Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Music Infinity 2008: Jóhann JÓHANNSSON – live

2008-09-15 10:47

3.10.2008 od 20hod
kostel sv. Šimona a Judy (Dušní ul.,Praha 1)

Předprodej lístků v sítích TICKETPRO a v kavárně Paláce Akropolis.
350,- v předprodeji kavárny Paláce Akropolis
450,- na místě

Islandský hudební vizionář Jóhann Jóhannsson zahraje poprvé v Praze.

Skladatel a instrumentalista Jóhann Jóhannsson patří mezi nejdůležitější hudebníky současné islandské alternativy. Jeho tvorba prozkoumává terén od soudobé avantgardy, přes filmovou hudbu, galerijní zvukové instalace až k laptopovému popu. Jóhann Jóhannsson s každou nahrávkou nachází nečekané cesty realizace své hudební filosofie, v jejímž centru je organické prorůstání akustických a elektronických zvuků. Jeho křehké skladby potřebují k provedení vhodný prostor, proto byl pro koncert ze série Music Infinity zvolen akusticky působivý prostor kostela svatých Šimona a Judy. Islandský hudebník vystoupí 3. října v Praze s pětičlenným tělesem klasicky vzdělaných hudebníků a za doprovodu VJe Magnuse Helgasona. Originální hudba na pomezí ambientu a vážné hudby provedená v unikátních koncertních prostorech slibuje nezapomenutelný zážitek.

Jóhann Jóhannsson vydal čtyři sólová alba, je ale také podepsaný pod nespočtem hudebních kolaborací mimo jiné třeba s Marc Almondem, Barry Adamsonem, Pan Sonic nebo The Hafler Trio. Hudbě se věnuje už od konce 90. let, kdy působil jako člen dodnes existující post-rockové skupiny Apparat Organ Quartet. První sólové album Englabörn vydává v roce 2002 na prestižní britské značce Touch. Jeho vlastní smyčcové miniatury pro divadelní představení jsou na něm podrobeny elektronickým manipulacím, jež skladbám dodávají delikátně moderní nádech. Jóhannsson zde předznamenává svoji zálibu v intimně pomalých zasněných skladbách, v nichž jsme svědky pečlivého budování atmosféry. Následující album Virthulegu Forsetar zkomponoval Jóhannsson pro velký kostel Hallgrimskirkja v Rejkjavíku, kde bylo také nahráno a obsahuje čtyři patnáctiminutové kompozice. Ambiciózní projekt IBM 1401 - A User's Manual navazuje na skladby jeho otce, který v 60. letech nahrával elektromagnetické vlny, jež vysílala základní deska prehistorického počítače IBM. Původně hudba pro představení tanečnice Erny Omarsdottir dostala svoji studiovou podobu v roce 2006 na značce 4AD a Jóhannsson při nahrávání využil služeb českých symfoniků.
Aktivity Jóhanna Jóhannssona se neomezují jen na vlastní nahrávky. Je zakladatelem organizace Kitchen Motors, která podporuje a vydává neobvyklé hudební kolaborace a propaguje islandskou elektroakustickou hudbu. Jóhannsson také vytváří instalace pro galerie po celém světě, doprovází tanečníky či divadelní představení a skládá hudbu pro nezávislé, animované či dokumentární filmy. Práce pro snímek Dís vyšla v roce 2004 na samostatné desce a nabídla tentokrát více odlehčené indie popové skladby.
Kromě premiéry hudebního doprovodu pro filmy Varmints či Personal Effects se letos dočkáme také jeho nového alba Fordlândia, jež vyjde na začátku listopadu na značce 4AD. Jedná se o druhý díl zamýšlené trilogie, jež zkoumá vztahy mezi lidmi a stroji a znovu částečně vzniklo v Praze. 3. října Johann Johannsson přiveze do Čech poprvé své hotové skladby a my budeme moci posoudit, jak na ně zapůsobí genius loci kostela svatých Šimona a Judy.

Vystoupení Jóhanna Jóhannssona bude dalším příspěvkem do festivalu Music Infinity, který pod dramaturgickým vedením Josefa Sedloně přiváží do České republiky unikátní projekty alternativní hudby pro náročnější posluchače. Historie Music Infinity už čítá téměř dvě desítky koncertů, v nichž se domácím posluchačům představili třeba Nils Petter Molvaer, Stars Of The Lid, Telefon Tel Aviv, Triosk nebo David Sylvian.

Koncertní podoba tělesa:
Jóhann Jóhannsson: klavír, varhany a elektronika
James Daniel Underwood: housle
Ivo Stankov: housle
Charlotte Maguirita Rook: čelo
Emma Clare Owens: viola
Matthias Hemstock: perkuse a elektronika
Magnus Helgason: vizuály

Sólová diskografie Jóhanna Jóhannssona:
Englaborn (2002, Touch)
Virthulegu Forsetar (2004, Touch)
Dís – OST (2004, Iceland)
IBM 1401, A User’s Manual (2006, 4AD)
Fordlândia (11/2008, 4AD) 


http://www.johannjohannsson.com
http://www.myspace.com/johannjohannsson

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>