Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Pohádková neděle

2009-02-14 07:18

Pokud právě přemýšlíte, čím o víkendu zabavíte neposedná dítka, jednou z možností, alespoň u těch menších, je pohádka. Než usínat nad knížkou, bude možná lepší nechat vyprávění na povolanějších a zajít s dětmi na divadelní představení. Třeba v neděli 15.2. do Divadla Na Prádle na pohádku Na salaši draci jsou, kterou zde hraje Divadelní společnost Fr. Kreuzmanna.

I když je to docela překvapivé, pohádky mají i v dnešním přetechnizovaném světě stále své pevné místo. Mají je rády nejen děti, ale k jejich sledování se nebojí přiznat ani dospělí.

Zatímco pohádka v knížce vyburcuje dětskou fantazii, film ji podává servírovanou jako bohatý chod, z kterého stačí jen konzumovat. Divadelní pojetí stojí někde ve středu mezi nimi. Postavy už dostaly svou podobu, děj se odvíjí přímo před zraky malého diváka, ale stále je tu ještě dost prostoru pro fantazii. Navíc má každé divadlo svou nezaměnitelnou atmosféru, a to, že příběh, někdy veselý, jindy trochu tajemný, mají děti v hmatatelné podobě na dosah ruky, dělá z návštěvy pohádkového představení dozajista zážitek. A nedělní odpoledne je pro to právě příhodný čas.Na salaši draci jsou

Tři pohádky

Jedním z divadelních souborů, který má pohádky na repertoáru, je i Divadelní společnost Fr. Kreuzmanna. V současné sezóně hraje tři původní autorské pohádky: Na salaši draci jsou, Čarostřed a Černá paní a nejnověji Tajemství lesní tůně. Na prvně jmenovanou se s dětmi můžete jít podívat již tuto neděli od 15.00 hod. do malostranského Divadla Na Prádle. Další dvě se tu budou hrát v březnu a dubnu, zajít na ně můžete také do dalších pražských kulturních středisek.

První pohádka, jak název napovídá, se odehrává na Valašsku, a kromě obelstění zlého čaroděje s drakem a zachránění oveček i dobré víly, není v představení nouze o velikonoční a vánoční lidové zvyky, které už pomalu upadají do zapomnění. Pohádka je určená pro děti od čtyř let.

Pohádky Čarostřed a Černá paní i Tajemství lesní tůně jsou už pro trochu větší diváky, předškoláky či malé školáky, ale pobaví se u nich i menší děti, kterým však budete muset vysvětlit některá pro ně zatím neznámá slovíčka nebo postavy. Například v Tajemství lesní tůně se vše točí kolem rybníkáře Jakuba Krčína, takže si spolu s dětmi maličko připomenete naši historii. V pohádce se to jinak hemží rybami a nadpřirozenými bytostmi, které nejsou ani nejmenším neznámé, a i když se na paní Bršlici, střežící tůni, dívají zpočátku nejmenší diváci trošku s obavami, brzy je opustí. Nevystraší je ani čert a z hejkala mají už jenom legraci, takže se nějakých stresů bát nemusíte. V Čarostředovi a Černé paní jistě děti potěší řinčení mečů a budou držet palce Černé paní, aby získala zpět svou původní podobu.


Video z představení Čarostřed a Černá paní

A nakonec dobrá zpráva pro vás rodiče, představení trvají asi hodinu, takže pozornost a jiné důležitosti udrží i malí caparti, na jevišti se stále něco děje, takže se děti nikdy nenudí a nudit se, pokud přijmete fakt, že jste na dětském programu, nebudete ani vy.

Čarostřed

Kdo je DSFK

Divadelní společnost Fr. Kreuzmanna vznikla před pěti lety, oficiální založení se datuje od roku 2005, kdy se zformoval současný soubor. Soustřeďuje se na původní tvorbu a klasickou formu divadla, ovšem v pojetí, které je zajímavé pro moderního diváka. Na repertoáru má jak pohádky, tak inscenace pro dospělé. V současnosti je to komorní představení Krása z Moulin Rouge, inspirované osudovým setkáním slavného francouzského malíře Henri de Toulouse Lautreca s jeho největší životní láskou Myriam. Není bez zajímavosti, že v roli Lautreca se představuje Jan Potměšil, kterého s malířem spojuje fyzický handicap.

Na duben chystá DSFK premiéru známé Goldoniho hry Sluha dvou pánů, opět s Janem Potměšilem v hlavní roli.

Více o repertoáru, termínech představení i souboru se dozvíte na stránkách Divadelní společnosti Fr. Kreuzmanna


Krása z Moulin Rouge - Henri - Jan Potměšil, Myriame - Barbora Fišerová

Krása z Moulin Rouge - Henri - Jan Potměšil, Jane - Helena Jílková

Zuzana Ottová
Foto: Miroslav Čepelák, Petr Hejna, Marcela Slesinská
 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>