Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

OTAKAR LEBEDA (1877 - 1901)

2009-06-17 07:17

Pozvánku na výstavu čtěte zde.

* Místo: Valdštejnská jízdárna 
* Datum konání: 26.06.2009 - 24.01.2010

autorka a kurátorka: Veronika Hulíková
architektonické řešení: Vladimír Hora

Jméno Otakara Lebedy je širší veřejnosti méně známé. Do krajinářské školy vedené profesorem Juliem Mařákem na pražské Akademii nastoupil v patnácti letech a brzy patřil - vedle Antonína Slavíčka a Františka Kavána - k nejlepším žákům.

Dosud nejrozsáhlejší výstava představuje přes dvěstě padesát obrazů a kreseb, z nichž téměř polovina pochází ze soukromých sbírek a dosud nebyla vystavena. Součástí instalace je také Lebedova korespondence a unikátní dokumenty z umělcovy pozůstalosti, které jsou na výstavu zapůjčeny ze soukromé sbírky.

V díle Otakara Lebedy, které vzniklo během pouhých devíti let, můžeme sledovat velmi rychlý vývoj od realistické malby k náladové krajinomalbě. Od roku 1897, kdy tři měsíce pobýval v Paříži, se v jeho obrazech objevuje vliv impresionismu.

V letech 1900-1901 Lebeda opustil krajinomalbu a jeho zájem o figurální malířství vyvrcholil monumentálním plátnem Zabitý bleskem (3 x 3,5 m). Život mladého a talentovaného umělce skončil předčasně sebevraždou měsíc před 24. narozeninami.

Výstavu doprovodí obsáhlá monografie a široká programová nabídka lektorského oddělení Sbírky umění 19. století.

Doprovodné programy
Informace a rezervace: Lektorské oddělení Sbírky umění 19. století, Národní galerie v Praze, tel.:  224 301 003 , email: vzdelavani@ngprague.cz

PROGRAMY PRO STUDENTY A DOSPĚLÉ
Komentované prohlídky k výstavě
Čas: neděle, 16.15 / Cena: 40 Kč + snížené vstupné / Doba trvání: 45 min. / Místo setkání: U pokladny.
Termíny: 26. 7., 30. 8., 18. 10., 22. 11., 13. 12. a 24. 1.

Komentované prohlídky s kurátorkou výstavy Veronikou Hulíkovou
Čas: první středa v měsíci, 15.30 / Cena: vstup i výklad zdarma / Doba trvání: 45 min. / Místo setkání: U pokladny.
Termíny: 7. 10., 4. 11. a 6. 1.

Komentované prohlídky a přednášky s odborníky
Čas: 16.30 / Cena: 40 Kč + snížené vstupné / Doba trvání: 45 min. / Místo setkání: U pokladny.
Termíny: 2. 9. středa, 26. 11. čtvrtek, 2. 12. středa, 14. 1. čtvrtek Kateřina Bednářová Kuthanová

Komentovaná prohlídka ke Dnům evropského dědictví
Tématem Dnů evropského dědictví roku 2009 je „Památky měřené časem" a Národní galerie připravila komentované prohlídky se zaměřením na problém času v umění.
Čas: neděle, 13.00 / Cena: zdarma pro účastníky doprovodného programu / Doba trvání: 45 min. / Místo setkání: U pokladny.
13. 9. Otakar Lebeda - relativita času v krajině přelomu 19. a 20. století

Vánoční komentované prohlídky
Čas: 16.15 / Cena: 40 Kč + snížené vstupné / Doba trvání: 45 min. / Místo setkání: U pokladny.
Termíny: 25. 12. a 26. 12.

Komentované prohlídky na objednávku
Objednejte si komentované prohlídky k výstavě v českém, anglickém, německém a francouzském jazyce.
Cena: základní v češtině 600 Kč / 60 min. / 1 skupina (max. 25 osob); cizojazyčný výklad 1500 Kč / 60 min. / 1 skupina (max. 25 osob) / Rezervace: dva týdny předem na vzdelavani@ngprague.cz  či  224 301 003 .

Komponovaný program „Nevím ani, co Ti mám psáti..."
Interpretace dopisů Otakara Lebedy rodině v podání členů skupiny Depresivní děti Viktora Filipa a Tomáše Randuse.
Čas: sobota, 16.15 / Cena: 40 Kč + snížené vstupné / Doba trvání: 30 min. / Místo setkání: U pokladny.
Termíny: 19. 9., 3. 10. a 1. 11.

Sobotní dílna pro studenty a dospělé
Kabát jako hora
Budeme experimentovat s tím, jak proměnit banální akademické zátiší v temnou, dramatickou či zářivou krajinu. Kabát spadlý na zem se promění v horu, talíře se rozpustí v jezera a šály v prameny a řeky. Čeká nás digitální fotografie i malba. Předchozích znalostí či zkušeností není třeba.
Cena: 120 Kč / snížená 110 Kč (v ceně vstupné a lektorský poplatek) / Doba trvání: 13.00-16.00 / Místo setkání: u pokladen / Rezervace: nutná.
Termín: 7. 11.

