Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Zaběchněte si Běchovice!

2008-09-23 04:39

Astronomické léto nám odejde koncem víkendu a na hubnutí do plavek je už trochu pozdě. Pokud se ve vás přesto hýbe svědomí a chcete udělat něco pro své zdraví, na neděli 28. září se vám nabízí vskutku stylová možnost sportovního vyžití - již 112. ročník tradičního běhu Běchovice-Praha.
První ročník mistrovství Čech v běhu na 10 kilometrů se uskutečnil už 27. května 1897. Úsek se startem u běchovického nádraží a cílem na žižkovské Ohradě tehdy vybrali členové Českého klubu sportovního z ryze pragmatických důvodů: na start mohli závodníci dojet vlakem a z cíle se dostali do města tramvají. Prní traťový rekord tehdy stanovil časem 39:03 plzeňský závodník Jakub Wolf. Docela slušný výkon, se kterým bude mít i letos valná většina běžců problémy. Wolf koneckonců nebyl žádné ořezávátko - svůj triumf zopakoval i v dalších dvou letech a držel i český rekord na dráze.
Start a cíl se několikrát posouvaly a přesouvaly, až se po několika letech jako startovní meta ustálil patník s číslem 13, který je dodnes symbolem závodu. Trať závodu vede po Českobrodské a Koněvově třídě, tedy známé a tradiční pražské výpadovce, a nepatří svým profilem k nejjednodušším. Zejména závěrečné stoupání do Hrdlořez a na Žižkov je známé a obávané. Podle některých pramenů má část trasy dokonce i historický význam, neboť po dnešní Koněvově byly do královského města přineseny ze Staré Boleslavi ostatky knížete Václava. Pokud si tedy potrpíte na historickou symboliku, můžete den české státnosti oslavit opravdu stylově a doufat, že z vás v cíli taky nezůstanou jen ostatky. 
Přihlášku za základní startovné 200,- Kč můžete podat na stránkách závodu a uhradit převodem do 24.9. Pokud s účastí váháte, můžete se přihlásit i na místě v den závodu, tedy v neděli 28. září, za 300,- Kč. Časový harmonogram je následující: V 11 hodin odstartují všechny dámy, v 11:30 je budou následovat pánové veteráni a v pravé poledne vyběhnou na start největší vlčáci v pánských a juniorských mistrovských kategoriích.
Pokud se vám běžet opravdu nechce, máte ještě jednu možnost, jak se vykoupit. V 10:30 odstartuje ještě před startem samotné běchovické desítky také 5. ročník závodu na kolečkových bruslích, který je určen skutečně pro tu nejširší veřejnost. Startovné je zdarma a cíl závodu je už na pátém kilometru v Kyjích. Odtud se nesmíte vracet zpátky ani pokračovat, ale zato si můžete zařvat na své běžící kamarády s příjemným pocitem, že jste si jenom neváleli šunky. Jenom nezapomeňte na přilbu, ta je povinná.
Více se o závodu dozvíte zde

mapa trati

motivační mapa trati

profil trati Běchovice - Praha
Jiří Krejčík
mapy: zdroj: bechovice-praha.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>