Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Mořský svět v Praze

2007-07-13 08:20

Čekal jsem pár akvarijních rybek a setkal jsem se s žralokem. Jedná se o jeden z nejnebezpečnějších druhů, ale když plul na holešovickém výstavišti s otevřenou tlamou jen půl metru ode mne, jen jsem freneticky fotil. V umělém prostředí člověk asi ztrácí instinkt. Mořský svět je největší podvodní zoologická zahrada u nás. Kromě pěti druhů žraloků tu mají stovky ohnivě zbarvených jedovatých ryb, murény, hvězdice, barakudy, atd., víc než 350 druhů. Miss sympatii by ale rozhodně vyhrála Gurama velká.
 
Gurama je sladkovodní ryba, připomínající trochu suchozemské prase. Na cedulce pod akváriem má vedle druhového popisu i etologickou charakteristiku: společenská ryba. A na mou duši. Živě s návštěvníky komunikuje, i když nevypustí slova. Když změníte polohu, plave s vámi a poulí na vás centimetrové oči a nebýt skla, asi by vás začala líbat. Možná ale jen miluje focení.
 
Fotografové si Mořský svět vychutnají. Chce to ale citlivý film nebo aspoň lepší digitální zrcadlovku. Fotit z bleskem je tu zakázáno, pochopitelně. Nejhůře ho musí snášet žraloci. Chovají je tu v obřím akváriu, které pojme sto tisíc litrů mořské vody. Mají specielní osvětlení, které během dne plynule mění intenzitu a v noci simuluje měsíční svit. Elektronika dokonce napodobuje i mořské proudění, takže by se tu žraloci mohli cítit jako doma. Pravda je, že se prohání kolem stěny akvária a připomíná tak spíš tygra v kleci. 
 

Nejvíc si Mořský svět užijí děti. V jednom akváriu je napodobenina vraku lodi a akvária trochu připomínají okna ponorky. Celý interiér se noří do temně modrých a zelinkavých odstínů a ze všech stran je slyšet bublání a pomlaskávání mořské vody. Na žraločí akvárium bylo použito přes tři tuny soli. Ale abych nemluvil jen o žralocích. Člověk tu pozná nepřebernou směsici mořské fauny i flóry. Želvy karety, langusty, humry, ryby co připomínají houby a jiné, které vypadají jako kosmický vysavač.

Vedle nich tu pěstují i několik druhů korálů a sasanek, ve kterých si jako v masážním salónu lebedí Klauni sametoví (Premnas biaculeatus gold). Pozorování chování jednotlivých druhů patří k jedné z nejzajímavějších věcí. Některé jsou plaché, jiné exhibicionistky, párek žraloků dogovitých připomínal manžele v obýváku a Klaun očkatý proháněl po akváriu samičky a návštěvníka si ani nevšiml. Ta pestrostrobarevná směs reakcí dělá dojem, jako kdyby ryby kopírovaly lidské typy. Možná je to naopak, kdo ví. Gurama je ale vyjímka. Tady jde o mezidruhovou komunikaci.


Další informace o mořském světě zde.

turban

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>