Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Speciální akce
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Pražská muzejní noc 2008

2008-05-30 14:17

14.6.2008
Přehled institucí
České centrum PrahaČeské muzeum výtvarných umění v Praze, Galerie Anderle, Galerie hlavního města PrahyGalerie Rudolfinum, Hrdličkovo muzeum člověka UK, Langhans Galerie PrahaMěstská knihovna v PrazeMuseum Kampa – Nadace Jana a Medy MládkovýchMuzeum a archiv populární hudby – POPMUSEUMMuzeum hlavního města Prahy, Muzeum městské hromadné dopravy v Praze, Muzeum Policie České republikyNárodní galerie v PrazeNárodní kulturní památka VyšehradNárodní muzeumNárodní technické muzeumNárodní zemědělské muzeum Praha, Pražská informační služba, Pražský hrad, Rumunský kulturní institut, Uměleckoprůmyslové museum v Praze, Vojenský historický ústav Praha, Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Židovské muzeum v Praze 

Tipář nejzajímavějších akcí muzejní noci zdePražská muzejní noc letos oslavuje jubilejní pátý ročník!

Pátá Pražská muzejní noc se koná v sobotu 14. června 2008 od sedmé hodiny večerní do jedné hodiny po půlnoci. Akci znovu pořádá Národní muzeum, Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost a Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s dalšími muzei a institucemi. Akce je pořádána za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Jubilejní pátá Pražská muzejní noc opět nabídne základní osvědčené schéma minulých ročníků – tedy netradiční noční prezentaci domácího kulturního dědictví doplněnou bohatým doprovodným programem. Pátý ročník muzejní noci znovu pozve Pražany i ostatní zájemce k atraktivní návštěvě širokého spektra kulturních institucí metropole – muzeí, galerií, kulturních památek, a další lokalit. Stejně jako v minukých letech byl i letos počet prezentovaných kulturních institucí výrazně navýšen. Pražské muzejní noci se letos účastní rekordních 25 institucí a téměř 55 objektů, přičemž celá řada z nich prezentuje nové objekty či expozice. Vstup do všech objektů podílejících se na muzejní noci je zdarma, s výjimkou Muzea hlavního města Prahy, Galerie hlavního města Prahy a Národní kulturní památky Vyšehrad, kde se jako obvykle platí symbolické vstupné. Vedle centrální myšlenky muzejní noci – umožnění návštěvy stálých expozic a výstav v netradiční noční dobu – nabízí Pražská muzejní noc obrovské množství doprovodných akcí: koncerty, divadelní představení, filmové projekce, komentované prohlídky, ukázky unikátů a kuriozit z jindy nepřístupných sbírek, přednášky, diskuze, atd. Celá akce je spojena s prezentací metropole jako takové a kulturní instituce se tak během muzejní noci stávají místy mimořádných zážitků a setkávání (viz doprovodné akce).

Pro návštěvníky jsou den dopředu a v průběhu akce připraveny informační stany, které jsou umístěny před hlavní budovou Národního muzea a před Rudolfinem na Náměstí Jana Palacha. Zdarma jsou zde k dispozici informační materiály a brožurky s detailním programem jednotlivých muzeí.

Doprava speciálními autobusovými linkami mezi jednotlivými lokalitami je během Pražské muzejní noci díky jednomu z pořadatelů, Dopravnímu podniku hl. m. Prahy, opět zdarma - týká se však jen zvláštních muzejních linek. Centrální přestupní bod je opět na Náměstí Jana Palacha a návštěvníci mají možnost obdržet informační brožurky mapou jednotlivých tras. Speciální autobusové linky propojují expozice v centru města s muzei ležícími v okrajových částech Prahy a umožňují tak nejen svobodný pohyb návštěvníků, ale i přenesení výjimečné atmosféry Pražské muzejní noci po celé metropoli. Celá akce tak vyjadřuje aktivní roli muzeí a galerií v životě hlavního města. Pražská muzejní noc je již pevnou a pravidelnou součástí kulturní tváře hlavního města České republiky a Praha se tak směle řadí mezi ostatní evropské metropole, které své kulturní dědictví uložené v muzeích prezentují tímto netradičním a návštěvnicky atraktivním způsobem.

Pátý ročník dnes již tradiční Pražské muzejní noci, zpřístupňující pražská muzea a další kulturně paměťové instituce v netradičním nočním čase, navazuje na úspěšný model předchozích čtyř ročníků. První Pražská muzejní noc, která proběhla 5. června 2004, se setkala s nečekaným zájmem návštěvníků a zaznamenala mimořádný úspěch 50.000 návštěvnických vstupů. Návštěvnost byla více než dvojnásobně překonána při druhé Pražské muzejní noci 4. června 2005, kdy bylo zaznamenáno 120.000 návštěvnických vstupů. Ještě větší úspěch měla třetí Pražská muzejní noc 17. června 2006, kdy bylo zaznamenáno rekordních 160 000 návštěvnických vstupů. Čtvrtá Pražská muzejní noc tento počet opět překonala s více než 170 000 návštěvnickými vstupy. Pražská muzejní noc se tak již během pouhých pěti let stala jednou z výjimečných a vyhledávaných aktivit metropole, charakterizujících pražský kulturní a společenský život.

Pražská muzejní noc, které inspirovala pořádání řady podobných akcí po celé České republice, ale i na Slovensku, je letos potřetí součástí Festivalu muzejních nocí. Tato akce, pořádaná na celorepublikové úrovni Asociací muzeí a galerií během května a června 2008, se snaží představit muzejní instituce v České republice v nezvyklé a atraktivní prezentační podobě. Pražská muzejní noc je přitom zakončením a vyvrcholením celého festivalu. 

