Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

PRAGUEBIENNALE 3

2007-06-11 19:42

PRAGUEBIENNALE3

24. května - 16. září 2007

Karlin Hall - Thámova 14 - Praha 8

otevřeno denně 11 - 19

vstupné 150 Kč

Výstava se koná pod záštitou pražského primátora Pavla Béma a ministra kultury České republiky Václava Jehličky. Slovenské sekce se konají pod záštitou ministra kultury Slovenské republiky Marka Maďariče.

Článek o výstavě čtěte ZDE

Střet kolektivní paměti a mezních poloh malby v labyrintu Střední Evropy letos již potřetí.

Prague Biennale znovu nastupuje na scénu svým třetím ročníkem. Letos se zaměřuje na výzkum a pojmenování nejpříznačnějších aspektů středoevropského umění a v tomto kontextu představí širokou škálu nových i starších prací (od malby přes fotografii k performanci a umění instalace). Osloveni byli umělci mladí i starší, nastupující i ti etablovaní. Letošní koncepce také mapuje momenty, které byly rozhodující pro šedesátá a sedmdesátá léta.

Zvláštní sekci jsme věnovali českému minimalismu a slovenskému akcionismu, které doposud nebyly patřičně reflektovány na mezinárodní úrovni.

Po úspěchu nastupujících umělců předznamenaném jejich účastí v první výstavě z řady Expanded Painting (mezi umělce, které takto Prague Biennale posvětilo, patří Andro Wekua, Matthias Weischer, Dana Schutz, Tal R, Victor Man a Wilhelm Sasnal), představíme letos dvacet začínajících evropských malířů v sekci Expanded Painting 2.

Zvláštní důraz klademe na rumunskou clujskou školu, která se zdá být v současnosti vedle lipské a drážďanské školy jakousi líhní kvalitních současných malířů.

Vzdáme také poctu třem vlivným osobnostem: Marině Abramovic, Vanesse Beecroft a Shirin Neshat.

Hlavními hvězdami PRAGUEBIENNALE3 jsou ale především osobitost kultur a menšinové příběhy Střední Evropy.

Ředitel PRAGUEBIENNALE3

Giancarlo Politi - giancarlo.politi@tin.it

-----------------------------------------------------------

PŘEHLED SEKCÍ

EXPANDED PAINTING 2

(Kurátoři Helena Kontová a Giancarlo Politi):

Zvláštní pocta: Carla Accardi

Vystavující umělci: Dimitrios Antonitsis, Michael Bauer, Pablo Bronstein, Bonnie Camplin, Valerio Carrubba, Radu Comsa, Jiří David, Jules de Balincourt, Igor Eskinja, Adrian Ghenie, Charlie Hammond, Kika Karadi, Nate Lowman, Angelo Mosca, Djordje Ozbolt, Daniel Pitín, Pietro Roccasalva, Alessandro Roma, Matthieu Ronsse, Stefan Sandner, Serban Savu, Josh Smith, Ulla von Brandenburg.

DER PROZESS. Kolektivní paměť a sociální dějiny.

(Kurátor by Marco Scotini):

Vystavující umělci: Janis Avotins, Zbyněk Baladrán, Što Dělať? / What is to be done?, Harun Farocki / Andrei Ujica, Luca Frei/Gruppo Parole e Immagini, Kaspars Goba, Ion Grigorescu, Dmitry Gutov, Iosif Kiraly, Armando Lulaj, David Maljkovic, Dan Mihaltianu, Ciprian Muresan, Vlad Nanca, Deimantas Narkevicius, Roman Ondák, Adrian Paci, Cristian Pogacean, Ian Tweedy, Mona Vatamanu & Florin Tudor, Vanghelis Vlahos, Martin Zet.

KDE SE STALA CHYBA (WHAT WENT WRONG)

(Kurátor by Andrea Bellini):

Průzkum Prahy čtyřmi předními kalifornskými umělci vyústí po třítýdenním pobytu do projektu in situ.

Vystavující umělci: Chris Beas, Pentti Monkkonen, Eric Wesley, Mario Ybarra Jr.

VYPRAVĚČI (STORY TELLERS)

(Kurátoři by Gea Politi e Sonia Rosso):

Narace v umění.

Vystavující umělci: Massimiliano Buvoli, Jeremy Deller, Luke Fowler, Mathew Sawyer, Jonathan Monk.

ALIAS/ALIASES

(Kurátorka by Virginia Hackermann):

Projekt se soustřeďuje na různé aspekty totožnosti, zejména na virtuální identity.

Vystavující umělci: Victor Lucas, Lilith Pomme, Kathleen Cleaver, Virginia Hackermann, Massimo Poma.

GLOCAL OUTSIDERS

(Kurátoři Jiří David a Vasil Artamonov):

Náhled na současné a nedávné umění v České a Slovenské republice.

Vystavující umělci: Jesper Alvaer, Vasil Artamonov/ Alexej Klyuykov, Daniela Baráčková, Ondřej Brody, Laďa Gažiová, Eva Koťátková, Jiří Kovanda, Dominik Lang, Václav Magid, Ján Mančuska, Marek Meduna, Jan Nálevka, Kateřina Šedá, Evžen Šimera, Jiří Skála, Ládví, Reality, Václav Stratil, Marek Ther, Jiří Thýn.

