Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Filmy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Projekt 100: Želvy mohou létat

2008-01-01 21:40

Lakposhtha hâm parvaz mikonand
Irán, Irák, Francie 2004
95 minut, kurdská verze české titulky
přístupnost 15 let

Scénář a režie: Bahman Ghobadi, kamera: Shahriar Assadi, hudba: Hossein Alizadeh, hrají: Soran Ebrahim, Avaz Latif, Saddam Hossein Feysal
Ocenění: MFF Berlín – zvláštní uznání, MFF Mexico City – cena diváků a cena za nejlepší film, MFF Rotterdam – cena diváků, MFF San Sebastian – nejlepší film, MFF Tbilisi – nejlepší film, MFF Tromsø – nejlepší film V utečeneckém táboře na turecko-irácké hranici, kam se stáhli Kurdové z okolních vesnic, to vře. Všichni čekají, kdy se tu konečně objeví Američané. Ve vyprahlé pustině, kde není téměř žádný rádiový či televizní signál, mají informace cenu zlata, kdyby ovšem bylo čím platit. Tady přežívají den za dnem ti nejchudší z chudých.
Třináctiletý Kak, přezdívaný Satelit, se stává nepsaným vůdcem skupiny místních dětí, jejichž domovem jsou táborové stany. Většina z nich jsou zmrzačení sirotci, kteří mají paradoxně jedinou možnost, jak si vydělat trochu peněz: sbírají a prodávají zbylé nevybuchlé nášlapné miny, jimiž je zdejší oblast doslova zamořená. V táboře se jednoho dne objeví i bratr a sestra z vesnice za kopcem, kteří prožili kruté trauma. Tohle je ta odvrácená tvář války, plná krve, strachu a bolesti, jež dětská srdce proměňují v kámen. 

Film je uveden jakou součást Projeku 100 organizovaným Asociací českých filmových klubů. Proč tento film?
Těch důvodů je několik: protože je to první film natočený v Iráku po pádu Saddáma Husajna, ale nevypráví o Iráku bez Husajna. Protože je to film o válce, ale vojáci v něm nebojují. Protože v něm všechny hlavní role hrají děti, ale není to dětský film. Děti jsou v tomto filmu víc dospělí než dospělí. Protože když malá Agrin upře svůj pohled do kamery, je v jejích očích víc, než co by kdy slova mohla vypovědět o době, ve které děti ztrácejí nevinnost dřív než mléčné zuby.
Radim Habartík, Aerofilms

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>