Další info na http://praha.muzejninoc.cz

---------------------------------------------------------------

JUBILEJNÍ PRAŽSKÁ MUZEJNÍ NOC JE TADY.
MUZEJNÍ MARATÓN VYPUKNE 14. ČERVNA V 19 HODIN.

Muzea zvou na noční návštěvu. Organizátoři nabízí 51 výstavních objektů, ve kterých je připraven rozmanitý doprovodný program.

Národní muzeum, Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost, Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s dalšími muzei a institucemi pořádají ze soboty 14. na neděli 15. června jubilejní pátý ročník Pražské muzejní noci. Návštěvníci mohou letos navštívit 51 objektů – muzea, galerie, kulturní památky a jiné lokality, přičemž vstup do všech objektů je tradičně zdarma. Symbolické vstupné musí návštěvníci zaplatit při návštěvě Národní kulturní památky Vyšehrad a objektů Pražské informační služby. Přepravu zajišťuje zdarma Dopravní podnik hl. m. Prahy devíti speciálními muzejními autobusovými linkami. Akce je pořádána za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Myšlenka Muzejní noci
ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ
Hlavní myšlenkou Pražské muzejní noci je umožnit návštěvu pražských muzeí a galerií v netradičním nočním čase. Muzea si během této akce kladou za cíl připomenout svůj smysl a význam pro společnost těm, kteří je pravidelně nenavštěvují. Především však vytváří atmosféru, která uchvacuje večerní dění v metropoli.

Novinky Muzejní noci
ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ
• Počet zapojených muzeí se opět rozrostl. Letošní Pražské muzejní noci se účastní 25 institucí a celkem 51 objektů, přičemž celá řada z nich prezentuje nové objekty či expozice.

• Zcela nově se akce letos účastní čtyři instituce (Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Galerie Anderle, Rumunský kulturní institut a Městská knihovna v Praze). Účast na akci si nenechalo ujít ani Technické muzeum, které je v současné době v rekonstrukci a připravilo doprovodný program před budovou.

• Devět autobusových linek

• Prodloužený provoz metra (do 1.30 hod) a lanové dráhy na Petřín (do 1.15 hod)

• Muzejní noc na kole – Pro cyklisty a milovníky kol je připravena je speciální trasa: Muzeum MHD – Veletržní palác (NG) - Muzeum hl. Města Prahy – Vysoká škola uměleckoprůmyslová – Museum Kampa. Sraz účastníků je ve 20.00 hod před Muzeem městské hromadné dopravy.


Program Muzejní noci
ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ
Vedle návštěvy stálých expozic a výstav v atraktivní noční dobu nabízí Pražská muzejní noc i velké množství unikátních doprovodných akcí: komentované prohlídky, ukázky unikátů a kuriozit z jindy nepřístupných sbírek, koncerty, divadelní představení, filmové projekce, přednášky, autorská čtení, diskuse atd. Příkladem mohou být Africké rytmy v Náprstkově muzeu, Prezentace tradičních řemesel v Musaionu či možnost vytisknout si pamětní lístek Pražské muzejní noci na historickém knižním lisu v hlavní budově Národního muzea. Vztah současného umění ke kulturnímu dědictví ukazuje projekt Minutky Pražské muzejní noci, který v expozicích Národního muzea nabízí návštěvníkům netradiční formu zážitkového občerstvení.

Doprava Muzejní noci
ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ
V souvislosti s Pražskou muzejní nocí bylo zavedeno devět zvláštních autobusových linek s bezbariérovým přístupem a s přepravou návštěvníků zdarma. Centrální přestupní bod je na Náměstí Jana Palacha. Do 1.30 hod bude prodloužen provoz metra, lanová dráha na Petřín jezdí do 1.15 hod. V obou případech je jízdné zpoplatněno podle běžných tarifních podmínek. V souvislosti s prodloužením provozní doby metra, budou návazně prodlouženy i provozní doby P+R parkovišť, aby měli mimopražští návštěvníci možnost využít návazných spojů. Na centrálním přestupním bodě bude navíc omezena za pomoci Policie ČR doprava tak, aby byla zaručena bezpečnost návštěvníků Muzejní noci. Pro cyklisty je připravena speciální trasa v rámci doprovodné akce „Muzejní noc na kole“.

Vize a očekávání
ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ
Letošní Pražská muzejní noc navazuje na úspěšný model předchozích čtyř ročníků. Rekordní návštěvnost 171 000 návštěvnických vstupů byla zaznamenána v roce 2007. Generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš říká: „Jsem rád, že dokážeme veřejnost strhnout. Společný zážitek a rozhovory návštěvníků o tom, co v muzeu vidí je to, co dává Pražské muzejní noci smysl.

Jan Svoboda, ředitel marketingu a komunikace Dopravního podniku hl. m. Prahy dodává: „Jsme rádi, že můžeme široké veřejnosti posloužit i mimo rámec naší obvyklé každodenní činnosti a Muzejní noc je pro nás vítanou příležitostí ukázat, že naše služby nabízíme i při cestě za kulturou a zábavou a nejen pro cestu do práce a z práce.“

Pražská muzejní noc je i letos součástí celorepublikového Festivalu muzejních nocí, pořádaného Asociací muzeí a galerií během května a června 2008. Pražská muzejní noc je přitom zakončením a vyvrcholením celého festivalu.

Informace
ˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇˇ
Den předem a v průběhu celé akce jsou připraveny informační stany, které jsou umístěny před hlavní budovou Národního muzea a před Rudolfinem na Náměstí Jana Palacha. Zdarma zde návštěvníci mohou obdržet informační materiály a brožurky s detailním programem jednotlivých muzeí.

Veškeré informace o Pražské muzejní noci 2008 jsou k dispozici i na internetových stránkách www.muzejninoc.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>