Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Představení
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Po všem hovno, po včelách med

2007-06-11 19:42

HOST: Ořechovské divadlo Ořechov u Brna

Vlastimil Peška - Po všem hovno, po včelách med

Ořechovské divadlo má na repertoáru tři komedie, které u odborné veřejnosti, ale především u publika, získaly a stále získávají zasloužené vavříny. První, dnes již v pravdě kultovní hrou, je komedie, kterou napsal principál našeho divadla, Vlastimil Peška.

Ta se v Činoherním klubu dočká své osmdesátéprvé reprízy. (Při stále vyprodaných sálech nejrůznějších divadel a kulturních zařízení téměř celé naší republiky.)

Tato rozverná komedie, hraná v Ořechovském nářečí, si vtipným způsobem bere na paškál nejrůznější lidské nectnosti, s kterými se setkáváme dnes a denně. Pomluva, závist i lidská blbost jsou zpracovány tahem mistrného štětce režiséra a principála v jedné osobě, který má nezaměnitelný rukopis i cit pro komediální nadsázku s překvapivě vypointovanými komickými situacemi. V komedii také zazní nejedna píseň, dokreslující a glosující zajímavou dějovou mozaiku. Toto představení lze jen a jen doporučit!

Název komedie není žádnou vulgaritou, jak by leckdo očekával. Naopak jde o vtipné lidové rčení, tradující se na moravském venkově již celá staletí.

Ořechovské divadlo je proslulý vesnický divadelní soubor, který svojí divadelní poetikou dravého komediantství a velké múzičnosti udivuje diváky nejen po celé České republice, ale i na četných zahraničních zájezdech. (Maďarsko, Švédsko, Německo, Anglie, Belgie, Švýcarsko.) Divadlo má své sídlo ve stejnojmenné střediskové vesnici nacházející se jihozápadně od Jihomoravské metropole - města Brna.

Dnešní špičkový soubor vznikl před sto roky z čistého vlasteneckého nadšení tehdejších zakládajících členů, které v počátcích vedl mladý dělník Josef Malý. Na začátku II.světové války bylo nadšení pro divadlo tak velké, že si ořechovští ochotníci postavili na místě staré selské stodoly Prozatímní divadlo. V této, dnes již technicky nevyhovující budově hraje a zkouší soubor Ořechovského divadla až do dnešních dnů, i když by si zajisté pro svou práci zasloužil kulturnější prostředí.

V čele této scény stojí již celých 28 roků profesionální režisér, hudební skladatel, scénograf a dramatik Vlastimil Peška, který vtisknul dnešnímu souboru nezaměnitelnou a ojedinělou tvář. Repertoár Ořechovského divadla je výhradně orientován na tituly veseloherního ražení. Často vychází z autorské dílny svého uměleckého šéfa (Cvokstory, Po všem hovno, po včelách med, Jak Švédové marně Brno obléhali), či z výrazně zpracovaných děl české a světové klasiky (Ubu Králem, Falstaff, Strakonický dudák).

Projekt vznikl za podpory Ministerstva kultury ČR

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>