Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Přelet nad loutkářským hnízdem - LAPOHÁDKY TEDY LEDOVÉ TECHNO

2007-10-17 15:11

„Podzimní náhled do českého loutkářství“
PŘELET NAD LOUTKÁŘSKÝM HNÍZDEM 2007
2. – 4. listopadu 2007

17. ročník oborové přehlídky loutkových divadel
Pořádá České středisko UNIMA a Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář
ve spolupráci s Divadlem Minor
za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Hlavního města Prahy

Už po sedmnácté se o prvním listopadovém víkendu uskuteční exkurze do českého loutkářského hnízda, kde se každoročně vylíhne několik pohádek pro nejmenší (letos jsou to Neposlušná kůzlátka, Hrnečku vař, O Budulínkovi) a dobrodružných příběhů (Z knihy džunglí). Větší diváci tu naleznou hororové příběhy (Krvavé koleno), nebo rodinné inscenace hladící po duši (O rackovi a kočce, která ho naučila létat, vánoční Pokoj vám) a pro ty největší je tu k dispozici sugestivní Vetřelec, satirická inscenace Zvyřátka za to nemůžou, poetický Fialový vítr, parodická Černá kukla, nekompromisní výpověď Fucking generation a nakonec obrazivě mrazivé LAPOhádky tady Ledové techno.

XVII. ročník oborové přehlídky loutkových divadel Přelet nad loutkářským hnízdem se bude letos konat ve dnech 2. – 4. listopadu 2007 opět v pražském Divadle Minor. Vedle českých profesionálních statutárních loutkových divadel (Naivního divadla Liberec, plzeňského Divadla Alfa, kladenského Divadla Lampion a hostitelského Divadla Minor) diváci uvidí nezávislou skupinu Buchty a loutky, sólovou výtvarnici-performerku Hanu Voříškovou, autorský projekt režiséra Jiřího Adámka, herečky Kristiny Maděričové a výtvarníka Roberta Smolíka nebo inscenaci z produkce Sdružení Serpens. Amatérské soubory letos na Přeletu zastupuje LS Čmukaři Turnov, LS Céčko Svitavy, pražský soubor Tate Iyumni či divadelní uskupení L. S. Věk (Plzeň) a Divadlo DNO (Hradec Králové), jejichž členy tvoří řada posluchačů Katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU.

Součástí přehlídky je i slavnostní vyhlášení vítěze prestižní oborové ceny ERIK, která se uděluje na základě hlasování odborné veřejnosti. Loňským držitelem putovní ceny se stala vynikající inscenace plzeňského Divadla Alfa Tři mušketýři, která doposud kraluje na nejrůznějších festivalech po celém světě a od své premiéry nasbírala už 16 trofejí. Komu předají Plzeňští Erika do úschovy na další rok se dozvíme v neděli 4. 11. v 18 hodin ve velkém sále Divadla Minor.

Během festivalu se v úzké spolupráci s Divadelní fakultou Akademie múzických umění (Katedrou alternativního a loutkového divadla) uskuteční sympozium na téma Postavení a význam loutkového divadla v Evropě - Interakce komponentů jevištního díla. Mezi diskutujícími nebudou chybět ani pedagogové, studenti a doktorandi pořádajícího akademického pracoviště. Konference se uskuteční v neděli 4. 11. v Hallerově sále pražské DAMU od 9:30 do 13:00 hodin.

Chcete znovu přeletět na hnízdem profesionálních a amatérských loutkářů a zhlédnout to nejlepší z jejich tvorby? Pak je pro vás tradiční podzimní Přelet nad loutkářským hnízdem tím pravým - na letošní přehlídce během tří dnů vystoupí celkem 13 loutkářských souborů a skupin s 15 představeními pro děti i dospělé. Začíná se 2. 11. v 17.00 na Malé scéně Divadla Minor.

Vstupenky na přehlídku budou v prodeji od 15. 10. v pokladně Divadla Minor.
Ceny vstupenek se pohybují v rozmezí 60 – 120 Kč. (Při koupi 4 vstupenek na různá představení dostane divák pátou zdarma.)
Změna programu vyhrazena.

18:15 – Divadlo Minor, Velký sál
LAPOHÁDKY TEDY LEDOVÉ TECHNO
Divadlo DNO, Hradec Králové

Dramatizátor: kolektiv
Režie: Kamil Bělohlávek a kolektiv
Scénografie: Roman Kudláček, Kamil Bělohlávek
Loutky: Kamil Bělohlávek
Kostýmy: Roman Kudláček
Světelné efekty: Roman Kudláček
Hudba: „Dva“ – Honza a Bára Kratochvílovi
Hrají: Mirka Venclová, Diana Čičmanová, Roman Kudláček, Bára Kratochvílová, Honza Kratochvíl

Roman vynalezl světelnou vazbu, Honza si koupil Lubštejšnu, Bára má nový saxofon, Kamil s Mirkou byli v Norsku a Dianka se začala otužovat.
LAPOhádky získaly na letošním ročníku festivalu Loutkářská Chrudim ceny za inscenaci, za výtvarnou složku a za hudbu.

Délka představení: 45 minut
Premiéra: 2006
Inscenace je určena pro diváky od 12 let.

O divadle:
Divadlo DNO bylo založeno v roce 2000, od roku 2004 funguje jako občanské sdružení. Počet aktivních členů se pohybuje okolo 20 a vytvořili kolem 20 autorských inscenací. V sezóně 2004/2005 divadlo úzce spolupracovalo i s hradeckým Klicperovým divadlem a s pražskými divadly Minor a Studio Ypsilon. V roce 2006 vznikly v divadle Husa na provázku v Brně ve spolupráci s divadlem DNO inscenace Svůdné J. (březen 2006) a Kabaret GAGA (červen 2006). Divadlo DNO často vystupuje na festivalech doma i v zahraničí a získalo zde řadu prestižních ocenění. Mezi jeho aktivity patří též organizování tzv. tematických výstav, divadelně-hudebně-výtvarných minifestivalů na dané téma. Součástí Divadla DNO je i několik hudebních formací, v roce 2005 soubor vydal CD autorských písní Písničky ode dna.
„Divadlo DNO je společenstvím mladých lidí, kteří se rozprchli všude po republice, aby se opět sešli a zjistili, že chtějí i nadále spolu dělat divadlo.“

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>