Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

PHILIP GLASS: An Evening of Chamber Music

2009-03-13 10:46

Featuring Philip Glass, Wendy Sutter, and Mick Rossi
16. července 2009, 20.00 hod., Kongresové centrum Praha

Proslulý skladatel Philip Glass vystoupí 16. července v Praze

Proslulý americký skladatel a klavírista Philip Glass vystoupí 16. července v pražském Kongresovém centru. Přijede s programem své komorní hudby, při kterém ho doplní také violoncellistka Wendy Sutter, bývalá členka souboru The Bang on a Can „All-Stars”, a perkusionista Mick Rossi. V programu zazní sólové klavírní skladby z cyklů „Metamorphosis“ a „Etudes“, hudba z filmu „Naqoyqatsi“, část „Closing“ z cyklu „Glassworks“ a skladby pro sólové violoncello z díla „Songs and Poems for Cello“, které Glass napsal právě pro Wendy Sutter. Zajímavostí je, že tato virtuózní umělkyně hraje na vzácné violoncello, které bylo vyrobeno v roce 1620 v italské Cremoně a které v 17. století hrálo v Sixtínské kapli. Letos dvaasedmdesátiletý Philip Glass je jeden z nejvlivnějších skladatelů 20. století, průkopník minimalismu v současné vážné hudbě, autor mnoha děl, mezi jinými avantgardních oper „Einstein on the Beach“, „Satyagraha“, „Akhnaten“, soundtracků k filmům „Koyaanisqatsi”, „Powaqqatsi“ a „Naqoyqatsi“ režiséra Godfrey Reggia, autor na Oskary nominované hudby k filmům „The Hours“, „Kundun“ a „Notes On a Scandal“, spolupracovník mnoha dalších umělců – od choreografky Twyly Tharp přes režiséra Roberta Wilsona k Allenu Ginsbergovi, od Woody Allena přes Paula Simona až po Davida Bowieho. Vstupenky na pražský koncert jsou k dostání od 9. března v síti Ticketportal v cenách od 790,- do 1.990,- Kč včetně poplatku. V prodeji je pouze spodní část Kongresového centra bez balkonu. Koncert uvádí agentura Charm Music. Více info na www.charm-music.cz .

Philip Glass se narodil a vyrostl v americkém Baltimoru. Studoval v Chicagu a Aspenu, v Paříži pak u legendární profesorky Nadie Boulanger, kde spolupracoval se sitarovým virtuosem Ravi Shankarem (přepisoval jeho indickou hudbu do západních not), který jeho pozdější tvorbu silně ovlivnil. Do New Yorku se vrátil v roce 1967 a založil Philip Glass Ensemble – soubor sedmi hráčů na klávesy a dechové nástroje. Spoluzaložil také divadelní soubor Mabou Mines. Hudební styl, který Glass rozvinul, byl nazván „minimalismem“ – termínem, který Glass nemá příliš rád. Spíše o sobě mluví jako o skladateli „hudby s opakujícími se strukturami“. O jeho kompletním díle se naopak jako o minimalistickém rozhodně nedá mluvit – za dvacet pět let Glass složil více než dvacet větších i menších oper, osm symfonií, dva klavírní koncerty, koncerty pro housle, klavír, tympány a saxofonový kvartet, sountracky filmů, jejichž šíře sahá od Jeana Cocteau k Errolu Morrisovi, houslové kvartety, hudbu pro taneční představení, neustále se rozšiřující dílo pro sólový klavír a varhany. Kromě výše uvedených nominací byla jeho hudba pro film „Truman Show“ oceněna Zlatým Globem, za „The Hours“ získal nejen nominaci na Oskara, ale i na Zlatý Globus a Grammy. Přednáší, vede dílny a pravidelně vystupuje se svým Philip Glass Ensemble.

Wendy Sutter si získala jako violoncellistka světovou proslulost díky virtuóznímu zvládnutí jak klasického, tak i současného repertoáru. Vystupovala v prestižních sálech včetně The Kennedy Center, Avery Fisher Hall či Carnegie Hall. V roce 1994 účinkovala v představení „A Suite of Dances“, duetu pro violoncello a tanečníka Michaila Baryšnikova. Byla členkou mnoha komorních orchestrů, naposledy proslulého Bang on a Can „All Stars“. Nedávno uvedla světovou premiéru díla Philipa Glasse „Songs and Poems for Cello“, které skladatel napsal přímo pro ni.

Mick Rossi – klavírista, perkusionista a skladatel patří k newyorské avantgardní scéně. Jako člen Philip Glass Ensemble nahrával s mnoha významnými a virtuózními hudebníky – například Steven Bernstein, Randy Newman, Mahavishnu Project, Dave Douglas, Eddie Gomez, Vinny Golia a podobně.

www.philipglass.com

Philip Glass - Mad Rush:

 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>