Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Pražské kavárny

2008-02-03 23:12

Článek a fotoreportáž z výstavy čtěte zde

Pražské kavárny

Výstava Pražské kavárny a jejich svět
Doba první poloviny dvacátého století u kulatých stolků s vůní kávy.
Od 12. března 2008 do 31. srpna 2008 v sále č.3 a 4.

Výstava všestranně přibližuje unikátní svět pražských kaváren v první polovině 20. století. Společnost scházející se v pražských kavárnách tvořila významný dobový fenomén a stala se tak nedílnou součástí naší moderní kulturní tradice či identity. Nezval, Seifert, Teige, Toyen, Honzík, Honzl, Krejcar, bratři Čapkové, Poláček, Brunner, Dyk, Bass, Hašek, Jesenská, Kafka, Meyrink, Werfel, Kisch a mnozí další spisovatelé, novináři, architekti, výtvarníci, umělci a také politici, bankéři a podnikatelé měli své oblíbené kavárny. Dokázali v nich trávit dlouhý čas a představovaly pro ně místa pracovního či tvůrčího setkávání, případně střetávání. Prostředí pražských kaváren bylo inspirováno Vídní, Paříží a Berlínem, aby jejich vlivy přijalo a vytvořilo si vlastní unikátní styl. Slavná Národní kavárna, Slavia, Unionka, Metro, Corso, Arco, Louvre… Některé věhlasné kavárny zanikly, odešly se slavnými návštěvníky, u dalších se při vyřčení jejich názvu jen stěží rozpomínáme, kde se vlastně nacházely, jiné zmizely z povědomí lidí úplně. 


Interiér staré kavárny Slavia

Zlatou éru pražského kavárenství představovalo období konce rakouského mocnářství a první republiky. Tehdejší kavárenská společnost zanechala budoucím generacím množství dokladů o hodinách prosezených nad kulatými stolky v podobě vzpomínek, novinových článků, literárních i výtvarných děl. Autoři výstavy Mgr. Tomáš Dvořák a PhDr. Dominik Hrodek mnohé z nich shromáždili ze sbírek Muzea hlavního města Prahy i z řady dalších muzeí, galerií, archivů a knihoven. Unikátními doklady zmizelého světa pražských kaváren jsou předměty dochované v rodinách někdejších kavárníků.
Svět pražských kaváren první poloviny 20. století představuje fenomén nenávratně ztracený, jehož hledání a oživování je velmi obtížné pro jeho pestrost, mnohotvářnost a výrazné spojení s dobou. Pomocí dochovaných střípků lze sestavit mozaiku, jež umožní evokovat atmosféru míst intelektuálního kvasu, příjemné pohody, vůně kávy a vzájemného potkávání lidí různých názorů a postojů. Onou mozaikou je výstava Pražské kavárny a jejich svět v Muzeu hlavního města Prahy.
Součástí výstavy je funkční kavárna, kde se při četbě pro výstavu vytvořených kavárenských listů můžete občerstvit kávou a nápoji z bohatého sortimentu. U příležitosti výstavy byla v nakladatelství Paseka vydána stejnojmenná publikace.
Pro výstavu Pražské kavárny a jejich svět hledáme dobové filmové záznamy běžného pouličního ruchu v centru Prahy, vítány záběry kaváren, včetně jejich interiérů. Pokud vlastníte podobné záběry a byli byste ochotni je pro výstavu zapůjčit ke zkopírování, ozvěte se prosím produkci 724277621, nebo pište na mail krizova@muzeumprahy.cz. 


Interiér kavárny Louvre

HLAVNÍ BUDOVA MUZEA
Praha 8, Na Poříčí 52, tel. 224 816 773, 606 859 951, oddělení prezentace, Praha 1, Kožná 1, tel. 224 227 490, e-mail: muzeum@muzeumprahy.cz, http://www.muzeumprahy.cz
Otevřeno: denně mimo po 9-18 h.
Vstupné: základní 100 Kč, snížené (studenti, senioři) 40 Kč, rodinné 180 Kč, děti do 6 let a invalidé zdarma, školní skupiny 20 Kč (pedagogický dozor zdarma). Společná vstupenka pro do hlavní budovy muzea Na Poříčí a do bývalé Podskalské celnice na Výtoni: základní 110 Kč, snížená 40 Kč, rodinná 200 Kč - lze zakoupit v obou objektech muzea.
Každý první čtvrtek v měsíci otevřeno do 20 h - vstupné pro žáky, studenty a seniory zdarma, ostatní 1 Kč.

V pondělí 12. 5. muzeum mimořádně otevřeno pro veřejnost od 9.00 do 16.00 – významný den muzea, 125. výročí otevření. Komentované prohlídky muzea v 10.00 a ve 14.00.

18. 5. Mezinárodní den muzeí – vstup do hlavní budovy muzea a Podskalské celnice na Výtoni zdarma.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>