GLOCAL GIRLS. Mladé české a slovenské fotografky

(Kurátor Vladimír Birgus):

Vystavující umělkyně: Barbora Bálková, Zuzana Blochová / Dita Lamačová, Daniela Dostálková, Kateřina Držková, Petra Feriancová, Sylva Francová, Soňa Goldová, Andrea Kalinová, Markéta Kinterová, Alena Kotzmannová, Monika Kováčová, Barbora Kuklíková, Andrea Lhotáková, Barbora Mrázková / Filip Láb, Lucia Nimcová, Martina Novozámská, Dita Pepe, Silvia Saparová, Štěpánka Stein / Salim Issa

LEMON BAR. Slovenské umění Site Sensitive and Context specific

(Kurátoři Juraj Čarný a Lýdia Pribišová):

Vystavující umělci: David Baffi, Michal Černušák, Anetta Mona Chisa / Lucia Tkáčová, Mário Chromý, Juraj Dudáš, Richard Fajnor, Viktor Frešo, Miroslava Gáberová, Marián Grolmus, Lukáš Haruštiak, Dorota Kenderová, Marek Kvetán, Matúš Lányi, Stano Masár, Michal Moravčík, Ilona Németh, Vlasta Žáková.

ČESKÝ MINIMALISMUS

(Kurátor Martin Dostál):

Vývoj hnutí od šedesátých po osmdesátá léta.

Vystavující umělci: Milan Grygar, Stanislav Kolíbal, Jiří Kovanda, Karel Malich, Karel Miler, Jan Mlčoch, Petr Štembera, Zdeněk Sýkora.

MEZI AKCÍ A KONCEPTEM

(Kurátor Juraj Čarný):

Vystavující umělci: Milan Adamčiak, Peter Bartoš, Robert Cyprich, Stano Filko, Michal Kern, Július Koller, Miloš Laky, Alex Mlynárčik, Rudolf Sikora.

MONUMENT TRANSFORMACE, FRAGMENT Č. 3

(Kurátoři Vít Havránek a Zbyněk Baladrán):

Monument transformace je instalace z prací, objektů a teoretických stanovisek, která se vyvíjí v čase. Začal roku 2006 jako interdisciplinární projekt (mezi uměním a teorií umění) a zaměřuje se na témata kulturních, sociálních a politických proměn.

Vystavující umělci: Kajsa Dahlberg, Sanja Ivekovic, Alexander Kiossev, Milica Tomic

BALTSKÉ MYTOLOGIE

(Kurátoři Laima Kreivyte a Luigi Fassi):

Nastupující umělci z Estonska, Lotyšska a Litvy v kontextu nové Evropy: Coolturistes, Merike Estna, Laura Garbstiene, Ugnius Gelguda, Kristina Inciuraite, Alice Kask, Kristine Kursisha, Katerina Neiburga, Mark Raidpere, Kriss Salmanis.

MACHO PAINTER

(Kurátor Andreas Schlaegel):

Reakce na návrat neo-akademické mužské malby v Německu.

Vystavující umělci: Heike Beyer, Susanne Bürner, Berta Fischer, Marten Frerichs, Tine Furler, Jukka Korkeila, Kirstine Roepstorff, Andreas Schlaegel, Gunna Schmidt, Milena Vrtalová, Christine Würmell, Haegue Yang.

NOVÁ RUMUNSKÁ SCÉNA

(Kurátorka by Simona Nastac):

Představuje nejosobitější rumunské umělce.

Vystavující umělci: Matei Bejenaru, Victor Man, Ciprian Muresan, Sebastian Moldovan, Ioana Nemes.

CESTOVNÍ KANCELÁŘ BIZART

(Kurátoři by Xu Zhen and Davide Quadrio):

Seznamte se se současnou čínskou společností a kulturou! Kancelář, která šije na míru cesty pro kurátory, umělce, muzea a potenciální investory do čínského umění.

Z KOSOVA DO KALININGRADU

(Kurátor by Aaron Moulton):

Jedinečné putování Střední Evropou a bývalým Sovětským Svazem.

Vystavující umělci: Luchezar Boyadjiev, Alexey Chebykin, Jakup Ferri, Ciprian Muresan, R.E.P. Group.

MAĎARSKÝ PROJEKT

(Kurátoři Kati Simon a Gergely László ):

Průřez současnou maďarskou tvorbou.

Vystavující umělci: Istvan Csakany, Andrea Schneemeier, Aniko Lorant, Marcell Esterhazy, Zsolt Fekete, Miklos Mecs / Borbala Sarai / Csaba Vandor.

EXISTENCIÁLNÍ MYSTICISMUS

Existenciální tendence napříč čtyřmi generacemi českých umělců

(Kurátor by Dadja Altenburg-Kohl):

Vystavující umělci: Václav Bláha, Bedřich Dlouhý, Daniel Pešta, Adam Štech.

KINETICKÉ UMĚNÍ VE STŘEDNÍ EVROPĚ

(Kurátor by Getulio Alviani):

Vystavující umělci:

Polsko: Janusz Kapusta, Jerzy Grabowski, Ryszard Winiarski

Slovensko: Milan Dobeš, Štefan Pala, Pavel Rudolf

Česká republika: Hugo Demartini, Jean Kubíček, Radek Kratina

Maďarsko: Imre Bak, János Fajo, Istvan Haasz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>