Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Nejstarší církevní stavby Pražského hradu

2007-06-11 19:42

PŘEDNÁŠKA

Nejstarší církevní stavby Pražského hradu v kontextu evropské předrománské architektury

Mgr. Jana Maříková-Kubková

Předrománská architektura je jedinečným zdrojem informací o příchodu křesťanství do střední Evropy. Do dnešní doby se zachoval jen zlomek souboru staveb 9. a 10. století, díky dlouholetým archeologickým výzkumům jsme ale schopni vytvářet si představu o jejich původní podobě a parametrech a hledat náboženské a kulturní zdroje, které formovaly život na našem území.

Dalším zajímavým aspektem je výzkum předrománské architektury a jeho interpretace jako takové. Zřetelně se v nich odráží stav společnosti a není bez zajímavosti sledovat, jak byla některá fakta interpretována v meziválečném či poválečném období a jak se k nim stavíme dnes.

Cílem přednáškového cyklu je seznámit veřejnost i všechny zájemce s výsledky letitého výzkumu Pražského hradu a vtáhnout je hlouběji do dějin i do obsahu celé expozice, která představuje výběr toho nejzajímavějšího z více než pět tisíc let trvající historie místa.

Přednášejí členové vědeckého týmu stálé expozice a mnozí další kolegové ze spolupracujících institucí.

V červnu pak společně oslavíme III. výročí zahájení podrobnou prohlídkou restaurátorských dílen, kde znovu ožívají vzácné textilie z hrobu českých knížat a králů, připomeneme 700. výročí úmrtí prvního Habsburka na českém trůně Rudolfa I. Kašeho a na závěr cyklu se projdeme po předrománské architektuře Pražského hradu a srovnáme ji s podobnými stavbami v Evropě.

Motivem tohoto cyklu je socha Herkula ze sousoší bojujících gigantů na I. nádvoří.

Kde nás najdete:

Starý královský palác – gotické podlaží, vstup ze 3. nádvoří nebo z náměstí u sv. Jiří

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>