Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Přelet nad loutkářským hnízdem - Z KNIHY DŽUNGLÍ

2007-10-17 15:02

„Podzimní náhled do českého loutkářství“
PŘELET NAD LOUTKÁŘSKÝM HNÍZDEM 2007
2. – 4. listopadu 2007

17. ročník oborové přehlídky loutkových divadel
Pořádá České středisko UNIMA a Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář
ve spolupráci s Divadlem Minor
za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Hlavního města Prahy

Už po sedmnácté se o prvním listopadovém víkendu uskuteční exkurze do českého loutkářského hnízda, kde se každoročně vylíhne několik pohádek pro nejmenší (letos jsou to Neposlušná kůzlátka, Hrnečku vař, O Budulínkovi) a dobrodružných příběhů (Z knihy džunglí). Větší diváci tu naleznou hororové příběhy (Krvavé koleno), nebo rodinné inscenace hladící po duši (O rackovi a kočce, která ho naučila létat, vánoční Pokoj vám) a pro ty největší je tu k dispozici sugestivní Vetřelec, satirická inscenace Zvyřátka za to nemůžou, poetický Fialový vítr, parodická Černá kukla, nekompromisní výpověď Fucking generation a nakonec obrazivě mrazivé LAPOhádky tady Ledové techno.

XVII. ročník oborové přehlídky loutkových divadel Přelet nad loutkářským hnízdem se bude letos konat ve dnech 2. – 4. listopadu 2007 opět v pražském Divadle Minor. Vedle českých profesionálních statutárních loutkových divadel (Naivního divadla Liberec, plzeňského Divadla Alfa, kladenského Divadla Lampion a hostitelského Divadla Minor) diváci uvidí nezávislou skupinu Buchty a loutky, sólovou výtvarnici-performerku Hanu Voříškovou, autorský projekt režiséra Jiřího Adámka, herečky Kristiny Maděričové a výtvarníka Roberta Smolíka nebo inscenaci z produkce Sdružení Serpens. Amatérské soubory letos na Přeletu zastupuje LS Čmukaři Turnov, LS Céčko Svitavy, pražský soubor Tate Iyumni či divadelní uskupení L. S. Věk (Plzeň) a Divadlo DNO (Hradec Králové), jejichž členy tvoří řada posluchačů Katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU.

Součástí přehlídky je i slavnostní vyhlášení vítěze prestižní oborové ceny ERIK, která se uděluje na základě hlasování odborné veřejnosti. Loňským držitelem putovní ceny se stala vynikající inscenace plzeňského Divadla Alfa Tři mušketýři, která doposud kraluje na nejrůznějších festivalech po celém světě a od své premiéry nasbírala už 16 trofejí. Komu předají Plzeňští Erika do úschovy na další rok se dozvíme v neděli 4. 11. v 18 hodin ve velkém sále Divadla Minor.

Během festivalu se v úzké spolupráci s Divadelní fakultou Akademie múzických umění (Katedrou alternativního a loutkového divadla) uskuteční sympozium na téma Postavení a význam loutkového divadla v Evropě - Interakce komponentů jevištního díla. Mezi diskutujícími nebudou chybět ani pedagogové, studenti a doktorandi pořádajícího akademického pracoviště. Konference se uskuteční v neděli 4. 11. v Hallerově sále pražské DAMU od 9:30 do 13:00 hodin.

Chcete znovu přeletět na hnízdem profesionálních a amatérských loutkářů a zhlédnout to nejlepší z jejich tvorby? Pak je pro vás tradiční podzimní Přelet nad loutkářským hnízdem tím pravým - na letošní přehlídce během tří dnů vystoupí celkem 13 loutkářských souborů a skupin s 15 představeními pro děti i dospělé. Začíná se 2. 11. v 17.00 na Malé scéně Divadla Minor.

Vstupenky na přehlídku budou v prodeji od 15. 10. v pokladně Divadla Minor.
Ceny vstupenek se pohybují v rozmezí 60 – 120 Kč. (Při koupi 4 vstupenek na různá představení dostane divák pátou zdarma.)
Změna programu vyhrazena.

15:00 + 17:00 – Divadlo Minor, Malá scéna
Rudyard Kipling – Jiří Adámek: Z KNIHY DŽUNGLÍ
Divadlo Minor, Praha

Libreto, režie a hudba: Jiří Adámek
Dramaturgie: Petra Zámečníková
Výprava: Kristýna Täubelová
Hudební spolupráce: Jan Matásek
Hrají: Ilona Semrádová, Kateřina Tichá, Václav Krátký, Jan Matásek, Pavol Smolárik

Volná adaptace povídky Riki-tiki-tavi Rudyarda Kiplinga. Autorem libreta, režie a hudby je Jiří Adámek, který přináší do Minoru originální formu „scénického koncertu” - voicebandovou souhru pěti herců, kteří vyprávějí příběh nejen slovy, ale také zvuky, rytmy, šelesty. Inscenace Z knihy džunglí je určena i nejmenším dětem, svou formou ovšem přesahuje obvyklé parametry divadla pro děti. Cílem tohoto experimentu je nabídnout divákům nový zážitek a rozšířit tak pestrost repertoáru divadla pro rodiny s dětmi.
Inscenace získala na letošní Mateřince cenu za režii, za výpravu i za inscenaci.

Délka představení: 50 minut
Premiéra: 11. května 2007
Inscenace je určena pro diváky od 4 let.

O divadle:
Ústřední loutkové divadlo bylo zřízeno 27. 9. 1949, získalo prostory bývalého Divadla mladých pionýrů na Senovážném náměstí (původně 1921 - 1945 německá Kleine Bühne) a jeho ředitelem byl jmenován dr. Jan Malík. V dlouhé historii divadla se vystřídala řada loutkářů zvučných jmen a divadlo několikrát změnilo své jméno. V květnu 1999 byla v rámci rekonstrukce Slovanského domu zbourána původní divadelní budova a až v roce 2001 divadlo přesídlilo na novou adresu ve Vodičkově ulici. Byl sestaven nový herecký soubor, většinou z absolventů či studentů KALD DAMU. Pro tvorbu Divadla Minor je charakteristický velký podíl hudby a výtvarna a jeho inscenace jsou zpravidla zacíleny na rodinné publikum. V roce 2001 divadlo navázalo pravidelnou spolupráci s DAMU - tento oboustranně prospěšný projekt by měl zprostředkovat studentům DAMU - budoucím hercům, výtvarníkům a režisérům - praxi v oboru ve spolupráci s profesionálním divadlem a zároveň umožnit divadlu Minor koncepčně rozvíjet kontakty s nejmladší tvůrčí generací. V letech 2002 – 2004 byl uměleckým šéfem Minoru Jan Jirků, jako režisér se zásadním způsobem podílel na vytváření poetiky divadla. Od sezóny 2003/2004 nastoupila jako dramaturgyně a autorka či spoluautorka některých scénářů Petra Zámečníková a od roku 2005 spojil své jméno s divadlem Minor také dramatik a režisér David Drábek, dvojnásobný nositel Ceny Nadace Alfréda Radoka za původní českou hru. V letošním roce se stala kmenovou režisérkou divadla Apolena Vynohradnyková. Součástí divadla je i Malá scéna, kde jsou uváděny experimentální a komorní inscenace. Divadlo už po několikáté hostí festival Přelet nad loutkářským hnízdem.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>