Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Přelet nad loutkářským hnízdem - ČERNÁ KUKLA

2007-10-17 12:32

„Podzimní náhled do českého loutkářství“
PŘELET NAD LOUTKÁŘSKÝM HNÍZDEM 2007
2. – 4. listopadu 2007

17. ročník oborové přehlídky loutkových divadel
Pořádá České středisko UNIMA a Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář
ve spolupráci s Divadlem Minor
za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Hlavního města Prahy

Už po sedmnácté se o prvním listopadovém víkendu uskuteční exkurze do českého loutkářského hnízda, kde se každoročně vylíhne několik pohádek pro nejmenší (letos jsou to Neposlušná kůzlátka, Hrnečku vař, O Budulínkovi) a dobrodružných příběhů (Z knihy džunglí). Větší diváci tu naleznou hororové příběhy (Krvavé koleno), nebo rodinné inscenace hladící po duši (O rackovi a kočce, která ho naučila létat, vánoční Pokoj vám) a pro ty největší je tu k dispozici sugestivní Vetřelec, satirická inscenace Zvyřátka za to nemůžou, poetický Fialový vítr, parodická Černá kukla, nekompromisní výpověď Fucking generation a nakonec obrazivě mrazivé LAPOhádky tady Ledové techno.

XVII. ročník oborové přehlídky loutkových divadel Přelet nad loutkářským hnízdem se bude letos konat ve dnech 2. – 4. listopadu 2007 opět v pražském Divadle Minor. Vedle českých profesionálních statutárních loutkových divadel (Naivního divadla Liberec, plzeňského Divadla Alfa, kladenského Divadla Lampion a hostitelského Divadla Minor) diváci uvidí nezávislou skupinu Buchty a loutky, sólovou výtvarnici-performerku Hanu Voříškovou, autorský projekt režiséra Jiřího Adámka, herečky Kristiny Maděričové a výtvarníka Roberta Smolíka nebo inscenaci z produkce Sdružení Serpens. Amatérské soubory letos na Přeletu zastupuje LS Čmukaři Turnov, LS Céčko Svitavy, pražský soubor Tate Iyumni či divadelní uskupení L. S. Věk (Plzeň) a Divadlo DNO (Hradec Králové), jejichž členy tvoří řada posluchačů Katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU.

Součástí přehlídky je i slavnostní vyhlášení vítěze prestižní oborové ceny ERIK, která se uděluje na základě hlasování odborné veřejnosti. Loňským držitelem putovní ceny se stala vynikající inscenace plzeňského Divadla Alfa Tři mušketýři, která doposud kraluje na nejrůznějších festivalech po celém světě a od své premiéry nasbírala už 16 trofejí. Komu předají Plzeňští Erika do úschovy na další rok se dozvíme v neděli 4. 11. v 18 hodin ve velkém sále Divadla Minor.

Během festivalu se v úzké spolupráci s Divadelní fakultou Akademie múzických umění (Katedrou alternativního a loutkového divadla) uskuteční sympozium na téma Postavení a význam loutkového divadla v Evropě - Interakce komponentů jevištního díla. Mezi diskutujícími nebudou chybět ani pedagogové, studenti a doktorandi pořádajícího akademického pracoviště. Konference se uskuteční v neděli 4. 11. v Hallerově sále pražské DAMU od 9:30 do 13:00 hodin.

Chcete znovu přeletět na hnízdem profesionálních a amatérských loutkářů a zhlédnout to nejlepší z jejich tvorby? Pak je pro vás tradiční podzimní Přelet nad loutkářským hnízdem tím pravým - na letošní přehlídce během tří dnů vystoupí celkem 13 loutkářských souborů a skupin s 15 představeními pro děti i dospělé. Začíná se 2. 11. v 17.00 na Malé scéně Divadla Minor.

Vstupenky na přehlídku budou v prodeji od 15. 10. v pokladně Divadla Minor.
Ceny vstupenek se pohybují v rozmezí 60 – 120 Kč. (Při koupi 4 vstupenek na různá představení dostane divák pátou zdarma.)
Změna programu vyhrazena.

18:00 – Divadlo Minor, Malá scéna
ČERNÁ KUKLA
Tate Iyumni, Praha

Dramatizace: Jakub Veverka, Nikola Ozorovič, Vladimír Veselý
Režie: Vladimír Veselý, Jakub Veverka, Nikola Ozorovič
Scénografie: Marie, Michal a Martin Gabrielovi, Vladimír Veselý
Loutky: Zuzana Kramperová, Martin Gabriel, Vladimír Veselý
Kostýmy: Zuzana Kramperová, Monika Koldová
Hrají: Zuzana Kramperová, Jakub Veverka, Nikola Ozorovič, Monika Koldová, Zbyněk Suchý

Maňáskové představení Černá kukla je určeno zejména pro milovníky amerických a také německých kriminálních seriálů. Jedná se o akční psychologicko-kriminální drama s prvky nadpřirozena, které se marně pokouší nastavit zrcadlo současné americké realitě, zejména té televizní. Hrdinka příběhu se snaží zastavit řádění šílence terorizujícího metropoli, zároveň se pokouší vyřešit problém, který má kořeny už v dětství. Nakonec vše dobře dopadne.

Délka představení:
Premiéra:
Inscenace pro diváky od 10 let.

O souboru:
Tate Iyumni (čteno tate jumni) je kmen mládeže a dospělých – kmen proto, že se zabývá severoamerickými indiány, táboří v týpí apod. Je součástí skupiny Čtrnáctka z Prahy 1, která patří pod dětskou organizaci Kondor. Základem repertoáru jsou indiánské pohádky, hrané nejprve s plošnými spodovými loutkami, později javajkami. Kromě indiánských pohádek soubor občas zkouší i jiné loutkářské techniky (marionety, maňásky) i jiná témata, třeba středověk v inscenaci Dva havrani, s níž se zúčastnil 54. LCH. Na Přeletu nad loutkářským hnízdem se tento mladý soubor představí poprvé.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>