Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Představení
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

NARODENINY

2008-04-02 23:17

SKRAT VE ZKRATCE

PROFIL KULTOVNÍHO SLOVENSKÉHO DIVADLA (22.-25.4.)

Divadlo SkRAT navazuje na činnost sdružení Pre súčasnú operu, které vzniklo v roce 2000 jako reakce některých umělců na nedostatek možností realizovat současné divadelně-hudební, respektive operní tvary bez kompromisů, které přináší spolupráce s velkými operními a divadelními scénami.
Dnes má Divadlo SkRAT, jako jeden ze spoluzakladatelů Asociácie sdružení A4, domovskou scénu v centru současného umění A4 – nultý prostor, na Náměstí SNP 12 v Bratislavě.
Divadlo SkRAT je svojí povahou autorské a pracuje především se svými tématy a texty. Ty vznikají zpravidla přímo na zkouškách a tak se spoluautory inscenací stávají všichni na zkoušce přítomní herci. Kolektivní autorství, či improvizované dotváření situací přímo na jevišti, je pro svébytnou poetiku SkRATu příznačné a stává se pro ni zárukou autenticity, spontánnosti a aktuálnosti nejen subjektivně zvolených témat.Divadlo SkRAT (SK) uvádí:

NARODENINY

Narozeninový mejdan, na který by bylo lepší nejít. Kdo snese tolik pravdy, polopravdy i lži o sobě, o svojí minulosti i budoucnosti? Hudba, zpěv, absurdní i realistické divadelní skicy na téma všeho, co mají i nemají rádi čtyřicátníci, kteří netuší, že poněkud zestárli.

„Narodeniny potvrdily, jak se kvalita hereckých výkonů může přirozeně odvíjet od tématické blízkosti dané předlohy a od vztahových sil v rámci týmové tvorby. A též naznačila, že o autorství můžeme pochybovat. Pro začátek stačí zkusit si jméno mladého irského dramatika vy¬¬goo¬glovat.“
Eva Andrejčáková, SME, 6. 12. 2007

„Jako text, Narodeniny SkRATu představují svéráznou slovenskou verzi nové evropské dramatiky, která má svoje zastoupení v různých zemích: Mark Ravenhill a Sarah Kane ve Velké Británii, Vasilij Sigarev v Rusku, Biljana Srbljanovič v Srbsku, Marius von Mayenburg v Německu, abych připomenul aspoň ty nejznámější jména. U nás (na Slovensku, pozn.red.) se projevila v dílech Viliama Klimáčka, především v jeho Hypermarketu…“
Juraj Šebesta, 2007 Divadelní ústav – IS.theatre.sk

Autor: Christopher McKey, překlad: Lenka Bednárová

Účinkující: Ľubo Burgr, Inge Hrubaničová, Milan Chalmovský, Zuzana Piussi, Dušan Vicen

Hudba: Ľubo Burgr,

Scénická realizace a režie: kolektiv tvůrců

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>