Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

PARNO GRASZT (Maďarsko) + host: GITANS (CZ)

2008-06-12 01:12

Videoklipy kapel a další informace o akci zde

„Gipsy Summer Night“

PARNO GRASZT (Maďarsko) + host: GITANS (CZ), Rock Café, 23. července 2008, 19h30
Vstupné:
předprodej (CD bazar Gung-Ho v Rock Café) – 180,-
na místě – 230,-

PARNO GRASZT
Nevychází z kořenů romské hudby – oni jsou zdrojem samotným!
(Simon Broughton, Songlines – world music magazín)

Během posledních 20ti let se jméno PARNO GRASZT (bílý kůň - symbol čistoty a svobody v romském jazyce) stalo ekvivalentem originální maďarské romské hudby. Tak to tvrdí jejich kritici a také každý po té, co s nimi strávil víkend v rodné vesnici Paszab, která se nachází v nejvýchodnější části Maďarska na hranicích s Ukrajinou a čítá kolem dvou set obyvatel. Pro tuto kapelu být originální není nic víc, než být sama sebou. Pochází z komunity, kde hudba byla vždy součástí každodenního života.
Při společenských událostech v Paszab se každý přítomný stává součástí hudby. Nástroje se předávají z ruky do ruky a prakticky každý je mistr tance. Není zde hranice mezi kapelou a publikem, jde o jedno velké společné slavnostní setkání. Pro kapelu vlastní zahrada znamená to samé jako scéna na festivalu.

Hrají tradiční rómské folkové písně posbírané ze severovýchodní části Maďarska a Rumunska. Prezentují také vlastní skladby se specifickým lokálním dialektem rómské hudby. Nástroje, které používají, jsou akustická kytara, kontrabas, tamboura, spoons, specifické kovové džbány na vodu a ‘oral bass’ – plynulá hlasová improvizace. Kapela se skládá z 9 hudebníků včetně 4 tanečníků, kteří navíc hrají na cimbál, akordeon, housle a taragot.

Jejich debutové album HIT THE PIANO vyšlo v roce 2002 na FONÓ RECORDS a dostalo se na sedmé místo WORLD MUSIC CHARTS EUROPE. Chytlavé a jednouše zapamatovatelné melodie s neuvěřitelně rychlými rytmy si ihned získaly své příznivce po celém světě. Při všech koncertech roztančili fanoušky tak, že se jim pak těžko odcházelo domů po svých. Každý, kdo zažil jejich vystoupení, žasl nad elementární silou Rómů z malé vesničky na konci světa. Nejvíc očekávané bylo jejich druhé album THE WORLD IS MADE FOR ME, na kterém spolupracovali se světově uznávaným maďarským cimbalistou KÁLMÁNEM BALOGHEM. Za toto album byli Parno Graszt nominování na TOP 10 NEJLEPŠÍCH KAPEL V ROCE 2005 švýcarským magazínem VIBRATIONS.

Parno Graszt hráli po celé Evropě, například v Holandsku (2004), Norsku, Rusku, Německo (2005), Rakousku, Polsku, Švýcarsku (Paleo Festival 2006), Francii (Tribu Festival 2004, 2007), Belgii (Gaume Jazz Festival 2004, Balkan Trafik Festival 2008), v největších klubech a festivalech v Maďarsku (Sziget Festival, Palace of Arts). Do Čech přijíždějí již po třetí po dvou úspěšných a nezapomenutelných vystoupeních (KHAMORO, YOPLA festival).

Koncert zahájí již osvědčená kapela GITANS, kterou tvoří šest členů. Tato formace vznikla v roce 2006 z dlouholetého přátelství vynikajících hudebníků, kteří se celý život věnují hudbě a působili v různých skupinách. Například Milan Demeter alias Bingaš hrál řadu let v kapele Bengas.

Přijďte se pobavit a zatancovat si až do úplného vyčerpání s nejoriginálnější rómskou kapelou z Maďarska PARNO GRASZT!

www.parnograszt.hu
www.gitans.cz
www.yopla.net
www.rockcafe.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>