Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

PŘELET NAD LOUTKÁŘSKÝM HNÍZDEM - KRVAVÉ KOLENO A JINÉ POHÁDKY PRO ZLOBIVÉ

2007-10-17 12:15

„Podzimní náhled do českého loutkářství“
PŘELET NAD LOUTKÁŘSKÝM HNÍZDEM 2007
2. – 4. listopadu 2007

17. ročník oborové přehlídky loutkových divadel
Pořádá České středisko UNIMA a Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář
ve spolupráci s Divadlem Minor
za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Hlavního města Prahy

Už po sedmnácté se o prvním listopadovém víkendu uskuteční exkurze do českého loutkářského hnízda, kde se každoročně vylíhne několik pohádek pro nejmenší (letos jsou to Neposlušná kůzlátka, Hrnečku vař, O Budulínkovi) a dobrodružných příběhů (Z knihy džunglí). Větší diváci tu naleznou hororové příběhy (Krvavé koleno), nebo rodinné inscenace hladící po duši (O rackovi a kočce, která ho naučila létat, vánoční Pokoj vám) a pro ty největší je tu k dispozici sugestivní Vetřelec, satirická inscenace Zvyřátka za to nemůžou, poetický Fialový vítr, parodická Černá kukla, nekompromisní výpověď Fucking generation a nakonec obrazivě mrazivé LAPOhádky tady Ledové techno.

XVII. ročník oborové přehlídky loutkových divadel Přelet nad loutkářským hnízdem se bude letos konat ve dnech 2. – 4. listopadu 2007 opět v pražském Divadle Minor. Vedle českých profesionálních statutárních loutkových divadel (Naivního divadla Liberec, plzeňského Divadla Alfa, kladenského Divadla Lampion a hostitelského Divadla Minor) diváci uvidí nezávislou skupinu Buchty a loutky, sólovou výtvarnici-performerku Hanu Voříškovou, autorský projekt režiséra Jiřího Adámka, herečky Kristiny Maděričové a výtvarníka Roberta Smolíka nebo inscenaci z produkce Sdružení Serpens. Amatérské soubory letos na Přeletu zastupuje LS Čmukaři Turnov, LS Céčko Svitavy, pražský soubor Tate Iyumni či divadelní uskupení L. S. Věk (Plzeň) a Divadlo DNO (Hradec Králové), jejichž členy tvoří řada posluchačů Katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU.

Součástí přehlídky je i slavnostní vyhlášení vítěze prestižní oborové ceny ERIK, která se uděluje na základě hlasování odborné veřejnosti. Loňským držitelem putovní ceny se stala vynikající inscenace plzeňského Divadla Alfa Tři mušketýři, která doposud kraluje na nejrůznějších festivalech po celém světě a od své premiéry nasbírala už 16 trofejí. Komu předají Plzeňští Erika do úschovy na další rok se dozvíme v neděli 4. 11. v 18 hodin ve velkém sále Divadla Minor.

Během festivalu se v úzké spolupráci s Divadelní fakultou Akademie múzických umění (Katedrou alternativního a loutkového divadla) uskuteční sympozium na téma Postavení a význam loutkového divadla v Evropě - Interakce komponentů jevištního díla. Mezi diskutujícími nebudou chybět ani pedagogové, studenti a doktorandi pořádajícího akademického pracoviště. Konference se uskuteční v neděli 4. 11. v Hallerově sále pražské DAMU od 9:30 do 13:00 hodin.

Chcete znovu přeletět na hnízdem profesionálních a amatérských loutkářů a zhlédnout to nejlepší z jejich tvorby? Pak je pro vás tradiční podzimní Přelet nad loutkářským hnízdem tím pravým - na letošní přehlídce během tří dnů vystoupí celkem 13 loutkářských souborů a skupin s 15 představeními pro děti i dospělé. Začíná se 2. 11. v 17.00 na Malé scéně Divadla Minor.

Vstupenky na přehlídku budou v prodeji od 15. 10. v pokladně Divadla Minor.
Ceny vstupenek se pohybují v rozmezí 60 – 120 Kč. (Při koupi 4 vstupenek na různá představení dostane divák pátou zdarma.)
Změna programu vyhrazena.

Arnošt Goldflam: KRVAVÉ KOLENO A JINÉ POHÁDKY PRO ZLOBIVÉ
Divadlo Alfa, Plzeň

Režie: Petr Vodička
Výprava: Renata Vosecká
Dramaturgie: Pavel Vašíček
Hudba: Jan Matásek
Hrají: Milena Jelínková, Martina Hartmannová, Radka Mašková, Tonda Procházka ml., Vladimír Sosna, Robert Kroupar, Petr Borovský, Martin Bartůšek, Lenka Lupínková-Válková, Bob Holý

Většina pohádek má šťastný konec. Ale jsou i pohádkové příběhy, jejichž hororový děj je zakončen stejně hororovou nebo přinejlepším nejednoznačnou pointou. Dramatik Arnošt Goldflam z příběhů českých, ruských, amerických, italských, eskymáckých aj. sestavil sugestivní pásmo, při jehož sledování se mohou diváci nejen „strašlivě" bát, ale (a možná především) i zasmát. Konfrontace víceméně tragických příběhů s realitou zvoleného prostředí působí parodicky. Právě humor dokáže získat nad zlem nadhled a převahu a umenšit případný strach. Rámec inscenace navíc nastoluje otázku o postavení a šancích dítěte v „šíleném" světě dospělých.

Délka představení: 70 minut
Premiéra: 5. 3. 2007
Inscenace je určena divákům od 9 let a pro dospělé.

O divadle:
V r. 1966 bylo v Plzni založeno Divadlo dětí, které působilo v historické budově Alfy na Americké třídě, a jeho prvním ředitelem se stal Ladislav Dvořák. V r. 1992 se divadlo přestěhovalo do nové moderní budovy na Rokycanské ulici a přijalo název Divadlo Alfa.
Od r. 1998 stál v čele Divadla Alfa hudební skladatel Jiří Koptík, jehož nástupcem se od 1. září 2006 stal Tomáš Froyda. Dnešní tvůrčí tým - umělecký šéf a režisér Tomáš Dvořák, dramaturg Pavel Vašíček, scénograf Ivan Nesveda, spolu s patnáctičlenným hereckým souborem - upřednostňuje komediální pojetí divadla a loutku stále považuje za dominantní a neobyčejně lákavý jevištní fenomén. Od r. 1967 je divadlo spolupořadatelem festivalu Skupova Plzeň, soutěžního bienále českého profesionálního loutkového divadla (se zahraničními hosty).

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>