Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

MUZIKA ETNIKA

2008-05-07 23:16

VÝSTAVA MUZIKA ETNIKA – hudba jako zrcadlo kultur
15. 5. 2008 – 2. 11. 2008

Hudba čtyř kontinetů naplní na šest měsíců prostory Českého muzea hudby v Karmelitské ulici na Malé Straně.
Na světě neexistuje lidská pospolitost bez hudby. Bachovo oratorium zní ovšem velmi odlišně od zpěvů severoamerických indiánů, a ty se zas ani v nejmenším nepodobají hudbě čínských čajoven. Proč se ale žádné známé lidské společenství neobejde bez hudby? A proč je hudba různých kultur chápana různými způsoby a jsou jí přisuzovány odlišné významy?
Na tyto složité otázky nabízí odpovědi výstavní projekt MUZIKA ETNIKA. Hudba jako zrcadlo kultur.
Možnost nahlédnout do reality dané hudební kultury umožňuje sedm multimediálně pojatých oken, jež zachycují sedm kulturních oblastí čtyř kontinentů. Návštěvníci se mohou účastnit hudebního života Inuitů Severní Ameriky, Aymarských indiánů peruánských horských oblastí, či muslimů Předního východu. Dále je zde představena hudba čínských čajoven, hudební kultura národů z oblasti střední Afriky, koncertní hudba severní Indie a hudební kultura Jávy.

Výstava MUZIKA ETNIKA zahrnuje soubor asi 70 hudebních nástrojů a dalších doplňujících exponátů (textilie, užitné předměty, ozdoby, přírodniny aj.) dokumentujících rozmanitost představovaných kultur a současného způsobu života obyvatel. Hru na několik nástrojů ze souboru javánského gamelanu si mohou navíc zájemci sami vyzkoušet. Součástí výstavy je doplněna zvukovými a vizuálními médii v podobě hudebních ukázek a krátkých filmových záběrů hudební produkce jmenovaných kulturních oblastí.

Výstavu MUZIKA ETNIKA s ohledem na její specifický charakter obohacují rozmanité doprovodné akce a partnerské programy.
Ve spolupráci s organizátory mezinárodního festivalu hudebních filmů MOFFOM (Music on Film, Film on Music) a jejich partnerem AKMICA & Aga Khan Trust for Culture bude v období 4.–8. června 2008 a v posledním zářijovém týdnu tohoto roku uskutečněno pětidenní celovečerní promítání. Na programu jsou filmy tématicky související s myšlenkami výstavy.
19. června 2008 proběhne v prostorách Českého muzea hudby zahájení 2. ročníku festivalu Tango Alchemie, jehož součástí bude seminář se světově známým orchestrem Color Tango, taneční divadlo s mezinárodně uznávanou tanečnicí Sharnou Fabiano a večerní tančírna a koncert českého tango orchestru Sin Rumbo.
Ve spolupráci s Velvyslanectvím Čínské lidové republiky, Velvyslanectvím Indonéské republiky, Velvyslanectvím Peruánské republiky, Velvyslanectvím Indické republiky a dalšími kulturními subjekty budou výstavu doprovázet výstavy, koncerty, taneční a divadelní produkce, workshopy či přednášky.
Více informací o aktuálních pořadech získáte na www.muzikaetnika.cz a www.nm.cz.
Široce koncipovaný výstavní projekt Muzika Etnika. Hudba jako zrcadlo kultur, při jehož pořádání se spojily dva odbory Národního muzea – České muzeum hudby a Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, je realizován ve spolupráci se Slovenským národným múzeem a Fakultou humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze.

Kontakt:
Mgr. Petra Hniková, komisařka a autorka výstavy, tel. 257 257 710, petra_hnikova@nm.cz
PhDr. Zuzana Jurková, Dr., autorka výstavy, tel.: 723 118 523, zuzana.jurkova@post.cz

České muzeum hudby, Karmelitská 2, Praha 1 – Malá Strana
tel. 257 257 777, 257 257 707, c_muzeum_hudby@nm.cz
Spojení: tram 12, 20, 22, 23 – st. Hellichova, nejbližší metro A, stanice Malostranská
Otevřeno: denně kromě úterý 10–18 hod. 
Více podrobností na www.nm.cz.

Vstupné: do celého objektu základní 100 Kč
snížené 50 Kč
rodinné 120 Kč
krátkodobé základní 40 Kč
výstavy snížené 20 Kč
školní
skupiny à 30 Kč
Vstup zdarma: každý první čtvrtek v měsíci.
Celoroční vstupenka – 200 Kč.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>