v židovském ghettu 62 veřejných domů. Pro smetánku i chudinu. Ke štamgastům salónu u Goldschmidtů patřil i následník trůnu Ferdinand d´Este a princ Karel  s oblibou navštěvoval hampejz na rohu Rybné ulice. Dokonce se tu i vášnivě zamiloval. V chudších bordelech bývaly prostitutky při těle. Někdy postávaly přede dveřmi a lákaly pány: „Koupěj mi milostpane jeden bordónpunč. Nebudou litovat“.
 
Jedna z prvních dochovaných zpráv o pražské prostituci pochází už z roku 1336. Pisatel v ní pěkně vystihuje dvojlomnost nejstaršího řemesla: lidé se nad ním horší, ale ne a ne s ním přestat - „V osadě Sv. Ondřeje bylo mnoho kurev a nadarmo proti nim farář z kazatelny horlil. V ulicích, kde bydleli studenti, usazovalo se mnoho nevěstek. Zvláště pak sděžovali si na ně osadníci sv. Mikuláše, že dobří lidé měli z toho velké pohoršení, když v pivnicích veřejně se pelešili. Konšelé kárali některé domácí, aby toho nechali. Slíbili. Ale nenechali.“
 
Prostituce byla pak střídavě zakazována a trpěna a nejlepší období zažívala patrně v době, kdy se jí rakousko uherské úřady rozhodly reglementovat. Zlí jazykové tvrdí, že v oné době se největším pasákem ze všech stal sám stát. Pravdou ovšem je, že se díky hygienickým nařízením podařilo vymýtit pohlavní nemoci. Když pak v roce 1922 prostituci znovu zakázali, vyšplhal se počet pohlavních chorob v poměru k ostatním nemocem na 25 procent. Za Rakouska Uherska stát preventivně řešil i problém konkurence. Podle pražského prostituční nařízení z roku 1858 se majitelům bordelů zakazalovo „vypuzovat držitele jiných bordelů z míst, tzv. přeplácením činže“.  Na provozování bordelů se vydávala koncese, která živnostníka zavazovala k dodržování jistých právních norem. Už za Josefa II k nim mimo jiné patřilo, že majitel veřejného domu nesměl nutit slečny vykonávat cokoli proti jejich vůli a mohli od něj kdykoli odejít. Zajímavostí je, že koncese k provozování bordelu „jako trafiku“ často dostávali vysloužilci z mravnostní policie, které měli před důchodem bordely na starosti.
 
Děvčata měla za monarchie pravidelné prohlídky dvakrát i třikrát týdně, jak o tom svědčí i záznam jedné slečny ze salónu u Voráčků: „Teď jsem tedy momentálně v salónu u Voráčků. Dvakrát týdně si nás sem přijde prohlédnout policejní lékař, pan doktor Záhora, zdali jsme zdravé. Dlouho to se mnou bylo dobré, ale jednou mně přece nachytal a to jsem pak musila ležet dva měsíce na klinice u Krajbicha ve všeobecné nemocnici.“ Jednou týdně docházela do bordelu i frizérka, pečující o vzhled slečen.
 
Nejsmutnějším obdobím pro pražskou prostituci, ale také pro místní architekturu, byla asanace židovského ghetta. Spousta děvčat ze zavedených domů skončila na nádražích a dala se na pití. Krásná a vášnivá Jana ze salónu Aaron, Zlatovlasá Elsa i studentská Luisa bídně zahynuly na ulici nebo spáchaly sebevraždu. Prostituce se přesunula na další místa. K nejfrekventovanějším patřily bordely v ulici Krakovská a kolem Perštýna, kde se ostatně udržela dodnes.
 
V roce 2005 byla vydána závazná vyhláška, která zakazuje nabízení erotických služeb na celém území Prahy, s výjimkou komunikace z Ďáblické ulice k areálu skládky. Od listopadu 2005 pak byla zintenzivněna hlídková činnost státní i městské policie v centru Prahy a začalo se s udělováním sankcí. Nic nového pod sluncem. Jak se zpívá v jednom starém pražském kupletu:
 
Chytila patrola prostitutku hezkou,
vedla ji po Praze ulicí Celetnou.
Tam u  Prašný brány dva frajeři stáli,
divili se tuze, že tak mladou vzali.
Na Karlově mostě z rukou se jim trhla,
přerazila klandr, do vody se vrhla.
I když byla kurva, přece měla duši,
za korunu, za dvě, milovala hoši.
 
Expozice Prostituce ve staré Praze v policejním muzeu
 
Pokud vás téma vykřičených domů v Praze zaujalo, můžete od úterý do neděle navštívit Muzeum policie ČR. Vystava se zaměřuje na prostituci v letech 1850 – 1938. Mezi exponáty jsou skutečně skvosty. Ze sbírky jistého podvodného právníka Zajíčka se podařilo uchovat kolekci chloupků ustřižených prostitutkám, různé žertovné předměty nebo krásnou dřevořezbu ženského pohlaví. Expozice je doplněna řadou policejních protokolů, sbírkou matric k pornografickým tisků a množstvím dobových fotografií.
 
 
turban

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>