Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

OBITUARY (USA), HOLY MOSES (GER), AVATAR (SWE)

2007-12-31 00:16

OBITUARY (USA), HOLY MOSES (GER), AVATAR (SWE)
Ne 27/1 start: 19:00
vstup: 390,- + poplatky
--------------------------------

Jedni z prvních death metalistů v Praze!

www.myspace.com/obituary

Více informací: www.shindy.cz

-----------------------------------------

OBITUARY
Florida, to už dávno není pouze jižní cíp amerického pobřeží, kam si jezdí vyhřívat kostru smetánka z celého světa. Pro death metal je to posvátné místo, odkud pochází mnohé ikony tohoto stylu.

Koncem osmdesátých let se zde také vyskytla kapela XECUTIONER, která si záhy změnila jméno na OBITUARY. V roce 1989 spatřil světlo světa jejich debut „Slowly We Rot“ a na světě byl další klenot rodícího se death metalu. Mám pocit, že v době zrodu se každá kapela oprávněně stala ikonou. OBITUARY nikdy nesměřovali k tomu být technicky dokonalí, jako později DEATH. Neoplývali rychlostí MORBID ANGEL a neurvalostí AUTOPSY. OBITUARY si zvolili cestu pomalejší formy death metalu, u kterého jste si mohli kytarové riffy dostatečně vychutnat. Chorobný vokál Johna Tardyho se stal „strašákem“ nejen pro thrashmetalové kapely.

Pokud jste někdy uchem zavadili o švýcarský klenot CELTIC FROST, dáte mi za pravdu, že OBITUARY jsou ve své postatě takovým jejich „letmým“ bratříčkem. Studio Morrisound ve městě Tampa se stalo na několik let modlou. Nutností, kde se za asistence Scotta Burnse a bratří Morrisových kutil death metal, který lámal rekordy. Nejedna evropská kapela vážila nákladnou cestu, aby načichla onou smrtelnou atmosférou a nahrála svůj černý kotouč. Pokud můžeme studio Morrisound porovnávat s některým z evropských, pak snad jedině se stockholmským Sunlightem, kde své pikle zase kutily „mladší“ švédské kapely ENTOMBED (NIHILIST), DISMEMBER (CARNAGE), UNLEASHED ad. V mrtvolné sestavě OBITUARY se za ta léta existence neudálo ani moc personálních změn. Původního baskytaristu Daniela Tuckera později vystřídal Frank Watkins. Hlavního kytarového sólistu Allena Westa na okamžik, tedy hlavně na turné ke druhému albu „Cause Of Death“, vystřídal poutník smrtonosnými kapelami James Murphy (ex-DEATH, HALOW´S EVE, později TESTAMENT pozn aut.).

OBITUARY šli raketově nahoru, jako celé deathmetalové hnutí. Zaplivané kluby vystřídala velká pódia a nekonečná turné, která zavála kapelu do celého světa. „Cause Of Death“ skýtalo oproti debutu pořádný hráčský pokrok, což někteří oldschoolově založení fandové nesli docela stěží. Přibylo množství kytarových sól a skladby dostaly větší řád. Nejprodávanějším albem se v historii této kapely stal počin z roku 1992 „The End Complete“, kdy si death metal užíval na hudebním poli všeobecně zasloužených ovací. OBITUARY mohou s klidem na duši říci, že byli u toho, když to všechno začalo, vrcholilo a upadlo.

Ale co vlastně upadlo? Deathmetalových kapel a muziky byly všude mraky a přicházely nové hudební styly, které odvály část publika. Ti věrní však zůstali ve své kůži a nepodlehli vábení. Vzduch se pročistil, členové OBITUARY našli zase společnou hudební cestu a 17. července jim vyjde po osmi letech další řadové album „Frozen In Time“. Je čas na pár slov se zpěvákem, kterému zpočátku nikdo nevěřil, že zpívá texty, a dodnes je to tajemstvím, Johnem Tardym.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>