Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Pražský jarmark – festival zvuků, chutí a vůní

2008-08-25 04:48

Vyznavači folklóru se po roce opět dočkali, 26. srpna vypukne již pátý ročník Mezinárodního folklórního festivalu Pražský jarmark. Jelikož potrvá až do 31. srpna, patří mezi nejdelší festivaly tohoto typu u nás, můžete si nejen českého (a tím samozřejmě myslím i moravského a slezského) folklóru dosyta užít.
Během jarmarku vystoupí 17 českých a 12 zahraničních souborů z 10 zemí. Kromě zemí jako je Slovensko, Polsko a Bulharsko, kde si asi dokážeme výraz folklór vybavit v podobných barvách jako u nás, jsou tu zastoupeny země pro nás mnohem exotičtější. Třeba Izrael, Japonsko nebo dokonce Nový Zéland. Proto doporučuji nenechat si ujít zahajovací průvod. Hlavními tahouny festivalu budou jako obvykle Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů, tedy zkráceně BROLN, se svojí cimbálovkou a Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ, taktéž z Brna. Dále si nenechte ujít Slovenský umělecký kolektiv (SLUK).
video z loňského vystoupení souboru Ondráš
Zajímavostí je, že Armáda ČR, končí letos s provozováním ONDRÁŠE. Nejspíš někdo na Ministerstvu obrany nemá folklór rád, nebo mu vadí představa vojáka, který netancuje jen kolem kulometu. Kdo se o ONDRÁŠE postará dál, není zatím jisté, jisté ale je, že by bylo škoda, kdyby soubor zaniknul. Můžete se o tom na Pražském jarmarku přesvědčit sami.
Jak už ale název akce napovídá, jarmark i folklór to není jenom o zpěvu a tanci, a tak si můžete dát ve stylových stáncích nějakou tu specialitku. Ať už v našich krajinách dosti známé trdlo nebo méně známý valašský frgál. Nebudou chybět ani ukázky lidových řemesel, oblíbení jsou hlavně hrnčíři, košíkáři nebo zdobení skla.
Pokud nejste zarytý odpůrce lidových tanců a podobných aktivit, což znamená, že Vám při představě juchajících a tančících lidí v krojích nenaskakuje kopřivka, doporučuji vřele i třeba jen krátkou návštěvu festivalu při běžné procházce Prahou, protože jeho atmosféra Vás určitě chytne. Ať už si chcete dát nějaký korbáčik, nebo raději zaplést korbáč (zaměňovat nedoporučuji J), tady svoje tužby jistě ukojíte.
Program začne v úterý ve 14 hodin průvodem v krojích ze Staroměstského náměstí směrem k hlavní scéně, tedy na Ovocný trh, kde se bude pokračovat. Slavnostní zahájení bude týž den ve 20 hodin. Program probíhá každý den od 15:45 do 21:45.
Více informací a program najdete tady

Bulharský soubor Kud soko
Balzu

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>