Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Pražské výletní restaurace

2011-02-24 13:52

22. 9. 2010–22. 5. 2011
Muzeum hlavního města Prahy

Výstava všestranně přiblíží pražské výletní restaurace s jejich proměnami v prostoru i čase – od míst za pražskými hradbami 19. století, přes „zelené útulky“ na periferii, až k vyhlášeným trampským a turistickým hospůdkám v okolí Prahy ve 20. století.

Výstavní projekt, který se uskuteční ve dvou sálech hlavní budovy Muzea hlavního města Prahy, chce všestranně přiblížit návštěvníkům pražské výletní restaurace s jejich proměnami v prostoru i čase – od míst za pražskými hradbami v 19. století, přes „zelené útulky“ na periferii, až k vyhlášeným trampským a turistickým hospůdkám v okolí Prahy ve století dvacátém.

Výstava pozve návštěvníka na několik výletů, na nichž se prostřednictvím fotografií, pohlednic, filmů a dochovaných předmětů z restaurací seznámí s výletními cíli Pražanů v různých dobách: na vltavské ostrovy, za hradby do Kravína, elektrikou do Stromovky do „Šlechtovky“, parníkem do Štěchovic a dále pěšky k restauraci Radio a odtud Svatojánskými proudy na obří pramici zpět k parníku, vlakem – Posázavským pacifikem s pinglíčkem a benžem do Pikovic ke Starcům, automobilem či vlakem za exotikou dálek do Roztok do restaurace Sakura v japonském stylu… a ještě do mnoha dalších míst s četnými možnostmi osvěžení.

Návštěvník v expozici „půjde na výlet“ časem i prostorem - od druhé poloviny 19. století přes první republiku až do současnosti, od zahradních šenků v centu města až do středočeských lesů a říčních břehů. Cesta povede kolem velkorozměrových fotografií, dochovaného vybaven ze soukromých sbírek – zapůjčí je potomci majitelů Šlechtovy restaurace ve Stromovce, Zámečku na Letné, tradiční a dosud fungující slapské restaurace U Neužilů - jídelních a nápojových lístků, oblečení a vystrojení na výlety. Hojně se uplatní mapy a plány z každého časového období. Pro oživení poslouží úryvky z filmů prvorepublikových i mladších.

Expozice nabídne možnost „aktivního“ prohlížení díky několika „hravým“ (interaktivním) prvkům.
Součástí výstavy bude i fungující dobová restaurace. Návštěvníkům – výletníkům se zde dostane občerstvení typického pro dobu, kdy se Pražané kupříkladu vydávali do vyhlídkové restaurace Terasy Barrandov za hudbou R. A. Dvorského a jeho orchestru.

V rámci výstavní projektu vznikne doprovodná publikace s stejnojmenným názvem, v níže se čtenář seznámí s více než stovkou vyobrazení výletních restaurací doprovozených informacemi o jich vzniku a fungování, vzpomínkami pamětníků, potomků provozovatelů stálých návštěvníků slavných i obyčejných.

Přednáška k výstavě probíhá od 18 hodin v restauraci.
16. 2. 2011 Ven z dusné Prahy všemi směry – Mgr. Tomáš Dvořák  

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>