Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Představení
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Divadlo Letí - Praha letí

2007-06-11 19:42

Divadlo Letí - Praha letí

Autorská inscenace Divadla LETÍ na námět Mariána Amslera a Marie Špalové o tom, jak v supermarketu často ztratíme nejen směr, cestu nebo nákupní vozík, ale i přátele, lásku, ideály a někdy i sami sebe.

Alice je bývalá baletka, teď trpí anorexií a každý den nabízí ochutnávky v největším supermarketu všech dob. Martin je konzervativec, ví přesně, co chce, chce být úspěšný, šťastný a spokojený, chce Alici. Bára je svobodná matka, nevadí jí to, je spokojená, jen nechápe, proč skončila u regálu s vodkou, když přišla pro pleny. Petronel má děti rád, je učitel, chce je naučit, jak správně žít, dokáže se ale vyznat v obří nabídce dětských plenkových kalhotek? Linda je emancipovaná podnikatelka, tenhle supermarket je její dítě, co když se ale v jeho spletitých uličkách prochází potencionální otec jejího vlastního budoucího potomka? Honza je rocker, rozený buřič a rebel, vede kampaň proti globalizaci, proti všem super hypermarketům světa a vážně se odsud nehne, dokud se něco nestane. Serki chce zkřížit pšenici s rajčetem, aby pomohla své zemi. Přišla do obchodu pro chleba, který je ale vždycky až na konci. A Majkl? Majkl miluje Majkla! Vítejte v našem supermarketu a držte se pevně svých nákupních vozíků.

Hrají:
Martina Sĺuková (Alice), Anna Bubníková (Bára), Marcela Holubcová j.h. (Linda), Eliška Boušková j.h. (Serki), Richard Fiala (Honza), Pavol Smolárik (Martin), Josef Wiesner (Petronel), Michal Kern j.h. (Majkl)

námět – Marián Amsler, Marie Špalová
režie a výprava – Marián Amsler
dramaturgie – Marie Špalová
hudba – Ondřej Anděra Aka Sifon, Petr Marek, Pavel Ridoško a Divadlo LETÍ
hudební spolupráce – Pavol Smolárik
texty písní – Divadlo LETÍ a hosté
představení připravují – Divadlo Letí (Lenka Stárková) a Palác Akropolis (Hana Kubáčková / dramaturg, producent, Jakub Sláma / produkční)

Představení vzniká za podpory a ve spolupráci s Art Frame Palác Akropolis.

O režisérovi, Divadle LETÍ a dalších detailech:
Po inscenacích současných ruských her Plastelína od Vasilije Sigareva a Letí od Olji Muchinové se k souboru LETÍ vrací mladý slovenský režisér Marian Amsler s původním autorským projektem Praha letí. Ve zcela moderním a současném provedení se v něm na jeviště vrací divadelní žánr kabaretu - tedy koláž různých krátkých divadelních výstupů, hudby a písniček.

Divadelní výstupy jsou inspirované dramatickou technikou VERBATIM, která vznikla během divadelních workshopů dramatiků v Rusku a Divadlo LETí s ní má již zkušenost. Režisér spolu se souborem tak navazují na své předešlé práce (inscenace Letí v Dejvickém divadle), kde je slovo zásadním stavebním kamenem inscenace. VERBATIM je způsob autentického zaznamenávání rozhovorů, které se reálně odehrály. Herci mají za úkol pozorovat a zaznamenávat různé zajímavé situace, které prožívají nebo vidí kolem sebe, tyto záznamy se pak na zkouškách reprodukují, společnou improvizací rozvíjejí, vzájemně propojují a ve výsledku tvoří osnovu původní divadelní hry. Každé představení tak bude jedinečné díky improvizaci a neustálé aktualizaci témat. Praha letí je tak skutečným návratem k žánru kabaretu, který zábavnou formou reflektuje zásadní a aktuální témata. Další výraznou složkou inscenace je hudba (Ondřej Anděra Aka Sifon, Petr Marek, Pavel Ridoško).

Režisér inscenace Marián Amsler vystudoval činoherní režii na Vysokej škole múzických umení v Bratislavě u prof. L´ubomíra Vajdičky. Od roku 2002 režíruje v profesionálních divadlech i alternativních prostorech na Slovensku i v Čechách. Programově se věnuje inscenování současných textů. Za některé své inscenace získal mezinárodní ocenění či nominace. Doposud např.: A.P.Čechov – Platonov (absolventská inscenace na VŠMU, cena DOSKY 2003 za objev sezóny a další ocenění na festivalech v Brně, ve Varšavě a v Praze), D. Gieselmann – Pán Kolpert (Divadlo Aréna, Bratislava), I. Vyrypajev – Sny (Štúdio 12, Bratislava), P. Highsmith/P. Nagy – Talentovaný pán Ripley (Slovenské komorní divadlo Martin), E.M. Fraňová – Jeskynná panna (Štúdio 12 a SND Bratislava), I.B.S./K.F.T. – Lovestory (Dejvické divadlo Praha). Inscenoval také s úspěchem v Bratislavě dvě hry Olji Muchinové: Táňa – Táňa (ve Štúdiu 12, nominace na cenu DOSKY 2002 za objev sezóny) a You (v Divadle Aréna, prémie Literárního fondu za režii). Se souborem LETÍ spolupracoval poprvé na inscenaci hry V. Sigareva Plastelína v divadle Disk (2004).

Divadlo LETÍ je nezávislý divadelní soubor zaměřující se na vyhledávání a scénické provádění současných divadelních her. Herecký soubor, který kmenově tvoří devět herců (Anna Bubníková, Jana Kovalčíková, Martina Sĺúková, Klára Štěpánková, Pavlína Štorková, Richard Fiala, Václav Jiráček, Pavol Smolárik a Josef Wiesner), začal společně pracovat v roce 2001 při ateliéru doc. Miroslava Krobota na pražské DAMU. Důležitým impulzem pro vznik svébytného divadelního souboru byla mimořádně úspěšná absolventská sezóna 2004/05 v divadle Disk.

Odkaz: http://www.divadlo-leti.cz/

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>