Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Palmové dny

2007-06-11 19:42

• PALMOVÉ DNY: od 6. do 25. ledna 2009 (úterý až neděle 9-16 hodin), Botanická zahrada hl. města Prahy – skleník Fata Morgana.

V rámci výstavy se ve skleníku Fata Morgana představí 70 druhů palem a 20 druhů cykasů.
Rostliny budou řazeny podle své zeměpisné příslušnosti a protože je hodně palem ostrovních, můžeme si prověřit a doplnit nejen botanické, ale i zeměpisné vědomostí. Co vám říkají jména jako Vanuatu, Hispaniola, Lord Howe Island či Rodriguez?

Unikátem výstavy bude předloni objevená a v lednu 2008 nově popsaná palma rodu Tahina z Madagaskaru. Možná jste o ní četli v denním tisku jako o „senzačním objevu sebevražedné palmy“. A nyní ji můžete vidět jako malý semenáč!!!Tato gigantická palma (dosahuje výšky až 21 m, listy 5 m v průměru) má nezvykle dlouhý životní cyklus: kvete jen jednou za život, což totálně vyčerpá její zásobu živin a hyne... Britové palmu nalezli ve skryté oblasti v bažině na Madagaskaru. Rostlina byla pojmenována na počest Anny-Tahiny Metz – dcery objevitele (tahina v malajštině znamená „blahoslavenná“). Vědce překvapuje, že obrovské palmy (zatím jich byla nalezena necelá stovka doposud neupoutaly pozornost obyvatel Madagaskaru. Zřejmě jejich květenství asi nikdo neviděl, což znamená, že jejich životní cyklus je nezvykle dlouhý...

Připravena je také sbírka palmových semen, od těch nejmenších až po největší semeno světa a výstava, na níž se vám představí palmy jako užitkové rostliny.
Semeno Lodoicea maldivica (viz foto) - Pochází ze Seychelských ostrovů a protože běžně dosahují váhy okolo 20 kilogramů, nemohou se přirozenou cestou lehce šířit mimo své domovské teritorium (BZ jej v září 2003 koupila od německé firmy). Vzhled plodu podobající se kokosovému ořechu nejlépe vystihuje domorodé označení Double Coconut. Palma není v přírodě příliš hojná, dospělé rostliny je možné vidět pouze v několika tropických botanických zahradách, např. v Peradeniya Garden na Srí Lance. Získat živá klíčivá semena je velmi obtížné, seychelské zákony velmi přísně regulují jejich vývoz jen na pár kusů ročně. Semena by se jinak pro turisty stala atraktivním suvenýrem a velmi brzy by mohla být všechna vyvezena a populace palem by se časem přestala přirozeně obnovovat....
Prodej:Palmy a klíčivá semena vybraných druhů palem a cykasů budou v prodeji i s návodem k výsevu.
Víkendová průvodcovská služba: O víkendech vás zdarma v každou celou hodinu (od 10 do 15 h) světem palem a cykasů provedou školení průvodci. 
 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>