Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Pražské hudební slavnosti 2007

2007-08-16 13:30

Čtvrtek 23.8., 20,00 hod, Dvořákova síň Rudolfina
Vstupné 350 - 600,- Kč/CZK (více na www.praguemusicfestival.cz)

Jitka Hosprová - viola/ viola
Filharmonie Hradec Králové/ Hradec Králové Philharmonic Orchestra
Zbyněk Müller - dirigent/ conductor

Jitka Hosprová - viola/ viola
Violistka Jitka Hosprová je absolventkou Plzeňské konzervatoře a Akademie múzických umění v Praze, působila nejprve v Benewitzově kvartetu i jako koncertní mistr viol „Die Junge Österreichische Philharmonie“. Jako sólistka spolupracuje s významnými osobnostmi, ansámbly a orchestry doma i v zahraničí /mj. Pražská komorní filharmonie, Pražský komorní orchestr aj./.
Od roku 2004 spolupracuje s renomovanž světovým violistou Albertem Bianchim, se kterým vystupovala v Itálii, Monte Carlu a jinde. Jitka Hosprová se představila i v zámoří /USA/ a v řadě zemí Evropy. Hraje na mistrovský nástroj Gaspara Strnada z roku 1792.

Filharmonie Hradec Králové
Filharmonie Hradec Králové byla založena v roce 1978 pod názvem Operní orchestr města Hradec Králové, o rok později bylo těleso přejmenováno na Symfonický orchestr Hradec Králové, v roce 1987 na Státní symfonický orchestr Hradec Králové.
Od vzniku České republiky (1.1.1993) nese orchestr jméno Filharmonie Hradec Králové, vyjadřující historickou kontinuitu sahající přes Filharmonii Sokola v Hradci Králové (1921 - 1965) až k Filharmonické jednotě činné ve městě od roku 1887. Pod česky vřelým, lahodně měkkým zvukem Filharmonie Hradec Králové je podepsán prvořadý český dirigent prof. František Vajnar, který s orchestrem pracoval jako šéfdirigent nepřetržitě od roku 1991 až do roku 2001, kdy byl jmenován čestným šéfdirigentem tělesa.
Současným šéfdirigentem FHK je skladatel, dirigent a houslista Ondřej Kukal (od r. 2002), dirigentem Andreas Sebastian Weiser (od r. 2006), stálou hostující dirigentkou Miriam Němcová a sólistou klavírista Lukáš Vondráček (od r. 2001).
FHK vystoupila na pódiích významných koncertních síní Evropy (Musikverein ve Vídni, Victoria Hall v Ženevě, Queen Elizabeth Hall v Antverpách aj.), účinkovala v Belgii, Francii, Itálii, Německu, Nizozemí, Polsku, Rakousku, Španělsku a Švýcarsku. Pro bohaté zkušenosti s prováděním velkých oratorních děl světové hudební literatury se FHK stala vyhledávaným profesionálním partnerem pro domácí a především zahraniční sborová tělesa.
Dosaženou interpretační kvalitu tělesa dokumentují CD nahrávky pro tuzemské i zahraniční společnosti nebo Český rozhlas. FHK účinkuje na významných festivalech (Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy , Svatováclavské slavnosti aj.), spolu s Českým rozhlasem 3 - stanicí Vltava je pořadatelkou unikátního festivalu Hudební fórum Hradec Králové (mj. české premiéry děl Kančeliho, Gubajduliny, Beria).

Zbyněk Müller - dirigent
Zbyněk Müller se dirigování věnuje od roku 1990 – po studiích na pražské konzervatoři absolvoval Akademii múzických umění pod vedením Jiřího Bělohlávka. Od r. 1996 začal jako dirigent spolupracovat s Pražskou komorní filharmonií, kde během devíti let oddirigoval více než 50 koncertů, a to i na významných hudebních festivalech a prestižních událostech . V letech 2001-2002 působil jako asistent šéfdirigenta V. Ashkenazyho v České filharmonii kde spolupracoval též s mnoha jinými významnými dirigenty, jako např. L. Segerstam, C. P. Flor, Z. Mácal, M. Honeck aj. Zbyněk Müller se cílevědomě věnuje soudobé hudbě konzervativních směrů, je členem uměleckého sdružení Elgar a aktivním propagátorem děl mladých českých skladatelů.


ANTONÍN DVOŘÁK
/1841 – 1904/
Slavonic dance No. 1


HECTOR BERLIOZ
/1803 – 1869/
Harold in Italy for Viola and Orchestra, Op. 16

Harold in the Mountains
March of the Pilgrims
Serenade
Orgy of the Brigands

LUDWIG VAN BEETHOVEN
/1770 – 1827/
Symphony No. 7 in A major, Op.92

Poco sostenuto - Vivace
Allegretto
Presto - Assai meno presto
Allegro con brio

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>