PROGRAMY PRO DĚTI
Sobotní otevřený ateliér pro děti i rodiče
Přijďte společně s dětmi prožít aktivní výtvarně zaměřené sobotní odpoledne do Valdštejnské jízdárny, kde se inspirujeme obrazy Otakara Lebedy.
Chvějivé chomáče
Jedna barva je tisíc jiných barev. Budeme pozorovat jednotlivé chomáčky, rozplétat je a pak zase skládat a splétat dohromady ve velkém obrazu krajiny.
Cena: 80 Kč / 1 osoba (v ceně je zahrnuto vstupné, poplatek za lektorské služby a výtvarný materiál) / Doba trvání: navštivte ateliér kdykoli od 14.00 do 16.30.
Termín: 10. 10.

SPECIÁLNÍ AKCE
Jednodenní plenér pro studenty a dospělé
Mařákovi žáci znovu v akci!
Pojďme po stopách Mařákovy školy v okolí hradu Okoře! Staňme se na jeden den krajinářskou skupinou hledající horizont, dobré světlo, chvějivé barvy a zvláštní náladu tohoto místa! Součástí plenéru bude polední piknik. Předchozích výtvarných zkušeností není třeba.
Cena: 350 Kč / 1 osoba (v ceně je zahrnuto odborné vedení, výtvarný materiál, piknik) / Čas: sobota, 10.00-17.00 / Místo setkání: 10.00 v Zákolanech u Okoře / Rezervace: nutná.
Termín: 12. 9.

Víkendová výtvarná dílna pro studenty a dospělé
Tělo krajiny
Jakými způsoby můžeme krajinu vnímat, uchopit, interpretovat a pochopit? Jak do ní patříme my, její obyvatelé a její minulost? Pojďme se inspirovat vodní a lesní krajinou jižních Čech, starobylým hradištěm Svákov a gotickou klecí na světlo. Zkusíte si spolu s lektory postupy současného umění, jako je automatická kresba, světelná instalace, tvorba objektů, land-art, site specific art a performance. Vytvoříte vlastní díla reagující na prostor, který vás zaujal. Dílna je vedena konceptuálním umělcem Romanem Kudláčkem a architektem Janem Kodatem. Tento workshop pořádá NG ve spolupráci s občanským sdružením A.J.V.A. a spolkem ProPolis.
Cena: 1 900 Kč / 1 osoba (v ceně je zahrnuto ubytování, jídlo, odborné vedení, výtvarný materiál) / Místo konání: umělecký chatový tábor Ajva u Soběslavi / Rezervace: nutná (dílna se uskuteční pouze při min. počtu 15 účastníků, max. počet 20 osob).
Termín: 5. 6.-7. 6. (pátek večer až neděle odpoledne)

Týdenní letní výtvarné dílny pro studenty a dospělé
TAMKAMTO
Jde o tzv. site specific projekt, kdy budeme reagovat na konkrétní místo v krajině a své myšlenky a prožitky zpracovávat prostředky současného vizuálního umění. Že nevíte, co si pod tím vším představit a nemáte zkušenosti? Nevadí! Potřebujete jen otevřenou mysl a chuť tvořit sám i spolupracovat na společném díle s ostatními.
Cena: 2 950 Kč (v ceně je zahrnuto ubytování, plná penze, výtvarný materiál, technika, atd.) / Místo konání: obec Přebuz v Krušných horách / Věk: 16-28 + / Pozn. Projekt je připravován ve spolupráci s Prázdninovou školou Lipnice (www.tamkamto.cz ) / Rezervace: nutná.
Termín: 9. 8.-20. 8. 2009 (11 dní)

S nohama v potoce a hlavou v oblacích (pro začátečníky)
Krajinářská dílna s důrazem na klasický plenér (olejomalba; od rámování k vlastní tvorbě v této technice) se bude věnovat zvládnutí výtvarných výrazových a formálních prostředků, jako je barva, světlo, kompozice a rukopis v krajině v okolí Horní Chřibské (okres Děčín). Program dílny se skládá z vlastní práce účastníků pod vedením odborných lektorů, večerních přednášek o umění 19. a 20. století a je ukončen prezentací výsledků dílny. Dílnu povedou MgA. Vladimír Větrovský
a Mgr. Martina Kleinová.
Cena: 5 200 Kč / 1 osoba / 1 týden (v ceně je zahrnuto ubytování, polopenze, odborné vedení, večerní přednášky, část výtvarného materiálu - 4 rámy a plátno). / Rezervace: nutná.
Termín: 27. 6.-4. 7. 2009

S nohama v potoce a hlavou v oblacích (pro pokročilé)
Krajinářská dílna pro pokročilé bude zaměřena na různé způsoby dívání na krajinu a její zachycení nejen v olejomalbě s důrazem na postižení genia loci Jižních Čech (vodní plocha, zrcadlení, dvojitý horizont, melancholie). Cílem dílny je uvědomit si, že nejde jen o malířský přepis prostoru kolem nás, ale o kontakt s realitou a chápání krajiny jako podobenství o světě a sebe sama. Dílna proběhne v okolí Lutové (okres Jindřichův Hradec). Program dílny se skládá z vlastní práce účastníků pod vedením odborných lektorů, večerních přednášek o umění 19. a 20. století a je ukončen prezentací výsledků dílny. Dílnu povedou doc. ak. mal. Zdenek Hůla a MgA. Oldřich Bystřický.
Cena: 4 900 Kč / 1 osoba / 1 týden (v ceně je zahrnuto ubytování, polopenze, odborné vedení, večerní přednášky, část výtvarného materiálu - 4 rámy a plátno). / Rezervace: nutná.
Termín: 15. 8.-22. 8. 2009 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>